1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. PROTOKOL MASASI GERÇEĞİ
PROTOKOL MASASI GERÇEĞİ

PROTOKOL MASASI GERÇEĞİ

YENİDÜZEN PERDE GERİSİNİ ARALADI / KİM, NE İSTEDİ? MALİYE BAKANLIĞI NE ÖNERDİ?

A+A-

YENİDÜZEN, kamuda yetkili sendikaların terk etmeden önce protokol masasına sunduğu taleplerin yanı sıra, Maliye Bakanlığı’nın bu taleplere ilişkin değerlendirme ve yanıtlarına ulaştı. Kalem, kalem hangi sendika ne istedi, Maliye Bakanlığı ne önerdi? Bazı sendikaların “boş” dediği bakanlığın yanıtlarında birçok konuda çözüm önerileri ve kapsamlı uzlaşı teklifleri yer aldı


Meltem SONAY- Mert ÖZDAĞ

Maliye Bakanlığı ile kamuda örgütlü sendikalarla önceki gün Protokol Masası’ndaki üçüncü buluşmasında, sendikaların temsil ettikleri 2015 mali yılına yönelik taleplerine karşılık değerlendirmelerini sundu.
YENİDÜZEN, bazı sendikaların ‘boş’ deyip terk ettiği protokol masasına sunduğu taleplerinin yanı sıra, Maliye Bakanlığı’nın bu taleplere ilişkin değerlendirme ve yanıtlarına ulaştı, kalem, kalem ‘hangi sendika ne istedi, Maliye Bakanlığı ne verdi’ paylaştı.

22 Ocak’ta talepler verildi, 6 Şubat’ta yanıt verildi…
Maliye Bakanlığı ile sendikalar, Kamu da yetkili sendikalar ve Kamu Sağlık Çalışanları Yasası uyarınca yetkili olan sendikalarla 30 Aralık 2014 tarihinde yapılan ilk görüşmenin ardından,  22 Ocak 2015 tarihinde ikinci kez bir araya gelmişti.
22 Ocak tarihindeki toplantıda sendikaların, temsil ettikleri kesimler adına sözlü ve yazılı olarak ilettikleri talepler, Maliye Bakanlığı’nca değerlendirilip, değerlendirme ve yanıtlar 6 Şubat tarihli önceki günkü toplantıda sendikalara sunulmuştu.

Maliye Bakanlığı taleplere değerlendirmelerini sundu, bazı sendikalar ‘boş’ dedi
Maliye Bakanı Zeren Mungan’ın, tüm sendikaların taleplerine karşılık, bütçe imkânları, hukuki değerlendirmeler ve ülke koşulları dikkate alınarak değerlendirip sunulan görüşlerin yanı sıra,  ‘genel taleplere’ karşılık verdiği yanıtları ‘boş’ olarak nitelendiren bazı sendika temsilcileri, masayı terk etti.

Mungan ‘tamamlanmış kabul ediyoruz’ dedi…
Sendika temsilcilerinin masadan kalkması üzerine “Görüşmeleri tamamlanmış kabul ediyoruz” diyen Maliye Bakanı Zeren Mungan, Eylül ayında kamuda yetkili sendikalarla ilgili toplu pazarlıkların yapılacağını yinelemişti.

Ayrı ayrı tüm taleplere yanıt…
KTÖS, KTOEÖS, KTAMS, Kamu-Sen, Kamu-İş ile Ebeler ve Hemşireler Sendikası katıldığı toplantıda, sendikalara genel taleplere karşılık, değerlendirme ve yanıtlar sunulurken, ayrı ayrı her sendikanın taleplerine karşılık hazırlanan değerlendirmeler de sunuldu.

Neler talep edildi, Maliye ne dedi?
Sendikaların talepleri arasında Göç Yasası olarak nitelendirilen yasanın iptaline ilişkin ‘ortak’ talebe Maliye Bakanlığı’nın yanıtı, ‘47/2010 sayılı yasa ile yasa tasarısı önerilerinin Meclis tarafından sevk edilmiş olup orada görüşüleceği’ oldu.
Maliye Bakanlığı bu konuda ‘yasamayı’ işaret ederken, ilgili önerilerin de Meclis’te olduğunun altını çizdi.
Sendikaların dikkat çeken talepleri arasında, terfi kadroları dahil, münhal kadroların açılması dolayısıyla istihdam yapılması vardı. Maliye Bakanlığı, bu taleple ilgili olarak, ilk atama kadrolarıyla ilgili münhal kadroların açılmasının tüm bakanlıklar için bütünlüklü olarak değerlendirilip açılacağı yanıtını verdi. Bakanlık ayrıca, terfilerde yaşanan gecikmelerle ilgili sıkıntının aşılması için ilgili kurumlarla görüşüleceğini de belirtti. Kamu Hizmeti Komisyonu’nu işaret etti.

Çoğu sıkıntı ‘Kamu Reformu’ ile çözülecek
‘Vardiya ve Tahsisatlar’a ilişkinde taleplerini sunan sendikalara Maliye Bakanlığı’nın yanıtı olumlu oldu. Maliye Bakanlığı, Vardiya Tahsisatı ile ilgili olarak ‘Kamu Reformu’ olarak nitelendirilen yeni yasada bütünlüklü düzenleme yapılacağını belirtti.
Sendikaların ‘Toplu Sözleşme Hakkı’na ilişkin talebine Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Referandum Yasası’nı anımsatarak yanıt veren Maliye Bakanlığı,  kamu görevlisi ve öğretmenlerin uygulamaları bakımından yasa kapsamında olmadığının belirtildiğine işaret etti. Kamu çalışanları ve öğretmenlerle toplu pazarlık yapıldığına, bununla ilgili olarak da yeni Kamu Reformu Yasası’nda düzenleme bulunduğuna işaret eden Maliye Bakanlığı, pazarlıkların BÜTÇE çalışması tamamlanmadan, her yıl EYLÜL ayı başında başlayıp EYLÜL sonuna kadar bitirileceği ile ilgi düzenleme yapılacağını açıkladı.

---------------------------------------------------------

Sendikaların ‘genel’ talepleri,
Maliye Bakanlığı’nın yanıtları

• TALEP: ‘GÖÇ YASASI’ İPTAL EDİLSİN
Protokol Masası’ndaki sendikaların ortak talepler arasında, 47/2010 sayılı ‘Göç Yasası’ olarak nitelendirilen yasanın iptali bulunuyordu.
Maliye Bakanlığı’nın bu talebe verdiği resmi yanıt ise, ‘47/2010 sayılı yasa ile yasa tasarısı önerilerinin Meclis tarafından sevk edilmiş olup orada görüşüleceği’ oldu.

• TALEP: Münhal kadroların açılması dolayısıyla istihdam yapılması (terfi kadroları dahil)
Maliye Bakanlığı, bu taleple ilgili olarak, ilk atama kadrolarıyla ilgili münhal kadroların açılmasının tüm bakanlıklar için bütünlüklü olarak değerlendirilip açılacağı yanıtını verdi. Bakanlık ayrıca, terfilerde yaşanan gecikmelerle ilgili sıkıntının aşılması için ilgili kurumlarla görüşüleceğini de belirtti. Kamu Hizmeti Komisyonu’nu işaret etti.

• TALEP: Vergi düzenlemesi yapılarak bordroluların yükünün azaltılması
Maliye Bakanlığı bu taleple ilgili yanıtında, 2010-2011-2012 ve 2013 yıllarında hiç değiştirilmeyen ‘Kişisel Muafiyet Miktarı’nın, 2014 yılında 14 bin 844’ten 15 bin 725’e ve 2015 yılı içinde de 16 bin 844’e çıkartılarak, özel sektör dahil bordrolu kesimin vergi yükünün azaltıldığını belirtti.

• TALEP: 17B, 17A ve 18B baremlerinin önünün açılması
Talebi olumlu bulan Maliye Bakanlığı, 17B ve 17A’larla ilgili olarak Meclis Komitesi’nde çalışması sona gelen Kamu Reformu Yasası’nı işaret etti ve yasada gerekli açılımların yapılacağını kaydetti. Maliye Bakanlığı, her iki baremin de ikişer kademe daha ilerleme yapılacağını belirtti.

• TALEP: Zorluk derecesi olan kadrolara yaş haddine bakılmaksızın emekli olma hakkı (KAMU-SEN’in talebi)
Bu talebe verdi yanıtta zorluk derecesi olan yerlerde çalışanlara halen ek tahsisat ve her yıla karşılık 1 yıl yıpranma payı verildiğine anımsatan bakanlık, KKTC’deki emekli olma yaşının tüm ülkelerden düşük olduğuna da işaret etti.

• TALEP: Zorluk derecesi olan görevde bulunanların belli bir süreden sonra geri hizmetlere aktarılması (KTAMS’ın talebi)
Maliye Bakanlığı KTAMS’ın bu talebine, zorluk derecesi olan yerlerde çalışanlara halen ek tahsisat ve her 5 yıla karşılık 1 yıl yıpranma payı verildiğini, bunun dışında uzun yıllar belli görevlerde çalışanların özellikle başka kurum ve görevlerde ne derece verimli olabileceğinin de tartışma konusu olduğu görüşünü belirtti. Maliye Bakanlığı bu talebi, kendi kurumlarında geri planda diye öngörülse bile süreç içerisinde tıkanacağı gerekçesi ile uygun bulmadı.

• TALEP: Bazı hizmet sınıflarının yükselebileceği baremlerin yükseltilmesi (Engelli yasasından istihdam edilenler, odacı, şoförler ve teknisyen yardımcılığında görev yapanlar)
Bu talep üzerine Engelliler Yasası’nda bazı açılımlar yapılacağını belirten Maliye Bakanlığı, bunun dışında diğerleriyle ilgili geçmişte barem 9 ve 10’a kadar yükselirlerken, bu baremlerin 11 ve 12 olarak düzenlendiğini hatırlattı. Maliye Bakanlığı bu hizmet sınıflarına, diğer hizmet sınıflarına getirilen B ve A memur açılımlarından daha fazla açılım getirildiğini kaydetti.

• TALEP: Vardiya ve tahsisatlar
Bu talepleri olumlu bulan Maliye Bakanlığı, Vardiya Tahsisatı ile ilgili olarak ‘Kamu Reformu’ olarak nitelendirilen yeni yasada bütünlüklü düzenleme yapılacağını belirtti.

• TALEP: Toplu Sözleşme hakkı
Maliye Bakanlığı bu talebe verdiği yanıtında, Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Referandum Yasası’nda, kamu görevlisi ve öğretmenlerin uygulamaları bakımından kapsamda olmadığının belirtildiğine işaret etti. Kamu çalışanları ve öğretmenlerle toplu pazarlık yapıldığına, bununla ilgili olarak da yeni Kamu Reformu Yasası’nda düzenleme bulunduğuna işaret eden Maliye Bakanlığı, pazarlıkların BÜTÇE çalışması tamamlanmadan, her yıl EYLÜL ayı başında başlayıp EYLÜL sonuna kadar bitirileceği ile ilgi düzenleme yapılacağını açıkladı.

 

SENDİKALARIN TALEPLERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bu haber toplam 1310 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler