1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Sağlık Bakanı Gülle'den hekimlere yanıt
Sağlık Bakanı Gülleden hekimlere yanıt

Sağlık Bakanı Gülle'den hekimlere yanıt

Sağlık Bakanı Gülle, Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin açıklamalarını eleştirdi “Yeşil reçete ile verilen ilaçlar sıkı denetim altındadır”

A+A-

 

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, psikotrop etkili (kontrole tabi), bağımlılık yaratan uyuşturucu kategorisindeki ilaçların sıkı denetim altında olduğunu ifade ederek, bu tür ilaçlarla ilgili herhangi bir kayıtsızlık veya kontrolsüzlüğün söz konusu olmadığını açıkladı.
Bakan Gülle, Sağlık Bakanlığı basın bürosu aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin uyuşturucu kategorisindeki ve psikotrop etkili (kontrole tabi) ilaçlar konusundaki açıklamalarını eleştirdi. Birliğin konuyu yeterince araştırmadan açıklama yaptığını ifade eden Bakan Gülle, yeşil reçete ile verilen ilaçların sıkı denetim altında olduğu ve psikotrop etkili (kontrole tabi), bağımlılık yaratan uyuşturucu kategorisindeki ilaçların 2000 yılından beri yeşil reçete ile verildiğini vurguladı.

Uyuşturucuyla mücadele komisyonu…
“Hükümetimiz uyuşturucuyla mücadele konusunda son derece duyarlıdır. Bu duyarlılığın bir parçası olarak da bir süre önce Başbakanlık bünyesinde uyuşturucuyla mücadele komisyonu kurulmuştur” diyen Bakan Gülle, uyuşturucu konusunda farkındalık yaratarak herkesin en üst düzeyde mücadeleye katılması hedefiyle ay sonunda bir çalıştay yapılacağını da ifade etti.

Uyuşturucu nitelikli ilaçlar 2000 yılından beri yeşil reçete ile veriliyor
Bu kategorideki ilaçların 2000 yılından bu yana yeşil reçete ile verildiğini kaydeden Bakan Gülle, “yeşil reçete denilen çok özel reçetelerle, seri numarası olan ve bir nüshası doktorda, bir nüshası eczanede ve bir nüshası da İlaç ve Eczacılık Dairesi’nde olacak şekilde bu ilaçlar satılıyor. Hiç kimseye bu ilaçlar ‘ben geldim eczaneden bu ilacı alacağım’ şeklinde kesinlikle verilmiyor. Bu ilaçlar ülkeye girerken de kayıt altına alınıyor ve her eczanede bu ilaçlar seri numarası olan yeşil reçeteler ile satılıyor. Dolayısıyla bu tür ilaçlarla ilgili herhangi bir kayıtsızlık veya kontrolsüzlük söz konusu değildir” dedi.

“Kişisel suistimal varsa üzerine gidilecek”
Bu tür ilaçların kayıt ve kontrolünü yapmaya devam ettiklerini ve bunu sürdüreceklerini vurgulayan Gülle, kişisel suistimaller olabileceğini; bunların da üzerine giderek araştırdıklarını kaydetti.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği işbirliğinde de denetimler yapılacak
Sağlık Bakanı Gülle, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği işbirliğiyle, bu konunun ele alınıp, kontrol ve denetimlerin devamının sağlanacağını ifade etti.

Akılcı ilaç kullanımına yönelik eğitim programı…
Ayrıca, akılcı ilaç kullanımına yönelik 3 yıl sürecek bir eğitim programı başlattıklarını ve bu çalışmayla; eczacılar, hekimler ve halkın eğitilerek bilinçlendirilmesinin sağlanacağını kaydetti. Bakan Gülle, 21 Mart’ta başlayacak bir dizi eğitim ve düzenlemelerle ilaç kullanımında hassasiyetle çalışacaklarını da ekledi. TAK

Bu haber toplam 1108 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler