1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. RUMCA ÖĞRENMEK İSTEYENLERE FIRSAT
RUMCA ÖĞRENMEK İSTEYENLERE FIRSAT

RUMCA ÖĞRENMEK İSTEYENLERE FIRSAT

Kıbrıs (güney) Eğitim Bakanlığı’nın 2003’te Kıbrıslı Türklere yönelik olarak başlattığı ve 10 yıldır sürdürdüğü Rumca dil kurslarına kayıtlar bugün sona eriyor

A+A-

 

 

   Kıbrıs (güney) Eğitim Bakanlığı’nın 2003’te Kıbrıslı Türklere yönelik olarak başlattığı ve 10 yıldır sürdürdüğü Rumca dil kurslarına kayıtlar bugün sona eriyor.

   Rumca öğrenmek isteyenler, bugün 09.00-12.00 veya 15.00-18.00 saatleri arasında Lefkoşa Ay Demetios Enstitüsü’nde kayıt yaptırabilecek. Enstitü, Metehan (Kermiya) geçişine 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde, hipodromun kuzeyinde bulunuyor.

    Beş düzeyde verilen kursların yıllık ücreti 10 Euro. Dersleri Rum öğretmenler veriyor.  Ayrıntılı bilgi 00357 22  772724 numaralı telefondan alınabiliyor.

   Rumca dersleri, Kermiya barikatının hemen yanındaki Ay Demetios Enstitüsü’nde haftada iki gün veriliyor. Dersler tercihe göre saat 17.00’de ve 18.30’da başlıyor ve bir buçuk saat sürüyor. Hiç Rumca bilmeyenler için başlangıç sınıfı bulunuyor. Okulda aynı şekilde Rumlar için de Türkçe dersleri veriliyor.  

   Dersler düzenli olarak sürdürülüyor. Ara sınavlar ve yılsonu sınavı yapılıyor. Sınavlarda başarılı olanlar bir üst sınıfa geçmeye hak kazanıyor. Ayrıca kendilerine başarı belgesi veriliyor.  Kurslara katılanlar arasında Rumcayı çok iyi derecede öğrenen ve özel sınavlarda başarılı olanlar var.  

   Rumca ve Türkçe dil kursları, Kıbrıs’ın geleceğine, barışa ve adada farklı dil konuşan insanların birbirlerini anlayıp iyi ilişkiler kurmasına katkı amacıyla düzenleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1147 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler