1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PROTESTO EYLEMİ
PROTESTO EYLEMİ

PROTESTO EYLEMİ

Sendikal Platform yöneticileri bu sabah Başbakanlık önüne siyah çelenk bıraktı. Başbakanlık önü yine polis koruması altına alındı. 19 Temmuz günü KTAMS , Hamitköy çemberinde ve gecesi KTHY çadırı önünde kullanılan ‘polis şiddeti’ni protest

A+A-

Şiddete ‘siyah çelenk’

Sendikal Platform yöneticileri bu sabah Başbakanlık önüne siyah çelenk bıraktı. Başbakanlık önü yine polis koruması altına alındı.  

19 Temmuz günü KTAMS , Hamitköy çemberinde ve gecesi  KTHY çadırı önünde kullanılan ‘polis şiddeti’ni protesto etmek amacıyla düzenlenen eylemde, Başbakanlık önüne “Hedef belli %100 asimilasyon” pankartı ile gidildi.  Sendikal Platform yöneticileri, burada önce basın açıklaması okudu, ardından Başbakanlığa siyah çelenk bırakıldı.

Sendikal Platform, Başbakanlık'tan sonra,  Polis Genel Müdürlüğü önüne de siyah çelenk bıraktı.

Eylem olaysız sona erdi. 

 


                                              

BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE OKUNAN BİLDİRİ;

         Sayın Başbakan;

Eğer bir sistem, insan kişiliğinin tüm çıkarlarını eksiksiz korumadığı sürece hiçbir değeri yoktur.

Eğer bir sistem, yurttaşları arasında ayırım yapıyorsa beş para etmez.

         Eğer bir sistemin, polisi, yurttaşları arasında ayırım yapıp bir kısmına örgütlü ve ideolojik saldırı yapıyorsa bu sistem beş para etmez.

         Eğer bir sistem, demokrasinin olmasa olmazı sendikalara gece yarısı resmi üniformalı kolluk kuvvetleri ile saldırıyorsa ve malını çalıp Anayasayı çiğniyorsa, beş para etmez.   

         İşte  bu nedenle polis teşkilatının insan kişilik ve haklarına  yapılan bu vahşi saldırının sorumluluğunu taşımaktadır. Bunun baş müsebbibi sizsiniz.  

Eğer bir sistemde halkın anayasal hakkı olan düşünce özgürlüğünü ifade etmesini engelliyorsa. Bütün bu yapılanlar bu sistemin hiçbir değeri olmadığını göstermektedir.

         Halkın anayasal hakkı olan düşüncelerini ifade etme hakkına yine ayni üniforma altında saldırması ve insanı öldürmeye kastetmesi  bu düzeninin artık bizim için hiçbir değerinin olmadığının göstergesidir. Ya sizin için bir değeri var mı?

         Eğer bir sistemde etkiye bir tepki doğurur diyerek vahşi saldırıyı haklı görüyorsanız sizde beş para etmesiniz.  Sayın başbakan

         Sayın Başbakan, KTAMS’da, Hamitköy çemberinde ve KTHY çadırı önünde en doğal anayasal demokratik hakkını barışcı bir şekilde kullanan sendikalarımıza ve sivil toplum örgütlerine karşı polisin organize ve vahşice saldırmasını şiddetle kınarken bu konuda tüm kamuoyu tarafından da izlenen sorumlular hakkında ivedi olarak      soruşturma açılmasını ve şiddete başvuran tüm polislerin yargı önüne çıkarılıp cezalandırılmasını talep ediyoruz.

 

SENDİKAL PLATFORM

 


 

BASIN AÇIKLAMASI

 

         TC Başbakanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın adaya gelişi ile birlikte asli görevi can ve mal emniyetini sağlamakla görevli polis teşkilatı ne yazık ki asli görevini unutarak demokratik haklarını en barışçı biçimde kullanmak isteyen insanlara karşı terör estirmeyi kendine görev bilmiştir. 19-20 Temmuz tarihlerinde  Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik muhalif sesleri ve protestoları tam bir kabadayı davranışı içinde tekme, tokat ve yumruk kullanarak engellemeyi marifet saymıştır.

         Bir pankart bahane edilerek KTAMS binası polis tarafından tarumar edilmiş sendikacı arkadaşlarımız tartaklanarak hapse atılmıştır. KTOEÖS ve KTÖS’te asılı duran pankartlar gece yarısı sendika binalarından izinsiz olarak alınmıştır.

         Sn. Erdoğan’ın yol güzergâhı üzerinde bulunan Hamitköy kavşağında pankartlı protesto eylemi yapmak isteyen örgütler ve insanlarımız polis tarafından şiddet kullanılarak engellenirken Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a destek için gelenlere kolaylık gösterilmiş, tam bir çifte standart uygulanmıştır. Bu anlamda polis anayasada yer alan “tarafsızlığını yitirerek rejim sahiplerinin emrinde olduğu gerçeğini bizlere yeniden hatırlatmıştır.

         KTHY önündeki eylemde ise polis “terminatör” gibi davranarak demokratik haklarını kullanan insanlarımıza abartılı güç kullanarak ortalığı kana bulamışlardır. Demokratik haklarını en barışçı biçimde kullanmak isteyen örgütlere ve insanlarımıza bazı polisler tarafından “taammüden adam öldürme” niyetiyle tekme, tokat ve yumrukla vurulmuş, genç kızlarımız yerlerde sürüklenmiştir.

 

Sayın Basın Mensupları;

         Olaylar herkesin gözünde cereyan etmiştir. Televizyon ekranlarında insanlarımızın polis tarafından nasıl dövüldüğü defalarca gösterilmiştir. Görevi hukukun uygulanması, herkese eşit ve adil davranma ve insanlarımızın can ve mal emniyetini sağlamak olan polis teşkilatı maalesef 19 Temmuzda 2011’de sınıfta kalmıştır. Halkımıza şiddet kullanılması emrini verenler ve bu emri uygulayanlar derhal istifa etmelidirler.  Halkımıza şiddet kullanan polisler ve bu emri verenler hakkında her türlü yasal ve hukuki mücadeleyi vermeye kararlıyız.

         Mücadelemiz halkını döven değil “halkın can ve mal güvenliğini” sağlayan bir polis teşkilatı için de sürecektir.

 

 

 

Sendikal Platform

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2121 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler