1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'PROJELER HALK İÇİN CİDDİ TEHLİKE '
PROJELER HALK İÇİN CİDDİ TEHLİKE

'PROJELER HALK İÇİN CİDDİ TEHLİKE '

Meclis’te son gündem dışı konuşmayı ”Özelleştirme Tartışmaları ve Ekonomik Gelişmelerin Yarattığı Negatif Toplumsal İklim” başlığıyla CTP - BG Milletvekili Mehmet Çağlar yaptı.

A+A-

 

Meclis’te son gündem dışı konuşmayı ”Özelleştirme Tartışmaları ve Ekonomik Gelişmelerin Yarattığı Negatif Toplumsal İklim” başlığıyla CTP - BG Milletvekili Mehmet Çağlar yaptı.

Çağlar; “sosyal, ekonomik ve siyasal boyutta yaşanan ve üst yapıdan halkın üzerine doğru hayata geçirilmeye çalışılan toplumsal mühendislik projeleri bulunduğu” görüşünü dile getirerek, din dersi, ilahiyat bölümü, cami yapımları ve külliye projelerini bunlara örnek gösterdi.

Ekonomik boyutta yaşanan gelişmeler konusunda ise Kıbrıslı Türklerin ve işadamlarının “özelleştirilme kisvesi altında” sindirilmeye çalışıldığını savunan Mehmet Çağlar, Kıbrıs Türk iş insanlarının yatırımlarının devlet tarafından çok desteklenmediği bir sürecin yaşanmakta olduğunu söyledi.

Siyasal anlamda ise insanların benlik duygularının, kendine özgüvenlerinin sarsıntıya uğratılarak, “toplumsal anlamda biz yapamayız, biz üretemeyiz” olgusunun geliştirilmeye çalışıldığı görüşünü dile getiren Çağlar, sosyal, ekonomik ve siyasal anlamda yaşanan bu gelişmelerin Kıbrıs Türk halkı için ciddi tehlike olduğunu söyledi.

Ülkenin iki önemli kalkınma alanının turizm ve eğitim olduğuna işaret eden Çağlar, turizm konusunda nasıl gelişip ilerleneceğine ilişkin net bir düşünce görmediklerini söyledi.

Kalkınma Bankası’ndan turistik tesisler için verilecek olan teşvik kredilerinde Türkiye’de ipotek gösterme şartının getirildiğini anlatan Çağlar, bu uygulamayla Kıbrıslı Türk işadamlarının turizm yatırımı yapma imkanlarının daraltıldığını dile getirdi.

Bu konuda sıkıntı yaşayan işadamlarının düzenlenen bir toplantıda yaptıkları konuşmalardan örnekler sunan Çağlar, bunun düzeltilmemesi durumunda Kıbrıslı iş insanlarının daha da zora gireceğini söyledi.

Külliye konusunda yaşanan gelişmelere değinirken “Başbakan’ın Lefkoşa’daki bulunan okulların bu külliye alanının içine taşınacağını söylediğini” iddia eden Çağlar, “Kıbrıs Türk halkının iradesinin dışında hayata geçirilmeye çalışılan toplumsal mühendislik projelerinin sosyal, ekonomik ve siyasal anlamda Kıbrıs Türk halkına zarar vereceği” yönündeki görüşünü yineledi.

Bu konularda daha sağlıklı bir tartışma ortamının yaratılmasının şart olduğunu ifade eden Çağlar, aksi taktirde bu gelişmelerin toplumu yok oluşa sürükleyebileceği yönündeki endişelerini dile getirerek sözlerini tamamladı.

Çağlar’ın konuşmasının ardından Meclis bugünkü çalışmalarını tamamladı.

Meclisin bir sonraki birleşimi 13 Şubat Pazartesi günü yapılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 693 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler