1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. POSTA DAİRESİ MÜDÜRÜ’NDEN YANIT
POSTA DAİRESİ MÜDÜRÜ’NDEN YANIT

POSTA DAİRESİ MÜDÜRÜ’NDEN YANIT

Posta Dairesi Müdürü Doğan Emiroğluları, 19 Ağustos 2012 tarihli Yenidüzen Gazetesi’nde yayınlanan ‘Koli Yollama Kağıdı Yok, Bayram Tebriği Çok’ Başlıklı haberle ilgili açıklama yaptı

A+A-

 

 

Posta Dairesi Müdürü Doğan Emiroğluları, 19 Ağustos 2012 tarihli Yenidüzen Gazetesi’nde yayınlanan ‘Koli Yollama Kağıdı Yok, Bayram Tebriği Çok’ Başlıklı haberle ilgili açıklama yaptı.

 

Açıklamanın tam metni şöyle:

 

 

“Gazetenizin 19.08.2012 tarihli ve 9992 sayılı yazısının 4. Haber sayfasında Meltem Sonay tarafından KOLİ YOLLAMA KÂĞIDI YOK, BAYRAM TEBRİĞİ ÇOK! Başlıklı kişiliğimi hedef alan yazısına cevabım olup yazımın aynı sayfada aynı büyüklükte ve aynı puntoda yayınlanmasını talep ediyorum.

Şöyle ki eğer herhangi bir kişi bir konu hakkında doğru bilgi bilmiyorsa o konu hakkında görüş veya yazı yazmasının doğru olmadığı düşüncesindeyim. Hele de bu kişi gazeteciyse, gazetesine başkasından aldığı yalan ve yanlış haberler yazmasını doğru bulmuyorum. Yazarınız Meltem Sonay’da bunu yaptı ve T.Y’den aldığı yalan ve yanlış bilgileri Gazetenize yazmış dolayısıyla kendinin aklını karıştırdığı gibi posta kullanıcılarının da aklını karıştırmıştır. Söz konusu yazısından sonra sanki koli yollama kâğıdı olmadığından koli kabulü yapılmıyormuş havası yaratmış ve koli göndericileri telefonla sürekli bizi arayarak koli kabul edip etmediğimizi tarafımıza sormaktadırlar.

     Sn. Meltem Sonay, Koli yollama kâğıtlarının baskısına siz karar veremediğiniz gibi biz Posta Dairesi Müdürlüğü olarak ülkemize uygulanan ambargolardan dolayı biz de karar veremiyoruz. Posta Hizmetleri evrensel bir hizmettir yani kabul ettiğimiz bir koli en az 3 en çok 4, 5 ülkeyi ilgilendirmektedir. Bu nedenle koli yollama kâğıtları Dünya Posta Birliği’ne üye ülkeler tarafından Dünya Posta Birliği kongrelerinde belirlenen şekilde basılır ve kullanılır. Sizin yazınızda belirttiğiniz gibi kullanılması gereken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Posta Dairesi Müdürlüğü koli yollama kâğıtlarıdır ve basılmadığından TC. PTT Genel Müdürlüğüne ait koli yollama kâğıtları kullanılıyor düşünceniz doğru değildir.

     TC. PTT dahil Tüm Dünya Posta Birliğine üye ülkeler aynı koli yollama kâğıdını kullanır ancak ülke ve kurumun adı ile logosu değişir. Doğrudur Müdürlüğümüzde 2 çeşit koli yollama kâğıdı kullanılmaktadır. Birincisi TC. PTT Genel Müdürlüğü’nün kullandığıdır ki bunu Türkiye dışındaki 3. Ülkelere gönderdiğimiz kolilerde kullanırız. İkincisi de ülkemiz ve Müdürlüğümüzün tanıtımı olacağı düşüncesi ile ülkemiz haritasının ve müdürlüğümüzün logosunun bulunduğu ve TC PTT Genel Müdürlüğünden sadece Türkiye’ye kabul edeceğimiz kolilerde kullanacağımız koli yollama kâğıtlarının adımıza basılması istenmiştir. Bu isteğimiz TC. PTT Genel Müdürlüğünce de kabul edilerek anılan koli yollama kâğıtlarının baskısını yapıp Müdürlüğümüze gönderilmiştir. Ancak şu anda söz konusu koli yollama kâğıtları tüm merkez ve şubelerde bitmiş olduğundan TC. PTT Genel Müdürlüğüne yapmış olduğumuz talepte 3. Ülkelere kabul koli yollama kâğıtlarını kullanmamamız istenmiş dolayısıyle bunları kullanmaktayız. Bu aşamada sizin kullanılması gereken dediğiniz koli yollama kâğıtlarını kullanmamız mümkün görülmemektedir. Ayrıca bir Gazeteci olarak koli yollama kâğıtları ile değil kolinin gönderme ücreti hizmet kalitesi ve istatistiği ile ilgilenmenizin daha doğru olacağı düşüncesindeyim çünkü bizleri daha kaliteli bir hizmet sunmamızı sağlarsınız ancak sizin düşünceniz sadece yönetimdeki kişileri karalayıp puan kazanmanızdır. Son dört yılın gelen - giden koli ve küçük paketlerin tablosunu değerlendirmeniz için aşağıda sunuyorum.

     Yazınızdaki başka bir yanlışınız da her ay pul bastığımızdır Meltem Hanım, bir basın mensubu olarak eğer pullarımız hakkında bilginiz yoksa pullarla ilgili yazı yazmanız kabul edilmez olduğu düşüncesindeyim. 33 yıllık bir posta çalışanı olarak Kıbrıs Posta tarihinde hiçbir yılda her ay pul basılmamıştır. Pul Emisyon programımızı ve tedavüle çıkardığımız Posta pulları ile İlk Gün Zarflarından bir seri Gazetenize göndermekteyiz. İnceleseniz her ay pul çıkmadığını görebilirsiniz. Her özel günde tebrik kartı bastırmaktan da geri kalmıyormuşuz bu da doğru değil yılda üç kez tebrik kartı basmaktayız 2 Bayram 1 de yılbaşında basılmakta ve posta şubelerimize, filatelistlere ve bizle ilişkisi olan kişilere gönderilmekte ve dizaynı da grafikerimiz tarafımızdan yapılıp üzerine çıkardığımız pullarımızın resimlerini koymaktayız dolayısıyla filatelik bir değer taşımaktadırlar. 2012 yılbaşı tebrik kartında ise aralık ayı içerisinde düzenlemiş olduğumuz Ulusal Pul Sergisinde çekilen fotoğraflar kullanılmıştır.

     Tebrik kartlarının fiyakalı olduğundan dolayı dikkatinizi çektiğini belirtmektesiniz eğer Posta Dairesinde 33 yıl çalışıyorsanız ve bu 33 yılda Posta Dairesinin her kademesinde çalışıp Müdür olmuşsanız bastıracağınız tebrik kartının fiyakalı ve herkesin dikkatini çekmesi çok doğaldır. Bunun da böyle olması gerekmektedir. Eğer Bayram tebrik kartımıza kötü gözle bakıyorsanız kötülük görürsünüz, eğer filatelik gözle bakarsanız güzellik görürsünüz. Keşke T.Y’e Bayram tebrik kartımızı iade etmeseydiniz çünkü elinizde filatelik bir değer olacaktı Meltem Hanım.

     Ayrıca Evrensel Posta Hizmetlerinin hakkında doğru bilgi istiyorsanız istediğiniz zaman Müdürlüğümüze gelerek sizlere doğru bilgi vermek görevimizdir dolayısıyla alacağınız doğru bilgiyle yazınızda belirtmiş olduğunuz gibi aklınız da karışmayacaktı.  Saygılarımla. 

 

                                                                                          Doğan Emiroğulları

                                                                                         Posta Dairesi Müdürü

 

2008 - 2011 YILLARI ARASINDA GELEN – GİDEN KOLİ VE KÜÇÜK PAKETLER TABLOSU

YIL

KÜÇÜK PAKET (Gümrüğe Tabi)

KOLİ

(Gümrüğe Tabi)

Yurt Dışına Gönderilen

2008

6.183

9.556

1.827 

2009

5.878

14.547

1.969

2010

5.223

16.123

3.346

2011

8.575

18.724

3.779

TOPLAM

25.859

58.950

10.921

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1027 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler