1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Rum Ulusal Konseyi, patlama sonrasında ilk kez toplandı
Rum Ulusal Konseyi, patlama sonrasında ilk kez toplandı

Rum Ulusal Konseyi, patlama sonrasında ilk kez toplandı

Rum Ulusal Konseyi, geçtiğimiz pazartesi günü 13 kişinin hayatını kaybettiği “Evangolos Florakis Deniz Üssü”ndeki patlamanın ardından dün ilk kez toplandı

A+A-Rum Ulusal Konseyi, geçtiğimiz pazartesi günü 13 kişinin hayatını kaybettiği “Evangolos Florakis Deniz Üssü”ndeki patlamanın ardından dün ilk kez toplandı.
Rum radyosunun haberine göre toplantının başında, patlamada hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
Toplantının ardından açıklamada bulunan Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu; Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, öncelikli olarak patlamanın ardından yaşanan enerji sorunu olmak üzere ortaya çıkan sorunların çözümü için gösterilen çabalar konusunda bilgilendirmede bulunduğunu ifade etti.
Hristofyas’ın Ulusal Konsey üyelerine, 7 Temmuz’da Cenevre’de gerçekleşen 3’lü görüşmeyle ilgili ayrıntılı bilgi de verdiğini söyleyen Stefanu, Cenevre görüşmesinin sonuçlarının ele alınmasına devam edilmek üzere Ulusal Konsey’in 22 Temmuz Cuma günü yeniden toplanacağını belirtti.

Rum Meclisi Savunma Komitesi de toplandı
Rum Meclisi Savunma Komitesi’nin de bu sabah, “Evangelos Florakis Deniz Üssü”nde meydana gelen patlamayı ele almak üzere toplandığı bildirildi.
Habere göre toplantıya Rum Savunma Bakanı Dimitris İliadis, Maliye Bakanı Harilaos Stavrakis, Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu, Adalet Bakanı Lukas Luka, istifa eden Savunma Bakanı Kostas Papakostas, istifa eden Rum Milli Muhafız Ordusu Komutanı Korgeneral Petros Çalikidis, Başsavcı Petros Kliridis ve diğer yetkililer katıldı.

Protesto
Bu arada toplantının yapıldığı meclis binasının önünde çoğu siyah giymiş yaklaşık 200 kişi toplandı.
Eylemciler, patlamaya ilişkin kızgınlıklarını dile getirdiler, ellerinde tuttukları pankartlarla hükümetin istifasını ve suçluların cezalandırılmasını istediler. Bu arada toplantıya girişleri ve çıkışları esnasında bakanlar aleyhine slogan atıldı.

 

 

 

 

Bu haber toplam 677 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler