1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. RUMUZ: KTC
RUMUZ: KTC

RUMUZ: KTC

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Bakanlar Kurulu’nun pasaportlarda artık ‘KKTC’ değil ‘KTC’ rumuzu olması kararı aldığını kaydetti ve bunun yasalara ve anayasaya uygunluğunu sordu

A+A-

 

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Bakanlar Kurulu’nun pasaportlarda artık ‘KKTC’ değil ‘KTC’ rumuzu olması kararı aldığını kaydetti ve bunun yasalara ve anayasaya uygunluğunu sordu.

E-pasaport projesi kapsamında, pasaportların uluslararası uyumluluğu için böyle bir rumuz kararı aldığının belirtildiğini kaydeden Yorgancıoğlu, “Kıbrıs sorununun gündem olduğu, ayrı devlet tartışmalarının yapıldığı bir dönemde, bunun gazete manşetlerine bakanlar kurulu kararı ile yansıtılması siyasi komplikasyon oluşturur” dedi.

ÇAVUŞOĞLU

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, e-pasaportlarla ilgili üç harfli CTR kullanılmasından dolayı, “bir gazete ve CTP’nin ülkede mal bulmuş mağrubi gibi destan yaratmaya çalıştığını” söyledi.

Dünya ülkelerinin İSO listelerinde tüm ülkelerin üç harf ile geçmekte olduğunu belirten Çavuşoğlu, E-pasaport konusunda mutlu olduğunu ifade etti. Çavuşoğlu, “İyi ki bir şey yapıyoruz da eleştiriyorsunuz. Biz yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Çavuşoğlu’nun konuşması sırasında CTP’li milletvekilleri ile arasında ülkelerin kısaltmaları konusunda tartışma çıktı,

Çavuşoğlu, CTR’nin alfa 3 kodu olduğunu, kapağında ise KKTC yazacağını vurgulayarak, meclisin de bir okul olduğunu ve herkesin bir şeyler öğreneceğini söyledi.

Çavuşoğlu, CTP BG Milletvekili Abbas Sınay’ın, UBP milletvekili ve bakanlarının kırmızı pasaportlarını geri iade edip etmeyeceğinin sorusuna, “Yıllardır bu ülkede politika yapılır. Benim ne Kıbrıs Cuhuriyeti pasaportu ne de kimliğim var. Ama olanlara da saygım var, çünkü herkes bunu seyahat amaçlı kullanıyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1303 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler