1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ‘Rehberlik’ için önlem
 ‘Rehberlik’ için önlem

‘Rehberlik’ için önlem

Kamu görevlilerine rehberlik kokartı verme işlemi donduruldu

A+A-

 

• Kamu görevlilerinin rehberlik kartları, kamu görevinden ayrıldıkları andan itibaren geçerli olacak.
Rehberlik yapabilecek kişilere kokartları ise 18 Ağustos 2015 Salı günü verilecek.

• Turizm Bakanlığı, rehberlik konusunda yaşanan tartışmaların ardından açıklama yayınladı.“Kamu görevlilerinin rehberlik  yapmaları”nın dava konusu olduğunu ve mahkeme tarafından ara emri verildiğine dikkat çekildi.

• Turizm Bakanlığı açıklamasında, “KKTC vatandaşları arasında turizm sektöründen ekmek kazanan kişilerin çoğalmasını ve 12 ay boyunca sektörden yaşamlarını idame edebilmelerini sağlamalıyız” denildi.


Turizm Bakanlığı, kamu görevlilerine “rehberlik yapabilir” anlamına gelen kokart verilmesini dondurduğunu açıkladı.
Kamu görevlilerinin rehberlik kartları, kamu görevinden ayrıldıkları andan itibaren geçerli olacak.
Rehberlik yapabilecek kişilere kokartları ise 18 Ağustos 2015 Salı günü verilecek.
Turizm Bakanlığı konuyla ilgili açıklamasında, bakanlığın turizminde büyük öneme sahip otel, restoran, acente ve rehberlerle ilgili etik ve yasal düzenleme uygulamaya başladığını belirtti.

"Haksız rekabeti önleyici tedbirler"
Açıklamada, son dönemlerde artan turist sayısı nedeniyle turizm sektöründe bir takım aksamalar ve uygulama bozuklukları ortaya çıktığına işaret edilerek, turizm sektörünün sağlıklı ve sürdürülebilir olabilmesi için sektörde turizmi meslek olarak edinen vatandaşlar arasında haksız rekabeti önleyici tedbirler almanın önemine değinildi.
Turizm Bakanlığı açıklamasında, “KKTC vatandaşları arasında turizm sektöründen ekmek kazanan kişilerin çoğalmasını ve 12 ay boyunca sektörden yaşamlarını idame edebilmelerini sağlamalıyız” denildi.
Bakanlığın rehberlerle ilgili, rehberlik mesleğinin ileriye doğru profesyonelce gelişmesine engel olarak gördükleri “sessiz rehberlik” ve kamu görevlilerinin rehberlik yapabilmesi konularındaki tavrının olumsuz olduğuna işaret edilen açıklamada, tedbirler alınmadığı sürece mesleğin profesyonelleşmesinin engelleneceği ve bu işi profesyonelce yapanlara da haksızlık olacağına inanç belirtildi.

“Kamu görevlilerinin rehberlik yapması dava konusu”

Açıklamada, “kamu görevlilerinin rehberlik yapmaları”nın dava konusu olduğunu ve mahkeme tarafından ara emri verildiğine dikkat çekildi.
“Savcılığında olumsuz görüşü olan noktada Bakanlığımız kamu görevlilerine ‘rehberlik yapabilir’ anlamına gelen kokart verilmesini dondurmuştur” ifadesi kullanıldı.

“Görevlerinden ayrıldıktan sonra rehber olabilir”

Turizm Bakanlığı açıklaması şöyle devam etti:
“Kamu görevlilerinin rehberlik kartları, kamu görevinden ayrıldıkları andan itibaren geçerli olacaktır. Diğer rehberlerin kokartları ise rehberler birliğinin kamu görevlilerine kokart verilmesi ısrarı yüzünden halen daha Rehberler Birliği tarafından hazırlanıp tarafımıza sunulmadığından bir gecikme yaşanmıştır. Rehberlerin kokartları 18 Ağustos 2015 Salı günü verilecektir” TAK

Bu haber toplam 886 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler