1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'RÜŞVET' İDDİALARI MECLİSİ GERDİ
RÜŞVET İDDİALARI MECLİSİ GERDİ

'RÜŞVET' İDDİALARI MECLİSİ GERDİ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda konuşan CTP Milletvekili Sonay Adem, petrol dolum tesisi kurulması çalışmalarının büyük tartışmalara rağmen ara vermeden devam ettiğini ve yeni dolum tesislerinin gündeme getirildiğini söyledi. Adem, Lefke’y

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda konuşan CTP Milletvekili Sonay Adem, petrol dolum tesisi kurulması çalışmalarının büyük tartışmalara rağmen ara vermeden devam ettiğini ve yeni dolum tesislerinin gündeme getirildiğini söyledi. Adem, Lefke’ye marina kurulması düşüncesinin arkasında yeni bir dolum tesisi kurulması olduğuna işaret ederek, konu hakkındaki belgelerin ellerinde olduğunu belirtti.

Bakü-Ceyhan Boru Hattı’ndan gelen petrolün KKTC’de kurulacak dolum tesislerinde depolanacağı yönünde duyumları bulunduğunu kaydeden Adem, “Çete oluştu. Rüşvet toplayıp, yatırımları organize ediyor” iddiasında bulundu. Dolum tesisleriyle ilgili 5 milyon dolarlık rüşvetten söz edildiğini savunan Adem, gazetecilere aleyhte yazı yazılmasın diye para teklifinde bulunulduğunu söyledi.

Böyle bir yatırım yapmanın bedelinin çok ağır olacağını kaydeden Adem, oluşacak kirliliğin temizlenmesi için gerekli yasal düzenlemelerin bulunmadığını ve olsa bile ülkede bunu temizleyecek gücün bulunmadığını söyledi. Adem, “Bizim ülkemizde ceylanların koşturması gereken yere petrol dolum tesisiyle kirlilik götürülecek” dedi.

Sonay Adem, petrol dolum tesisleriyle ilgili olarak Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nı eleştirerek, göreve çağırdı.

ASLANBABA

UBP Milletvekili Ejder Aslanbaba da konuşmasında, petrol dolum tesislerinin yaratacağı imkanları ve ekonomiye katkılarını anlattı.

Aslanbaba, gelişmiş birçok ülkede petrol dolum tesisi bulunduğuna işaret ederek, yatırımcıyı teşvik etmek gerekirken, korkutmaya çalışarak bir yere varmanın mümkün olmadığını söyledi.

ÇAKICI

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da, öncelikle “hükümetin petrol tesisleriyle ilgili olarak rüşvet aldığı” yönündeki iddiaların Başbakan İrsen Küçük tarafından yanıtlanmasını istedi.

Arslanbaba’nın petrol dolum tesisiyle ilgili sözlerini de eleştiren Çakıcı, “Eğitimin ne be senin..? Kendini Allah yerine mi koyuyorsun? Petrol dolum tesisinde herhangi bir kaza olmayacağının garantisini nasıl verebilirsin..? Bir kaza olması durumunda, pisliği nasıl ve hangi parayla temizleyeceğiz..? Biz Almanya mıyız? Onlar bir kazayı tolere edebilir. Turizm bizim geleceğimizdir. Biz bu riski göze alamayız” ifadelerini kullandı.

Türkiye’den getirilecek suyla ilgili temel atma töreni davetinin TC Devlet Su İşleri’nden gelmesini de eleştiren Çakıcı, suya karşı olmadıklarını ancak kendi ülkesinde yapılacak törenin davetiyesini kendi bakanlığından gelmesi gerektiğini söyledi. Çakıcı, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na da bu yanlışlığı düzeltme çağrısında bulundu.

Mehmet Çakıcı’nın konuşması sırasında zaman zaman karşılıklı sert konuşmalar yaşandı.

“BAŞKALARI BİZİM ÜZERİMİZDEN RANT SAĞLAYACAK”

 

CTP/BG Milletvekili Mustafa Yektaoğlu ise, Yedikonuk bölgesine yapılmak istenen petrol dolum tesisini eleştirerek, dünyada petrol dolum tesisinin neden olduğu ölümlü kazalara örnekler gösterdi.

Tuna balıkları ile mavi orkinoslarının üreme yeri olan Meksika’da petrol kirliliği nedeni ile yuvalarının bozulduğunu ve Akdeniz’e göç ettiklerini söyleyen Yektaoğlu, “Başkaları bizim memleketimizi kullanarak rant sağlayacak ve siz de buna zemin hazırlayacaksınız. Ben bunu kendim ve torunlarım adına istemiyorum. Sen hükümetisin diye bunu bana dikte mi edeceksin” diye konuştu.

 

KÜÇÜK

 

Başbakan İrsen Küçük de, Türkiye’den su gelmesiyle ilgili davetlerin Türkiye Devlet Su İşleri İdaresi (DSİ) tarafından yapılmasına ilişkin eleştirileri yanıtladı.

DSİ’nin dağıttığı davetiyelerin bilgisine bu sabah Meclis’te geldiğini söyleyen Küçük, projenin sahibinin DSİ olduğunu vurguladı.

İrsen Küçük, petrol yatırımı için ilk aşamada değerlendirme yapan kurumun Başbakanlığa bağlı YAGA olduğuna da işaret ederek, YAGA’nın olumlu görüş vermesinin ardından ÇED raporu arandığını belirtti. Küçük, YAGA’nin CTP/BG hükümeti tarafından kurulduğunu da anlattı.

 

ADEM

 

CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem de, cevap hakkın kullanmak üzere yeniden kürsüye gelerek, Başbakan İrsen Küçük’ün yanıtının daha ciddi olmasını beklediğini ifade etti.

Adem, YAGA’nın petrol dolum tesisiyle ilgili görüşü olumsuz olduğu için başkanın değiştiğini ve ardından raporun olumluya döndüğünü anlatarak, böyle bir olayın kabul edilemez olduğunu söyledi.

Sonay Adem, petrol dolum tesisi yatırımıyla ilgili olarak olumlu yazı yazmaları için bazı gazetecilere rüşvet teklif edildiğini da ifade etti.

Adem, ülkede hiçbir kesimin böyle bir tesis yapılmasını istemediğini ifade ederek, halkın istememesine karşın böyle bir yatırımın olmasının mümkün olmadığını, UBP’li belli milletvekillerinin de karşı olduğunu kaydetti.

 

ATUN

 

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da söz alarak, Sonay Adem’in daha önce yaptığı konuşmalarda insanları karaladığını söyledi, bunun doğru olmadığını belirtti ve kendisinin temiz siyaset yaptığını kaydetti.

 

ADEM

 

CTP/BG Milletvekili Adem de yeniden söz alarak, Atun’un yasa ile kurulmuş olan Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nı ortadan kaldırmaya yönelik Meclis’e yasa önerisi getirdiğini ifade etti, ayrıca İskenderun İşadamları Derneği’nin davetlisi olarak oraya gidip petrol tesisiyle ilgili açıklamalar yaptığını yineledi.

Adem, söylediği her şeyin arkasında olduğunu ekledi.

 

YEKTAOĞLU

 

Meclis Başkan Yardımcısı CTP/BG Milletvekili Mustafa Yektaoğlu da söz alarak, gaz dolum tesisleriyle ilgili anlaşma hakkında Meclis Başkanlığı adına yazılı bilgi talep ettiğini, hala yanıt alamadığını söyledi.

Yektaoğlu, yürütmenin bu kadar geniş alanda ve büyüklükte petrol ve gaz aramasıyla ilgili anlaşma hakkında Meclis’e bilgi vermemesinin kabul edilmez olduğunu kaydetti.

 

KÜÇÜK

 

Başbakan İrsen Küçük de yeniden söz alarak, bir partinin büyük veya küçüklüğünün çıkardığı milletvekili ve aldığı oyla ilgili olduğuna işaret ederek, milletvekili sayısının azalmasının partiye verilen oyların düştüğü anlamına gelmediğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1311 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler