1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'RUMLARA TÜM MEMLEKETİ VERSENİZ TATMİN EDEMEZSİNİZ'
RUMLARA TÜM MEMLEKETİ VERSENİZ TATMİN EDEMEZSİNİZ

'RUMLARA TÜM MEMLEKETİ VERSENİZ TATMİN EDEMEZSİNİZ'

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Karşıyaka’da vatandaşlarla sohbet etti: “Haziran son ay, bundan sonra görüşmenin anlamı yok”

A+A-


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Bugüne kadar müzakereleri iyi yönettiğimize inanıyorum. Rumların isteklerine bakarsanız tüm memleketi verseniz de tatmin edemezsiniz” dedi.
Karşıyaka köyünde Dörtyol Kahvesi’nde vatandaşlarla kahve içerek sohbet eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum tarafının anlaşma için istediklerinin ne kendisi ne de Kıbrıs Türk halkı tarafından kabul edilemeyeceğini dile getirdi ve “Tüm Kıbrıs’ı da verseniz tatmin edemezsiniz” dedi.
Kıbrıs Türk halkını göç yollarına düşürmeden, geleceğe daha güvende bakmalarını sağlayacak ve haklarını koruyacak bir anlaşma için müzakereleri sürdürdüklerini ifade eden Eroğlu, Rum tarafı kadar Türk tarafının da istekleri olduğunu, sadece “almaya” odaklı bir kişiyle masada oturmak ve anlaşmaya çalışmanın zor olduğunu söyledi.
Eleştirinin her makama karşı yönlendirilebileceğini fakat bazı kesimlerin “anlaşma istemiyor” şeklinde söylemlerine gerek olmadığını kaydeden Eroğlu, “Bunları zaten Hristofyas söylüyor... Biz hep kendi liderlerimizi suçlayıp uzlaşmazlığı kendi tarafımıza yüklüyoruz” şeklinde konuştu.
Rum tarafının 7 kez lider değiştirdiğini fakat ortaya çıkan ve Türk tarafının da sunduğu planları hep reddettiğinin altını çizen Eroğlu, gerek şubattaki başkanlık seçimlerinin, gerekse AB dönem başkanlığı sürecinin Rumları daha da uzlaşmaz yapacağını vurguladı.

“BİZİ DÜNYAYA KARŞI DAHA ÇOK SUÇLAYACAKLAR...”

Eroğlu, “Bizi dünyaya karşı daha çok suçlayacaklar...’Vermeden almak Allah’a mahsustur’ derler. Anlaşma ancak her iki tarafın menfaatlerini gözeterek ve bir denge kurularak olur” dedi.
Haziran ayının müzakereler için son ay olacağını belirten Eroğlu, bu tarihten sonra görüşmenin bir anlamı olmayacağını, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Rum tarafında propagandanın başlamasının ardından bir anlaşma arama şansı bulunmadığını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 889 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler