1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Rakamlar ve yaşanılan durum
Rakamlar ve yaşanılan durum

Rakamlar ve yaşanılan durum

Sorulduğunda bu Hükümetin başarılı olduğu konusunda kaç kişi olumlu yanıt verebilir? Çok kişi olacağını sanmam ama bugün Gazetemizde de okuyacağınız gibi UBP’nin oylarının düşüşe geçmesine rağmen yine de birinci parti konumunda olduğu görülüyor. C

A+A-

 

 

Sorulduğunda bu Hükümetin başarılı olduğu konusunda kaç kişi olumlu yanıt verebilir?

Çok kişi olacağını sanmam ama bugün Gazetemizde de okuyacağınız gibi UBP’nin oylarının düşüşe geçmesine rağmen yine de birinci parti konumunda olduğu görülüyor.

CTP-BG’nin KADEM’e yaptırdığı ankette UBP oylarının %36.4, CTP oylarının %33 olduğu belirlenirken UBP’nin düşüşte, CTP’nin çıkışta olduğunu da görmek mümkün.

Bu ankette TDP’nin oylarını neredeyse iki kat artırarak %13.3 olduğu saptanırken yine ilginç bir sonuç ise kendi partisi içinde en beğenilmeyen lider Çakıcı olabiliyor. Diğer en beğenilmeyen lider ise yine kendi partisi içinde İrsen Küçük.

Bu önemli anketi geniş olarak sayfalarımızda okudunuz veya okuyacaksınız ancak bilimsel olarak verilen rakamların dışında bugün içinde yaşanılan gerçek durumlar var.

***

Biliyorsunuz son zamanlarda neredeyse ne var ne yok satılıyor. Son olarak Koop-Süt’ün satılığa çıkarıldığı açıklandı. Çalışanların maaşlarında ise geçen aydan itibaren kesinti oldu. Elektrik Kurumu sürekli gündemde… KIB-TEK Yönetim Kurulu görevden alındı, YK Başkanı görevden alındığını basından öğrendi.

Ercan özelleştirilecek denen diğer Kurum… Telefon Dairesi özelleştirme listesinde… Bu liste genişletilerek devam ediyor. KTHY batırıldı, yerine kurulacak denen yeni hava yolu artık hayal oldu. Hükümetin gündeminde artık böyle bir çalışma yok.

Her gün yurttaşın canını sıkan, kızdıran, tepki gösterilen gelişmeler yaşanıyor. Eko-turizm bölgesine petrol dolum tesisi yapılmak isteniyor, Lefkoşa’nın merkezine içine okulları da alacak Külliye yapılmak isteniyor, taş-alçı ocakları izinleri verilmesi için çalışmalar yapılıyor…

Devlet çalışanları bile artık rahat değil. Daha önce ‘devlet güvencesi’ denen şey artık ortadan kalkıyor… Her an devlet çalışanları bile işsiz kalabiliyor. Lefkoşa Belediyesi hem Başkanının hem de UBP hükümetinin beceriksizliği, aşırı istihdamları, sürekli borçlanmaları nedeniyle batırılıyor. Hala bir çözüm üretilemiyor. Daha önce KTHY çalışanlarının yaşadığı süreci yani maaşsız, parasız dönemi şimdi Belediye çalışanları yaşıyor. Ekonomi ‘uçuyor’ denmesine rağmen günden güne daralıyor, maaşlar eriyor.

Ticaret Odası bu gelişmeler karşısında kendinden beklenmeyen bir çıkış yapıyor ve “Hükümetin önceliği ekonomi değil, mevkilerini korumak” diyebiliyor. 

Bütün bu olumsuz gelişmeler bu ülkede yaşanıyor, bunları yaşatan UBP Hükümeti, KADEM’in anketine göre düşüşe geçiyor ama yine de yaratılan olumsuz gidişatın büyüklüğüne oranla daha düşük bir gerileme olduğunu söylemek de mümkün.

Sanki hala bu halk “ben yine umudumu kesmeyim bu UBP’den da belki bana da bir kredicik verir, kızımı da işe sokar” türünden beklentisini sürdürüyor gibi… Daha ne olması bekleniyor acaba çok merak ediyorum.

***

Anketten son ilginç bir not; Güvenilirlik konusunda Hükümet’in 5’in altında bir not aldığı, yani sınıfta kaldığı… Sendikaların ise 5’in üstünde not aldığı, yani sınıfı geçmiş durumda oldukları da saptanıyor.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 9153 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler