1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'REKABET İÇİN SÖZLEŞMELİ SİSTEM'
REKABET İÇİN SÖZLEŞMELİ SİSTEM

'REKABET İÇİN SÖZLEŞMELİ SİSTEM'

Kıbrıs Türk Futbolcular Derneği Başkanı Salih Işık ara transferde yaşanan astronomik transferler hakkında açıklamalar yaptı. Işık sözleşmeli sistemde ekonomik olarak zayıf olan kulüplerin de kadro kurma şansları varken sözleşmesiz sistemde hiçbir oyuncunu

A+A-

 

 

 

 

Kıbrıs Türk Futbolcular Derneği Başkanı Salih Işık ara transferde yaşanan astronomik transferler hakkında açıklamalar yaptı. Işık sözleşmeli sistemde ekonomik olarak zayıf olan kulüplerin de kadro kurma şansları varken sözleşmesiz sistemde hiçbir oyuncunun serbest kalmamasından dolayı sadece parası olan birkaç kulübün transfer yapabildiğini elinde iyi futbolcu olan kulüplerin de senede 5-6 bin lira bile vermedikleri oyuncular için 100 bin sterlin istediklerini belirtti. Işık, bu adaletsizliklerin ortadan kalkması için yeniden sözleşmeli sisteme geçilmesi gerektiğini belirtti.

Salih Işık’ın açıklamaları şöyle:

“Transfer döneminin başlaması ile maalesef astronomik rakamlar amatör futbolumuzun içerisinde yine yerini aldı. Ekonomik krizi öne sürerek ülke futbolumuzun olmazsa olmazı futbolcuların haklarını ellerinden alanlar, transfer zamanı geldiği zaman bunları unutup en ön safhada yer almaktadırlar. Bazı kulüpler futbolcuları ekonomik kurtuluş olarak görmekte sezon sonuna kadar 5-6 bin Türk Lirası bile almayan bazı futbolcu arkadaşlarımıza transfer teklifleri geldiği zaman 100 bin sterlin istenilmekte ve adaletsizliğin yaşanmasına sebep olunmaktadır.”

 

“SÖZLEŞMESİZ SİSTEM PARASI OLANA YARAR”

 

“Bizlerin sözleşmelerin kalkmasının transfer piyasasını artıracağını parası olan takımların transfer yapabileceğini, aynı ligde yer alan takımlar arasında inanılmaz denge bozukluğu olacağını bazı takımların yarı profesyonel, bazılarının ise amatör olacağını her seferinde izah etmeye çalıştık. Gelinen noktada haklılığımız ortaya çıktığını görmekteyiz. Sözleşmeli dönemlerde maddi olarak güçsüz olan takımlarımızın serbest kalan futbolcuları bedelsiz olarak transfer etme şansı olduğundan transfer yapma olanaklarının olduğunu, fakat bu sistemde sadece 28 yaşını doldurmuş sayısı her sene 10'nu geçemeyen futbolcuları belli bir bedel ödeyerek transfer etme durumu ile karşı karşıya kalmaları ile transfer yapamadıklarını ve kadro oluşturmakta zorlandıklarını görmekteyiz. Yaşanan bu süreçte sözleşmeli dönem ve sözleşmesiz dönem arasında kulüplerin bütçelerinin değişmediğini, sözleşmesiz sistemin sadece parası olana yaradığı apaçık ortadadır. Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanımıza, Futbol Federasyonu Başkanı ve Kulüpler birliği başkanına bu yaşanılan süreçte büyük görev düşmektedir, el birliği ile ülke futbolumuzu ve futbolcumuzu çağdaş bir seviye'ye taşımak gereklidir, takdir spor kamuoyunundur. Saygılarımla.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 748 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler