1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. RUM BASININ İDDİASI
RUM BASININ İDDİASI

RUM BASININ İDDİASI

Güneyde yayınlanan Fileleftheros gazetesinin haberine göre, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, dönüşümlü başkanlıkla ilgili öneri teatisinde bulundukları ve bunları yarınki liderler görüşmesinde ele alacakla

A+A-

 

Güneyde yayınlanan Fileleftheros gazetesinin haberine göre, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, dönüşümlü başkanlıkla ilgili öneri teatisinde bulundukları ve bunları yarınki liderler görüşmesinde ele alacakları bildirildi.

Gazete, Rum tarafının bu önerisinin, dönüşümlü başkanlık, ortak oy pusulası, aynı zamanda Kıbrıslı Türklerle Rumların “genel ve ağırlıklı oyunu” öngörmekte olduğunu anımsattı.

Türk tarafının dönüşümlü başkanlığı kabul ettiğini öne süren gazete, ağırlıklı oyla ilgili olarak ise, Türk tarafının dönüşümlü başkanlıkla ilgili madde uygulandıktan sonra, bunu (ağırlıklı oy konusunu) referanduma havale ettiğini savundu.

Rum tarafı için, Türk tarafının ortaya koyduğu görüşün, Hristofyas’ın önerisinin paket olarak kabul edilmesini teşkil etmediğini yazan gazete, Rum tarafının, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun kendi ihtiyacını karşılayan boyutu kabul ettiği, ağırlıklı oy konusunu ise daha sonraki aşamaya bıraktığı düşüncesinde olduğunu ifade etti.

Bu konunun yarınki liderler görüşmesinde de ele alınmasının beklendiğini haber veren gazete, Cenevre üçlü zirvesinde uzlaşıldığı üzere, yarınki görüşmeyle birlikte, yoğunlaştırılmış müzakereler çerçevesinde, Yönetim ve Güç Paylaşımı konusunun ele alınmasının tamamlanacağını belirtti.

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’in dün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile bir araya geldiğini kaydeden gazete, Downer’in Pazartesi günü ise Rum lider Hristofyas’la bir araya geldiğini anımsattı.

Gazete “74’ten Bu Yana Türk Tezi” ara başlığı altında ise, dönüşümlü başkanlığın, başkanlık sistemi (dönüşümlü başkanlık ve başkan yardımcılığı) temelinde, 1974 yılının hemen akabinde Türk tarafınca ortaya konulan bir görüş olduğunu yazdı.

Bunu Amerikalılar olduğu kadar, İngilizlerin de ileriye götürdüğünü ifade eden gazete, Gali Fikirler Dizisinde dönüşümlü başkanlıkla ilgili sabit Türk görüşünün kayda geçirildiğini anlattı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1023 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler