1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'RAPOR BİR MİLAT'
RAPOR BİR MİLAT

'RAPOR BİR MİLAT'

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, Meclis Araştırma Komitesi’nin işkenceyle ilgili raporunu değerlendirdi

A+A-

 

 

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi (FHÜH), Meclis Araştırma Komitesi’nin işkenceyle ilgili raporunu “ülke demokrasisine ve hukukuna milat olacak önemli bir rapor” olarak değerlendirdi.

FHÜH Başkanı Barış Mamalı yazılı açıklamasında, “Ülkenin en üst karar mercisi olan Meclis tarafından ortaya çıkartılan bu gerçeklik karşısında polis örgütünün işkence mağdurlarından derhal özür dilemesi ve bunu yapan polisleri tepeden tırnağa kadar ayıklayacak geniş bir soruşturma başlatması gerekir” dedi.

Mamalı, komite raporunda polis örgütü içerisinde gözaltına alınmış insanlara çeşitli sebepler nedeniyle işkence yapıldığı sonucuna varıldığını kaydederek, “İşkence bir insanlık suçu olup polis örgütünün bu noktada kendisini ciddi şekilde sorgulaması gerekmektedir” dedi.

“YASAL DÜZENLEME VE ÖNLEYİCİ TEDBİR ŞART”

Mamalı, bu olaylara neden olan olumsuzlukları ortadan kaldıracak yasal düzenlemeler yapılmadığı taktirde polis örgütünde işkence ve dayak olaylarının devam edeceği görüşünü ortaya koyarak şunları kaydetti:

“Demokrasi ve insan hakları bağlamında utanç verici olan bu davranışları önleyici tedbirlerin derhal alınması gerekir. Aksi taktirde insanlık dışı muamelelere onay veren, işkence ve dayağa karşı sessiz kalan bir devlet görüntüsü sergilenmiş olacaktır.”

“İşkence, dayak ve şiddeti kullanarak görev ifa eden polislerin psikolojik açıdan ruh hastası oldukları da bilinmelidir” ifadelerine yer veren Mamalı, hiçbir makamın bu noktadan sonra koruyucu bir anlayış içerisinde olmaması gerektiğini belirtti.

Mamalı, “Ayyuka çıkan konu, basit bir mesele olmayıp, bu insanlık dışı, iğrenç davranışlar sebebiyle devleti de uluslararası arenada zan altında bırakabilecek derecede önem arzeden bir konudur.

İşkence konusunda cesaretle çalışan ve gerçekleri ortaya çıkaran Meclis Araştırma Komitesi’ne teşekkür eder, insanlık adına önemli bir görevi başarıyla tamamladıkları için kendilerini kutlarız.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 736 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler