1. YAZARLAR

  2. Tamer Öncül

  3. RADYOAKTİF OLMA, AKTİF OL…
Tamer Öncül

Tamer Öncül

Yazarın Tüm Yazıları >

RADYOAKTİF OLMA, AKTİF OL…

A+A-

Nükleere Hayır Platformu Kıbrıs olarak kurulduğumuz gün olan  22 Aralık 2014’den bu güne konuyu Kuzey Kıbrıs medyasının gündeminde tutmaya çalışıyoruz.

Yaptığımız imza kampanyası , yürüyüş ve panel çalışmalarıyla konuya bilimsel yaklaşımlar çerçevesinde yaklaşıyoruz. Mücadelemizde  gerek Türkiye’ deki nükleer karşıtları, gerekse Güney ve  diğer ülkelerdeki karşıt örgütlerle irtibattayız. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki  sanılanın aksine nükleer santral kazaları nadir değildir. Bugüne kadar 600’ün üzerinde nükleer kaza olmuştur

Aslına bakılırsa nükleer santrallerin  kaza olmadan da gerek deniz eko sistemine,  çevresinde yaşayan insanlara ve  gerekse tüm canlılara zararları vardır. Santrallerin normal çalışma şartlarında açığa çıkarttığı radyoaktif atıklar başlı başına sorun teşkil etmektedir. Bugüne kadar dünyada atıklara bulunmuş bir çözüm yoktur. Almanya’da yapılan bir araştırmada santral çevresinde yaşayan çocuklarda lösemi riskinde artışı saptanmıştır.

26 Nisan 1986 insanlık tarihinin en karanlık günlerinden biridir. 26 Nisan 1986 günü Ukrayna’nın Çernobil bölgesinde o güne kadar  görülmemiş boyutta bir  nükleer santral kazası yaşanmıştır. Kaza öncesinde herhangi bir doğal felaket yoktur. Kazanın Santralin güvenlik denemesi yapılırken olması dikkate değer bir ayrıntıdır. Kazanın olumsuz etkilerinden binlerce kilometre ötedeki insanlar bile nasibi almıştır.  Özellikle çocukluk tiroid kanserlerinde artış vardır. Bugün için aradan 40 yıla yakın zaman geçmesine rağmen bölge hayalet bir şehir görünümündedir

Kazada kaç kişinin öldüğü, kaç kişinin zarar gördüğü, dahası kaç neslin etkilendiği hesaplanamamaktadır.
Biz Nükleere Hayır Platformu Kıbrıs olarak santral yapılmasının karşısında yer almaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Nükleer enerji kanser yapıcıdır. Nükleer enerji insanlık neslinin genetik yapısını bozucu bir güçtür.

Çernobil’in hüzünlü anısına 25 Nisan günü Lefkoşa Selimiye Meydan’ında konser ve etkinlik düzenlenecektir.
Yaşam için çal söyle, nükleere hayır de sloganıyla gerçekleştirilecek etkinlikte ülkemizin pek çok duyarlı sanatçısı sahne alacaktır.

Kıbrıs Nükleere Hayır Platformu olarak, yaşama doğaya ve gelecek nesillere sahip çıkan tüm halkımızı başka Çernobiller yaşanmaması için gerçekleştireceğimiz bu etkinliğe katılmaya ses vermeye nükleere seyirci kalmamaya çağırırız.
Nükleere Hayır platformu Kıbrıs olarak, Çernobil’in hüzünlü anısına her bireyi sivil toplumun gösterdiği bu duyarlılığa ses vermeye çağırırız.

-----------------

Ümit İnatçı’nın 11. Şiir kitabı “Akıl Yarası” okuruyla buluştu dün akşam… Toplamda 27. Kitabı bu üretken yazarımızın…
Kitabın felsefesiyle örtüşen, son dönem resimlerine de yer vermiş Ümit kitabında… “Yolunu şaşırmış” insanla bir hesaplaşma; “insanlığa dönün” çağrısı, ana izleği oluşturuyor..
Kitaba ismini veren şiirini paylaşmakla yetinelim şimdilik… Gerisini okumak da size kalsın…

21 / AKIL YARASI
Zaman aşımına uğramazken inanç
bin bir kılığa girerken gerçek
yalan yılan kadar kaygansa
merhamet sürgü vurmuşsa kapısına
uyanmak yanmak kadar yaralayıcıysa
akıl yaralanır.
İyi neyse
doğru neyse
erdem neyse
yol ne –uçurum neyse
yürümedik eğrilik
yüzleşmedik yüzsüzlük kalmasa da
iflah olmaz bu akıl yarası.
27 Mart 2015 / Mağusa

Bu yazı toplam 1207 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar