1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Pulya Festivali başlıyor
Pulya Festivali başlıyor

Pulya Festivali başlıyor

Yeniboğaziçi Belediyesi’nin bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği Geleneksel Yeniboğaziçi Pulya Festivali, 12-21 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Festivalin kültür sanat etkinlikleri kapsamında yer alacak konserlerde ağırlıklı olarak Kıbrıslı T

A+A-

Yeniboğaziçi  Belediyesi’nin bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği Geleneksel  Yeniboğaziçi Pulya Festivali, 12-21 Ağustos tarihleri arasında başlıyor

Yeniboğaziçi  Belediyesi’nin bu yıl 4’üncüsünü düzenlediği Geleneksel  Yeniboğaziçi Pulya Festivali, 12-21 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Festivalin kültür sanat etkinlikleri kapsamında yer alacak konserlerde ağırlıklı olarak Kıbrıslı Türk sanatçılara yer verildi. Festival kapsamında12-16 Ağustos tarihleri arasında yer alan 4. Uluslar arası Aysergi Karikatürcüler Buluşması’na ise KKTC, Türkiye, Romanya ve Bulgaristan’dan 10 karikatürist katılacak. Festival programı, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı  Cemal Biren ve festival komite üyeleri Arif Albayrak, Sedat Kılıç, Bedia Balses ve Mustafa Tozakı’nın katılımıyla Salamis Bay Conti Resort Hotel’de düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Festival 12 Ağustos akşamı saat 19.00’daki kortejin ardından saat 20.30’daki açılış töreniyle başlayacak. Törenin ardından Güney Kıbrıs’taki Boğaziçi (Aytotoro) ile  Mormenekçe ve Yıldırım köylerini içeren siyah beyaz nostaljik fotoğraflardan oluşan serginin açılışı gerçekleştirilecek. Saat 21.00’de ise  4. Uluslararası  Aysergi Pulya Karikatürcüler Buluşması Karikatür Ustaları Sergisi’nin açılışı gerçekleştirilecek.

 

HALKA AÇIK VE ÜCRETSİZ

Festival kapsamında  Kıbrıslı Türk müzisyenler ağırlıklı olarak sahne alacak. Sancılı İnek, Grup Hoşgörü, Dirty Beat gibi gruplar konser verecek. Ayrıca Ayhan Başkal, İnanç Eyüboğlu, Kurultay Akbay, Mustafa Alkapon ve KA Band’ın katılımlarıyla Kıbrıslı Müzisyenler Gecesi düzenlenecek. Yeniboğaziçi Belediyesi Türk Müziği Korosu da konser verecek. Konserler çerçevesinde Türkiye’den ise Edip Akbayram ile Grup 84 sahne alacak. İlke Susuzlu’nun “Bir Okkaya Bir Önge” isimli tiyatro oyunu festival kapsamında tiyatroseverlerle buluşacak.  Dance of Cyprus  da “Afrodit Adası ve Biz” gösterisini sergileyecek. Festival çerçevesinde ayrıca  futbol ve su sporları aktiviteleri, ses yarışmaları ve defileler de gerçekleştirilecek. Festival alanında gerçekleştirilecek tüm etkinlikler halka açık ve ücretsiz olacak.

 

BİREN: “SİYASİLER İLGİSİZ”

Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren basın toplantısında yaptığı konuşmada, festivalin bu yıl dördüncüsünü düzenlemekten duydukları mutluluğu dile getirerek yaklaşık 300 bin TL olan festival bütçesinin 60-70 bin TL’sinin belediye tarafından geri kalan kısmının da sponsorların katkılarından karşılandığını ifade etti. Biren bir soru üzerine festivale siyasilerin ilgisizliğinden yakındı. Biren, hükümetin ve ilgili bakanlığın festivale her hangi bir maddi katkı yapmadığını ifade ederek, “Öyle bir beklentimiz de yok. Şikayetimiz tüm siyasilere;  maalesef uluslararası yeri olan böyle bir festivale ilgi göstermiyorlar” dedi.

 

“SÜREKLİLİK VE NİTELİK GEREK”

Uluslararası Aysergi Pulya Karikatür Festivali Düzenleme Komitesi Başkanı Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak da her şeyin hayal etmekle başlayacağını belirterek, dün nasıl yaparız diye düşündükleri festivalin bugün 4 yaşına girdiğini kaydetti. Festivallerin marka olabilmesi için süreklilik ve nitelik gerektiğini söyleyen Albayrak, her iki özelliği de sürdüreceklerini ifade etti. Albayrak, kalıcı, nitelikli, uluslararası festival gerçekleştirmenin büyük hassasiyet gerektirdiğini kaydederek, Yeniboğaziçi Belediyesi’nin kısıtlı bütçe ve ülkenin ekonomik koşulları göz önüne alındığında bütün etkinliklerin ücretsiz yapıldığı ender festivallerden biri olduğunu ifade etti. Karikatür Festivali’ne de değinen Albayrak, bu festivalle hem Aysergi ismine hem de pulya kuşuna dikkat çekmeyi amaçladıklarını, karikatür festivalinin dünyada büyük ses getirdiğini ifade etti. Albayrak, Karikatür Festivali’nin Kıbrıs’ta tek olduğunu kaydetti. Albayrak, festivale hükümetin de ilgisini görmeyi arzu ettiklerini, hükümetin veya Kültür Bakanlığı’nın festivale herhangi bir maddi katkısının bulunmadığını söyleyerek, “Keşke yöneticilerimiz; siyasi gözlüklerinin dışında bakabilseler” diye konuştu.

 

TANITIMA KATKI

Festival Komite Üyesi Karikatürist Mustafa Tozakı da maddi olanaklar nedeniyle Karikatür Festivali’ne katılımı sınırlı tuttuklarını, festivale KKTC, Türkiye Romanya ve Bulgaristan’dan 10 karikatüristin katılarak, sergi açacaklarını, canlı çizim gerçekleştireceklerini ve  karikatürü tanıtmak ve sevdirmek amacıyla çocuklara yönelik atölye çalışması yapacaklarını belirtti. Karikatür Festivali’nin uluslararası bir festival olduğunu ve ülkenin tanıtımına katkı koyduğunu ifade eden Tozakı, buna rağmen Kültür Bakanlığı’ndan herhangi bir katkı gelmediğini söyledi.

 

KILIÇ BİLGİ VERDİ

Festival komite üyelerinden Sedat Kılıç sportif etkinliklerle ilgili bilgi verdi.
Kılıç, festival boyunca gündüz  spor,  gece de kültür ve sanat etkinlikleri gerçekleştirileceğini ifade etti. Kılıç, festival kapsamında ilk kez minikler  futbol turnuvası düzenleyeceklerini, futbolu bırakmış sporcuların katılımıyla masterler turnuvaları düzenleneceğini, ayrıca düzenlenecek etkinliklere anılarını yaşatmak üzere vefat etmiş olan sporcuların isimlerinin verildiğini söyledi.

 

BALSES: “GRAFİK HER GEÇEN YIL YÜKSELİYOR”

Kültür-sanat etkinlikleriyle ilgili bilgi veren komite üyesi Bedia Balses de festivalin grafiğinin her yıl yükseldiğini ifade etti.

Balses, festival olarak ülkeye örnek olacak bir davranış göstererek Kıbrıslı sanatçılara destek sloganıyla yola çıktıklarını, bu davranışın diğer festivallerde de sürdürülmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirtti. Balses, festivalde çıtayı yüksek tutarak tüm kesimlerin beklentilerini karşılayacak bir program hazırladıklarını da sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1882 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler