1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'RUMLAR, TALAT’IN DÖNEMİNİ DEĞERLENDİREMEDİ'
RUMLAR, TALAT’IN DÖNEMİNİ DEĞERLENDİREMEDİ

'RUMLAR, TALAT’IN DÖNEMİNİ DEĞERLENDİREMEDİ'

Rum Basını’nın haberine göre “İngilizler, Kıbrıs sorununun çözülmemesinde Rumlarda da sorumluluk görüyor”

A+A-

 

 

 

 

Kıbrıs müzakerelerinin gidişatını değerlendiren Londra’nın Kıbrıs sorununun çözülmemesinde Rumları da sorumlu gördüğü bildirildi.

Fileleftheros “İngilizler Kıbrıs Sorununun Çözülmemesinde Kıbrıslı Rumlarda Da Sorumluluk Görüyor” başlığıyla yansıttığı haberinde, İngilizlerin “Türkiye ve Eroğlu’nun müzakerelerin donmasındaki sorumluluklarını gizlemek amacıyla eşit mesafe” taktiği uyguladığı yorumunda bulundu.

Gazete, gizli tuttuğu bir kaynağın “İngilizler iki neden ortaya koyarak Kıbrıs sorununun çözülmemesinde Kıbrıslı Rumların da suçlu olduğuna işaret ediyor” dediğini yazdı ve şöyle devam etti:

 “Prosedürün bugünkü aşamasıyla bir ilgisi olmayan ve geçersiz olan iki neden şunlar:

1-Kıbrıslı Rumların 2004’te Annan planını reddetmesi ve böylece bir ‘fırsatı’ kaçırmaları… Bu tez elbette hiçbir mantığa sığmıyor ve demokrasi ilkesiyle çakışıyor.

2- Mehmet Ali Talat’ın Kıbrıslı Türklerin liderliğinde olduğu dönemin değerlendirilmediği, yerine Eroğlu’nun gelmesine kadar zamanın geçmesine izin verildiği… İngilizler, Kıbrıslı Rumların, müzakerecinin Talat olduğu dönemde oyalama yaptıklarını, görüş birliklerinin yayınlanmasını ve genel olarak ilerlemeyi kabul etmediklerini iddia ediyor.

İngilizlerin bu argümanı, çıkmazın sorumluluğunu Türklere yüklememe maksatlı bir çabadan başka bir şey değil. Bu nedenle en çok sevdikleri eşit sorumluluk yükleme taktiğine başvuruyorlar.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 547 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler