1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. RUMCA ÖĞRENMEK İSTEYENLERE FIRSAT
RUMCA ÖĞRENMEK İSTEYENLERE FIRSAT

RUMCA ÖĞRENMEK İSTEYENLERE FIRSAT

Kıbrıs Rum Eğitim Bakanlığı’nın Kıbrıslı Türklere yönelik olarak başlattığı ve 10 yıldır sürdürdüğü Rumca dil kurslarına kayıtlar bugün (Cuma) tamamlanıyor

A+A-

 

 

   Kıbrıs Rum Eğitim Bakanlığı’nın Kıbrıslı Türklere yönelik olarak başlattığı ve 10 yıldır sürdürdüğü Rumca dil kurslarına kayıtlar bugün (Cuma)  tamamlanıyor. Rumca öğrenmek isteyenler, 16.00-19.00 saatleri arasında Lefkoşa Ay Demetios Enstitüsü’nde kayıt yaptırabilecek. Enstitü, Metehan (Kermiya) kapısına 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunuyor.

    Beş düzeyde verilen kursların yıllık ücreti 10 Euro. Rum öğretmenlerin verdiği  dersler 15 Eylül’de başlayacak. Ayrıntılı bilgi 00357 22  772724 numaralı telefondan alınabiliyor.

   Rumca dersleri, Metehan (Kermiya) kapısının hemen yanındaki Ay Demetios Enstitüsü’nde haftada iki gün veriliyor. Dersler saat 17.00’de ve 18.30’da başlıyor ve bir buçuk saat sürüyor. Hiç Rumca bilmeyenler için başlangıç sınıfı bulunuyor. İyi derecede Rumca bilenler için de sınıf var.

   Kursiyerlerden alınan bilgiye göre, referandumdan önce Rumca öğrenmeye çok yüksek  düzeyde ilgi vardı. Referandum sonrasında geçen yıllarda Kıbrıs sorununun çözümü yönünde hiçbir ilerleme olmaması, barış umutlarının yanında, Rumca dil kurslarına ilgiyi de azalttı. Referandum öncesinde tamamen dolu olan sınıflarda dersler artık birkaç öğrenciyle yapılıyor.  Buna rağmen kurslar her yıl tekrarlanıyor ve dersler düzenli olarak sürdürülüyor. Ara sınavlar ve yılsonu sınavı yapılıyor. Sınavlarda başarılı olanlar bir üst sınıfa geçmeye hak kazanıyor. Ayrıca kendilerine başarı belgesi veriliyor.  

   Kursiyerler, sağlanan olanaktan memnun olduklarını, aralarında Rumcayı çok iyi derecede öğrenen ve özel sınavlarda başarılı olanlar bulunduğunu anlattı.

   Kursiyerler, karşılıklı lisan eğitiminin Kıbrıs’ın geleceğine, barışa ve iyi ilişkiler kurulmasına en büyük yatırım olduğunu da vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1150 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler