1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'RUMLARLA İLİŞKİ KURMAYIZ'
RUMLARLA İLİŞKİ KURMAYIZ

'RUMLARLA İLİŞKİ KURMAYIZ'

Türkiye 2012 Bütçesi’nin görüşülmeye başlandığı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gündem yine Kıbrıs oldu

A+A-

 

 

 

Türkiye Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye 2012 Bütçesi’nin görüşülmeye başlandığı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hedefinin Kıbrıs'ta kalıcı adil bir çözümü sağlamak olduğunu belirtti.

 

Egemen Bağış, Rum dönem başkanlığında, 6 ay boyunca fasıl açmamanın Türkiye'ye hiç bir şey kaybettirmeyeceğini de belirterek, ''6 aylık ilişkilerde Komisyon ve Avrupa Parlamentosu ile ilişkiler devam eder ama Rumlarla, dönem başkanı diye ilişki kurmayız'' dedi.

 

Hükümetin AB konusunda ''akıl tutulması içerisinde olduğunu'' söylemenin haksızlık olacağını belirten Bağış, AB'ye üyelik sürecinin çok sayıda faydası olduğunu anlattı.

 

Bakan Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, AB üyesi ülkeleri en çok ziyaret eden Başbakan olduğunu, kendisinin AB ülkelerine 3 yılda 100'ün üzerinde ziyaret gerçekleştirdiğini, sadece Brüksel'e 28 kere gittiğini söyledi.

 

''Böyle bir durumda 'AK Parti istiyor mu demek?' haksızlıktır'' diyen Bağış, Kıbrıs'ta hakkaniyetli olmayan bir çözüm için muhalefetin desteğini istemeyeceklerini bildirdi.

 

BOZKIR

 

AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, AB'ye üyelik sürecinin siyasi nedenlerden ötürü bloke edildiğini belirterek, ''Türkiye limanlarını açarak, Kıbrıs'ta taviz vererek fasıl açmaya razı olsaydı bugünkü tabloyu konuşmayacaktık'' dedi.

 

PİRİ REİS KONUSUNDA TARTIŞMALAR

 

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise, Piri Reis'in, Kıbrıs'ın güneyindeki araştırmalarının tamamladığını, verilerin işlenmesine başlandığını, verilerin iki aylık süre içinde sonuçlarının alınacağını ve açıklanacağını ifade etti.

 

Bakan Yılmaz, TPAO'nun ikinci sismik araştırma gemisini Norveç'ten kiraladığını, yeni bir alım yapım çalışmasının devam ettiğini belirtti.

 

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray ise, Türkiye'de dış politikanın belirsizliğe doğru gittiğini ileri sürdü.

 

Çıray, ''Dışişleri Bakanı ve Başbakan'ın stratejik vizyonu, İsrail ile şova dayalı, İsrail'e ödetilemeyen efelenmelerinin sonucu 9 vatandaşın hayatına mal oldu. Piri Reis güya Doğu Akdeniz'deki petrol arama haklarımızı göstermek için Kıbrıs açıklarına gönderildi ama Rumları caydıramadı. Piri Reis'e yedek parça bile bulamadınız'' dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 812 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler