1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Sağlık çalışanları grevde… Doktorlar greve katılmadı
Sağlık çalışanları grevde… Doktorlar greve katılmadı

Sağlık çalışanları grevde… Doktorlar greve katılmadı

NHS çalışanları, hükümetten talep ettikleri zam konusunda çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle grev yapıyor.

A+A-

 

Birleşik Krallık'taki Ulusal Sağlık Hizmeti'nin (NHS) çalışanları, hükümetten talep ettikleri zam konusunda çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle grev yapıyor.

Hemşire ve ambulans görevlilerinin aralarında bulunduğu binlerce NHS çalışanın katıldığı grevde, doktorlar ve dişçiler yer almıyor.

Yerel saatle 11.00'de son bulacak grevin, İngiltere genelindeki randevulu NHS hizmetlerini etkileyeceği ancak acil servis hizmetlerinde herhangi bir aksamaya sebep olmayacağı bildiriliyor.

Sağlık Bakanlığı'ndan greve ilişkin yapılan açıklamada, ödeme sisteminin herkes için eşit hale getirilmesinin istendiği ancak bakanlığın tüm önerilerinin işçi sendikaları tarafından reddedildiği hatırlatıldı. Bakanlık açıklamasında, "NHS'in bütçesinin arttırılması için çetin kararlar alındı" denilerek, yaklaşık 10 bin çalışanın işten çıkarılma riski göz önünde bulundurulmadan zam yapmanın mümkün olmayacağı vurgulandı.

Sağlık çalışanları, Muhafazakar-Liberal Demokrat koalisyon hükümetinden tüm NHS çalışanları için yüzde 1 zam talebinde bulunurken, İngiliz hükümeti, önerinin maliyetinin çok fazla olacağını savunmaya devam ediyor. NHS çalışanları, ekim ayında aynı konudaki anlaşmazlıklar nedeniyle greve gitmişti. Grev, son 30 yılda ödemelere yönelik olarak NHS çalışanları tarafından düzenlenen ilk grev olmuştu.

Hükümeti protesto amacıyla yapılan grev, yarından itibaren 6 gün boyunca iş yavaşlatılarak devam edecek.

(AA/ÖZ/GUR)

Bu haber toplam 772 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler