1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Pozitif
Pozitif

Pozitif

Ev sahibi Lapta mütevazi bir kadroya sahip. İbrahim’in sakatlığı devam ediyor. Takımın yıldız konumundaki tek futbolcusu Ahmet Coşkun. O da cezalı. Lefke maçı için bir puan iyi. Galibiyet ekstra. Lefke kadro zenginliği olan bir ekip. Arif Solkanat&

A+A-

 

 

Ev sahibi Lapta mütevazi bir kadroya sahip. İbrahim’in sakatlığı devam ediyor. Takımın yıldız konumundaki tek futbolcusu Ahmet Coşkun. O da cezalı. Lefke maçı için bir puan iyi. Galibiyet ekstra.

Lefke kadro zenginliği olan bir ekip. Arif Solkanat’a konulan teşhis menüsküs yırtığı. Deneyimli oyuncu kadroda yok. Onun yerine Cahit Solkanat onbirde.

Lapta karşısında Lefke son derece kötü bir performans sergileyerek beklemediği bir mağlubiyet aldı.

Tabi ki her mağlubiyetin önemli nedenleri ve detayları var.

Lapta’da Celal bu yılki performansı ile en fazla eleştiri alan futbolcular arasında. Maç başlıyor, Celal göbekten arka arkaya attığı şutlarla Lefke kalesini yoklamaya başlıyor.

Peki nasıl oluyor da Celal bu kadar rahat bir şekilde kale önüne kadar geliyor.

Lefke önce durdur, sonra kontra ile vur mantığında. Bu temel mantık bence çok sıkıntı yaşatacak. Orta alanın kanat oyuncuları Ersen ve Kemal Solkanat.

Bu iki futbolcu sürekli olarak stoperlerin yanında. Biri sağ, diğeri sol bek pozisyonunda.

Kanatlara genelde Deniz’in sağında ve solunda oynayan Aziz ile Cahit çıkıyor. Kısacası Aziz ve Cahit merkezi boşaltıyor.

Deniz o alanda yalnız kalıyor. Baskı yapamıyor, Celal örneğinde olduğu gibi geriye adam kaçıyor. Bunu görmemek ve Deniz’i suçlamak bence haksızlık olur.

Eğer bu dizilişte ısrar edilecekse kenar oyuncular mutlaka ileriye gönderilmeli.

Lefke son iki sezona damgasını vuran takım.

Lefke bu başarıyı yakalarken her zaman  “pozitif futbol” oynamayı hedefledi. Daha maçın başında rakibe baskı yaptı. Topu hep rakip sahada oynamayı hedefledi. Futbolcu profili bu düşünceyi destekledi.

Lapta karşısında takım genelde savunmada kaldı. İleride basmak, oyunu rakip yarı alana taşımak asla düşünülmedi.

Futbolcular birbirinden uzak ve kademesiz oynadı. İkili mücadelelerden daha fazla istekli olan Lapta galip çıktı.

Bence Lefke’nin oyun anlayışı bir an önce değişmeli. Yoksa rakip kim olursa olsun sıkıntılar yaşanır.

Kaleci Mehmet oyun kurarken beni hayretlere düşürdü. İleride Kasım tek. Degajla Kasım’a top atıyor. Allah için olsun Kasım ne zaman bu tip toplara çıkıp aşırtma yaptı veya topu basıp oynadı.

Rakip oyunun son yirmi dakikasında on kişi. Beklenti büyük. Ama değişen bir şey yok.

Üst düzey futbolcuların top kontrolünde ve top sürmede yaşadıkları sıkıntıları devam.

Dağınıklık, gereksiz top kayıpları kalitenin önünde adeta duvar gibi.

Mehmetali hocanın ciddi bir efor sarf ederek takımı hazırladığını biliyorum. Harcadığı emeğin karşılığını almak için bence sistem ve özellikle bu tip maçlarda tavan yapan motivasyon sorununu çözmek için biraz daha zaman harcamalı.

Yukarıda da belirttiğim gibi Lapta ekstra bir galibiyete imza attı. Bu galibiyet ileriki haftalara umutla bakmak adına oldukça önemli. Takımın kazanma hırsı ve kapasitesinin üstüne çıkması olumlu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 505 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler