1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. RESSAMLAR AYSERGİ'DE BULUŞUYOR
RESSAMLAR AYSERGİDE BULUŞUYOR

RESSAMLAR AYSERGİ'DE BULUŞUYOR

"1. Yeniboğaziçi (Aysergi) Uluslararası Ressamlar Buluşması", 7-15 Şubat tarihleri arasında düzenleniyor

A+A-

 

9 ülkenin sanatçılarını KKTC’de buluşturacak “1. Yeniboğaziçi (Aysergi) Uluslararası Ressamlar Buluşması”, 7-15 Şubat tarihleri arasında düzenleniyor.

1. Uluslararası Yeniboğaziçi Ressamlar Buluşması Koordinatörü Arif Albayrak’ın verdiği bilgiye göre, etkinliğe Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Kore, Kosova, KKTC, Mısır, Rusya, Türkiye’den sanatçılar katılacak.

7 Şubat Salı günü “workshopla” başlayacak 1. Yeniboğaziçi Uluslararası Ressamlar Buluşması’nda Çarşamba günü açılış kokteyli düzenlenecek.

Etkinliğe katılacak sanatçılar, Perşembe günü Girne bölgesini; Cuma günü Lefkoşa’yı gezecek. Cuma günü Meclis Başkanı ile Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı’nı ziyaret edecek sanatçılar, hafta sonunu “workshoplarla” ve Karpaz gezisiyle geçirecek.

Programda 13 Şubat Pazartesi günü Mağusa gezisi, söyleşi ve kokteyl; 14 Şubat Salı günü de “workshop” yer alıyor.

Etkinlik, 15 Şubat Çarşamba günü sergiyle kapanacak.

RESSAMLAR BULUŞMASI

Koordinatör Arif Albayrak’ın verdiği bilgiye göre, “Ressamlar Buluşması”, ilk kez İzmir’de 2008’de kurulan Balkan Kadınları Kültür, Sanat ve Dayanışma Derneği’nin yürüttüğü bir uluslararası proje…

Genel çalışmaların Balkan ülkeleriyle yürütülmesi nedeniyle “Balkan Ressamları Buluşması” adı altında toplantılar yapılan ve her ülkeden ressamların bir araya geldiği çalıştaylar düzenlenen etkinlik 10 gün sürüyor. Gerçekleştiği ülkeyi, şehri tanıtmayı amaçlayan “Ressamlar Buluşması”, şimdiye dek Türkiye ve Bulgaristan’da değişik şehirlerde yapıldı. KKTC’de beşinci ayağı yapılacak etkinliğin altıncısı Nisan ayında İzmir’de yer alacak.

Albayrak, “Bu organizasyonların en başta amacı bölgeyi tanıtmak, dünyaya bir sanat penceresi açmak, dostluklar kurarak yeni köprüler oluşturmaktır. Diğer çok önemli husus güzel sanatlara ilgi duyan yeni nesille sanatçıları buluşturarak onların dünyanın farklı yerlerinden farklı teknikler görmelerini sağlamaktır” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 682 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler