1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'PROBLEMİN TEMELİ ‘İKİ DEVLET’ TALEBİ'
PROBLEMİN TEMELİ ‘İKİ DEVLET’ TALEBİ

'PROBLEMİN TEMELİ ‘İKİ DEVLET’ TALEBİ'

Hristofyas, özellikle Kıbrıs Türk toplumu liderliğini Eroğlu’nun devralmasından sonra müzakerelerde yaşanmakta olan temel problemi şöyle anlattı...

A+A-

 

 

Kıbrıslu Rum Lider Hristofyas, özellikle Kıbrıs Türk toplumu liderliğini Eroğlu’nun devralmasından sonra müzakerelerde yaşanmakta olan temel problemin, Türkiye ve Kıbrıs Türk liderliğinin Kıbrıs’ta iki devlet çözümüyle ilgili felsefeleri olduğunu dile getirdi.
Eroğlu’nun, özellikle son dönem içerisinde müzakere masasına koyduğu neredeyse bütün temel görüşlerin “kabul edilemez iki devlet felsefesiyle iç içe geçmiş olduğu” iddiasında da bulunan Hristofyas, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, şu an takındıkları tavırla birlikte, doğrudan müzakereler sürecini çıkmaza sevk etmekte olduklarını belirtti.
Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının, AB dönem başkanlığının Güney Kıbrıs tarafından devralınması yüzünden, müzakerelerin devam etmesine itiraz etmekte olduklarını savunan Hristofyas, bununla birlikte, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının KKTC’nin yüceltilmesi için B planları hazırlamakta ve servis yapmakta olduklarını iddialarına ekledi.
Buna, ne uluslararası toplum ve BM, ne de AB tarafından tahammül edileceğini ileri süren Hristofyas, kabul edilemez olduğunu ileri sürdüğü bu tutumun net bir şekilde kınanmasını ve Türkiye’nin akıllanmasını beklediklerini dile getirdi.

“TÜRKİYE TEHDİT EDİYOR”

 

Türkiye’nin (kendilerini) tehdit etmekte ve kışkırtmakta olduğunu da savunan Hristofyas, Türkiye’nin “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” tek yanlı ilan ettiği MEB’inde hidrokarbon yatakları araştırmaları hususundaki egemenlik hakkı, aynı zamanda AB dönem başkanlığını devralmaları aleyhinde tehditler savurmakta olduğunu ileri sürdü.
Bugün de bu konuda net bir mesaj göndermek istediklerini dile getiren Hristofyas, kabul edilemez olarak nitelendirdiği bu faaliyetleri ve tehditleri kınamakta olduklarını belirtti.
“Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” AB dönem başkanlığını başarıyla yürütmekte olduğunu ifade eden Hristofyas, “Afrodit” olarak adlandırılan 12’inci parselde doğal gaz bulma konusunda kararlı bir şekilde hareket ettiklerini de ifade etti.
Türkiye’nin, doğal gaz konusunda çıkılan ikinci tur ihaleye başvuran şirketlere yönelik ileri sürülen müdahaleleri ve tehditlerine karşın, 2’inci tur ihaleye aynı kararlılıkla devam edeceklerini dile getiren Hristofyas, bunun kendilerinin mutlak egemenlik hakları olduğunu ve bu konuda tüm uluslararası toplumun yanlarında olduklarını sözlerine ekledi.

 

MAKARİOS’TAN BASHSETTİ

 

Hristofyas iki kesimli-iki toplumlu federasyonun Başpiskopos Makarios’un kendilerine miras bıraktığı bir emanet olduğunu söyledi.
Hristofyas, Makarios’un federasyonu kabul etmesinin, ne ödüncülük, ne de realite eksikliğinden kaynaklandığına dikkati çekti.
Simerini gazetesinin “Makarios’un Tarihi Uzlaşması Pusulamızdır” başlıklı haberine göre Hristofyas, Başpiskopos Makarios’un ölümünün 35’inci yıldönümü dolayısıyla, Makarios’un doğum yeri olan Baf kazasına bağlı Panaya köyünde gerçekleştirilen anma etkinliğinde bir konuşma yaptı.
Konuşmasında, bugün Başpiskopos Makarios’un siyasi emanetlerini her zamankinden daha fazla canlı tutmaları gerektiğini dile getiren Hristofyas, Makarios’a atfen “tavrından örnek almaları gerektiğini” söyledi. Makarios’un kendisini sadece ruhbaniyete adamadığını; bütün hayatını vatan, özgürlük ve demokrasiye adadığını ifade eden Hristofyas, Makarios’un “trajedinin büyüklüğünün tam anlamıyla farkına vararak, 1977 Doruk Anlaşmasında, iki kesimli-iki toplumlu federasyonu kabul etme hususundaki cesur ve kesin kararı aldığını” anlattı.
Hristofyas, Makarios’un “adanın nihai bir şekilde bölünmesine dair tehlikeleri aynı zamanda federasyon çözümünün de halkın, toprağın, ekonominin ve kurumların birleşmesinin iyileştirilmesine ayrıca işgalden kurtulmaya yol açabileceğini doğru bir şekilde değerlendirdiğini” savundu.
Hristofyas, Makarios’un federasyonu kabulü; vatanın ve halkın kurtuluşu ile yeniden birleşmesi içintek çıkar yol teşkil ettiğini tam anlamıyla idrak ederek yaptığını vurguladı. Kıbrıs sorununa barışçıl, yaşayabilir ve işler bir çözüm bulunması çabasında, Makarios’un çizdiği yolda yürümekte olduklarını da söyleyen Hristofyas, Makarios’un tarihi uzlaşısı temelinde, Kıbrıs sorununun mümkün olan en kısa zamanda gerçekleşecek çözümü için mücadele etmekte olduklarını ileri sürdü. İki kesimli-iki toplumlu federasyon uzlaşısını, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” bugüne kadarki bütün başkanlarının istisnasız olarak istediklerini öne süren Hristofyas, “Türk istila ve işgalinin meydana getirdiği oldu-bittilerin ağırlığı altında, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin üniter bir devletten federal bir devlete dönüşmesinin; işgalden kurtulma, bölünmesinin sona ermesi aynı zamanda vatanın ve halkın yeniden birleşmesi için tek gerçekçi seçenek olduğunu ve olmaya devam ettiğini” iddia etti.
Kendilerinin, Makarios’un hem fikir olduğu tarihi uzlaşıya inandıklarını ve kendilerine miras bıraktığı emanetleri müdafaa etmekte olduklarını söyleyen Hristofyas, bu yüzden, Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözümü için tutarlı bir şekilde mücadele etmekte olduklarını aynı zamanda Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözümüne ilişkin siyasi iradeye sahip olduklarını savundu.


“2013 MAKARİOS YILI”

Haravgi ise haberinde, doğumunun 100’üncü yıldönümü dolayısıyla, hükümetin 2013 yılını Makarios yılık olarak ilan ettiğini bildirdi.
Gazeteye göre Hristofyas konuşmasında, hükümetin Makarios’un anısını ve mücadelelerini onurlandırarak, doğumunun 100’üncü yıldönümü olması dolayısıyla, 2013 yılını Makarios yılı olarak ilan etmeye karar verdiğini söyledi.
Haber Alithia gazetesinde “Hristofyas: Türkler B Planları Servis Ediyorlar- Hedefleri Sahte Devleti Yüceltmek- 2013 Makarios Yılı”; Haravgi’de “Cesur Karar- Federasyon Çözümü Tek Realist Seçenek”; Politis’de “Makarios Gibi... Hristofyas’tan Federasyonla İlgili Mesajlar”; Fileleftheros’da ise “Makarios’un Uzlaşması Flama... Başkan Hristofyas Panaya’dan Herkese Yönelik Mesajlar Gönderdi- İki Kesimli Federasyonu Tüm Başkanlar Destekledi- 2013 Yılı İlk Başkana Adanmış Bir Yıl” başlıklarıyla yer aldı.


Bu haber toplam 586 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler