1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PSİKO-ONKOLOJİ BAĞIMLILIK KONUŞULDU
PSİKO-ONKOLOJİ BAĞIMLILIK KONUŞULDU

PSİKO-ONKOLOJİ BAĞIMLILIK KONUŞULDU

Kıbrıs Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Derneği, ‘Psiko-onkoloji Bağımlılık’ konulu bir konferans düzenledi

A+A-

 

 

Didem MENTEŞ

 

Kıbrıs Türk Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Derneği, ‘Psiko-onkoloji Bağımlılık’ konulu bir konferans düzenledi. Sağlık Bakanlığı, Kanser Hastalarına Yardım Derneği ve Kıbrıs Türk tabipler Birliği işbirliğinde, Atatürk Kültür Merkezi’nde dün ilk oturum gerçekleşti. Konferansta, Türkiye’de Psikiyatrinin Bilimsel Adresi kliniğinin yöneticilerinden Prof. Dr. Sedat Özkan, kanserle baş etme yolları ve Kanserin psikiyatrik ve Psiko-sosyal boyutu ile ilgili konuşma yaptı.

Seminere Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ve Tabipler Birliği adına Dr. Zerrin Akalın’d akatılarak birer konuşma yaptı. Kanser hastalığının ülkemizdeki boyutuna değinen Bakan ve Dr. Akalın, kanserin önemine dikkat çekti.

8 Eylül Cumartesi günü de devam edecek olan seminerin ikinci ayağı ise yine Prof. Dr. Sedat Özkan tarafından “Alkol ve Madde Bağımlılığı” üzerine yapılacak.

 

KANSER PSİKİYATRİ

Kanser psikiyatrisi dünya da 1913 yılında Amerikan Kanser Birliği ile önem kazandı. Türkiye’de ise 1997 yılında Prof. Dr. Sedat Özkan öncülüğünde, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde, Onkoloji Enstitüsünde, Psiko-Onkoloji Bilim dalı ilk kez kanser hastalarına dönük psikiyatrik tıp hizmeti vermek için kuruldu.

Kanser; tıp ve psikiyatrinin bütünleştiği alanda insana ait her şeyi gündeme getiren bir alandır. Kanser, genel tıp içerisinde kriz, uyum bozuklukları ve depresyonun en fazla görüldüğü hastalık grubudur. Bu alanda yapılan çalışmalar, ruhsal durumun hastanın tedaviye yanıtına etkisinden, merkezi sinir sistemine, bağışıklı sistemine etkisine ve hastalık algısına kadar geniş bir alanı kapsar. 
Kanser genel anlamda, korku, umutsuzluk, suçluluk, çaresizlik, terk edilme ve ölüm duygusunu çağrıştırır. Fiziksel olarak hastayı etkilediği kadar, ruhsal olarak da etkiler. Hem hastayı hem de hasta yakınını benzer, olumsuz ruhsal yıkıntıya ittiği için, üzerinde önemle durulması ve hassasiyetle bilim çerçevesinde tedavisinin yapılması gereken bir hastalıktır.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 577 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler