1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SAĞLIĞIMIZ TEHDİT ALTINDA'
SAĞLIĞIMIZ TEHDİT ALTINDA

'SAĞLIĞIMIZ TEHDİT ALTINDA'

CTP-BG Sağlık Komitesi adına açıklama yapan Dr. Sibel Siber, son yapılan hava ölçümlerinde normalin üzerinde çıkan değerlerle ilgili hükümetin acil önlem alması gerektiğini belirtti. Elektrik santrallerine filtrelerin bir an önce takılması ve tozla mücade

A+A-

 

CTP-BG Sağlık Komitesi adına açıklama yapan Dr. Sibel Siber, son yapılan hava ölçümlerinde normalin üzerinde çıkan değerlerle ilgili hükümetin acil önlem alması gerektiğini belirtti. Elektrik santrallerine filtrelerin bir an önce takılması ve tozla mücadelede gerekli tedbirlerin alınması konusunda çağrıda bulunan Siber’in açıklamasının tam metni şöyle:

“Çevre kirliliği insan beden ve ruh sağlığını tehdit eder boyutlara geldi”

 

Temiz bir çevrede yaşama hakkı en doğal haklarımızdan biriyken maalesef ülkemizdeki kirlilik, insanımızın beden ve ruh sağlığını tehdit eder boyutlara gelmiştir. Özellikle küçük bir ada ülkesi olan yurdumuzda, hava kirliliğinin insan sağlığını tehdit eder boyutta olması düşündürücü ve bir o kadar da üzücüdür.

Son yapılan ölçümlere göre,  şehirlerimizde ve elektrik santrallerine yakın bölgelerde yaşayan halkımız maalesef kirli hava solumaktadır. Avrupa Birliği’nin, toz konsantrasyonu için kabul edilebilir gördüğü değerlerin üzerindeki kirli bir havayı soluyoruz. 

Kirli hava birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Özellikle solunum yolu hastalıklarının en önemli nedenlerinden biri, solunan havanın temiz olmamasıdır. Solunum yoluyla aldığımız havadaki bu toz ve diğer toksik partiküller, nefes alma zorlukları, bronşit ve astıma neden olduğu gibi ‘anfizem’ denilen çok ağır ve tedavisi mümkün olmayan akciğer hastalıklarına da yol açabilmektedir.

Kısacası,  kirli hava soluyan, özellikle elektrik santrallerinin yakınlarındaki havaya savrulan SO2 partiküllerini, solunum yoluyla alan insanımız büyük tehlike altındadır. Kirli havaya ne kadar uzun süre maruz kalınırsa tehlike de o kadar büyük olmaktadır. Özellikle küçük çocukların daha bu yaşlarda soludukları bu hava, gençlik yıllarında onları akciğer hastalıkları ile karşı karşıya getirebilir. Bunun yanında, alerjik solunum yolu rahatsızlığı olanlar, astımı olanlar ve diğer kronik hastalıklardan muzdarip olanlar da büyük risk altındadır.

İnsan sağlığı, çevre sağlığı ile direkt ilişkilidir. Sağlıksız bir çevrede sağlıklı bireylerin yaşaması mümkün değildir. Ülkemizdeki bu kirliliğin temizlenmesi için hükümetten, daha önce de defalarca dile getirdiğimiz gibi acil önlem almasını talep ediyoruz.

Elektrik santrallerine filtreler bir an önce takılmalı ve tozla mücadele için alınması gerekli tedbirler bir an önce devreye sokulmalıdır. Elimizde kirliliği kanıtlayan somut veriler varken, bunu ciddiye almamak,  önlemleri geciktirmek veya ertelemek, insanlarımızı sağlık açısından büyük riske atmak demektir. 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 750 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler