1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. RESTORASYONU ORTAK KOMİTE ÜSTLENDİ
RESTORASYONU ORTAK KOMİTE ÜSTLENDİ

RESTORASYONU ORTAK KOMİTE ÜSTLENDİ

İki toplumlu Kültürel Mirasla ilgili Teknik Komite, Apostolos Andreas Manastırı’nın restorasyonunun aslına uygun bir şekilde yapılacağını duyurdu.

A+A-

 

 

Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde alt komite olarak faaliyet gösteren iki toplumlu Kültürel Mirasla ilgili Teknik Komite, Apostolos Andreas Manastırı’nın restorasyonunun aslına uygun bir şekilde yapılacağını duyurdu.

Komite tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, BM yetkilisi Jennifer Wright’ın da katlımıyla 17 Şubat’ta gerçekleştirilen toplantıda, ilk aşama olarak acil destek için hemen harekete geçilmesi yönünde karar alınırken, manastırın restorasyonunun bunun ardından Patras Üniversitesi’nin hazırladığı çalışmaya uygun şekilde yapılması kararlaştırıldı.

Açıklamada, Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin, ilgili tüm tarafların desteğini de alarak uluslararası platformda kabul görmüş usul ve yönetmenliklere uygun şekilde manastırın restorasyonunu yürütme ve takip etme sorumluluğunu aldığı ifade edildi.

Açıklamada, “Kültürel mirası koruma, Kıbrıslı Türkler ile Rumlar arasında iki taraflı çabayla sağlanabilecek işbirliği alanlarını genişletmenin tamamlayıcı parçasıdır. Dolayısıyla komite bu görüşe ortak olanlara, bu çabaya destek çağrısında bulunur” denildi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 720 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler