1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. RÜZGÂR BURADA YAŞIYOR, YAŞATILIYOR
RÜZGÂR BURADA YAŞIYOR, YAŞATILIYOR

RÜZGÂR BURADA YAŞIYOR, YAŞATILIYOR

Yılın yaklaşık sekiz ayı rüzgar alan Yedidalga’da Uçurtma Sörfü (Kiteboard) ve Rüzgâr Sörfü (Windsurf), birkaç gönüllü isim tarafından yapılıyor

A+A-

 

 

Yılın yaklaşık sekiz ayı rüzgar alan Yedidalga’da Uçurtma Sörfü (Kiteboard) ve Rüzgâr Sörfü (Windsurf), birkaç gönüllü isim tarafından yapılıyor. Bu ekstrem spor dalı ülkemizde pek fazla yaygın olmasa da, 2010 yılında kurulan Heaven Surf House üyeleri rüzgârı burada yaşıyor ve yaşatıyorlar

 

 

Burhan Gürkan

 

Ülkemizin en güzel koylarından bir tanesi olan Güzelyurt Körfezi’nde rüzgar ve denize gönül vermiş birkaç isim, Uçurtma Sörfü (Kiteboard) ve Rüzgar Sörfü (Windsurf) sporunu tamamen kendi imkânları ile yapmaya çalışıyor. Yılın belli zamanlarında yelkenlerini rüzgâra açıyor, orada yatıyor, orada kalkıyorlar. Görenlerin keyifle izlediği bu sporu hiçbir karşılık almadan yapmaya çalışıyorlar.

 

RÜZGÂR VE UÇURTMA SÖRFÜ

Rüzgâr sörfü genelde bir sörf tahtası üzerinde yer alan yelkenin rüzgârın şiddetine göre yönlendirilerek su üzerinde yapılan bir spor. Uçurtma sörfü adından da anlaşılabileceği gibi rüzgârın uçurtmayı itmesi ile yine bir sörf tahtası üzerinde yapılan deniz sporlarından bir tanesi. Yedidalga’da 2010 yılında kurulan Heaven Surf House’a üye 17 kişi yılın büyük bir bölümünde bu Rüzgâr Sörfü ve Uçurtma Sörfü’nü severek ve eğlenerek yapıyorlar. Dünyada büyük bir meraklı kitlesine sahip bu ekstrem spor dalını gerçekletirirken keyif alıyorlar. Tabir yerindeyse rüzgârı spor yönüyle yaşatıyorlar.

 

DÜNYADAN SÖRFÇÜLER GELİYOR

Bü güzel spor dalı ile ilgili görüşlerini aldığımız Uluslararası Kiteboarding Organizasyonu’ndan eğitimci sertifikalı, aynı zamanda Heaven Surf House üyesi Uğur Sayılır, öncelikli olarak kendi amaçlarının eğlence olduğunun altını çiziyor. Nisan ve Mayıs ayları gibi başlayan ve ekime kadar uzanan yaz sezonu boyunca hemen hemen hergün denizde Rüzgâr Sörfü ve Uçurtma Sörfü yaptıklarını belirten Sayılır, bölgenin rüzgâr yönünden güzelliğine de dikkat çekiyor. Bu sporun Türkiye’de Alaçatı, Gökova, Çeşme gibi alternatif yerlerde yapıldığını belirten Sayılır, Yedidalga’ya yıl içerisinde yapılan organizasyonlardan dolayı yaklaşık 60 farklı ülkeden insanın geldiğini dile getiriyor. Yedidalga’nın özelliğinin ise yılın her zamanında ve hergün rüzgâr alması olduğunu belirtiyor.

 

“RÜZGAR İLE HER ŞEY YAPILABİLİR”

Kanarya Adaları, İsviçre, Fransa ve Almanya gibi dünya ülkelerinden bu spora gönül vermiş insanların uğrak yeri olan Yedidalga’yı nasıl insanların bulup geldiği sorumuz üzerine Uğur Sayılır, internet üzerinde rüzgârın gücünü gösteren sitelerin olduğunu, kendilerinin de bölgedeki verileri bu sitelere aktardıklarını belirtiyor. Güzelyurt ve Lefke bölgesinde unutulmaya yüz tutmuş değerlerin olduğunu belirten Sayılır, rüzgâr ile herşeyin yapılabileceğini, rüzgâr varken başka hiçbirşeyle uğraşmaya gerek olmadığını dile getiriyor. Kısacası Heaven Surf House üyeleri adanın batısında rüzgâra yeniden hayat veriyor ve burada doğanın güzelliği ile birlikte rüzgârı yaşatıyorlar.

 

 

Bu haber toplam 577 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler