1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Pomo’daki kazılar genişletilerek devam ediyor
Pomo’daki kazılar genişletilerek devam ediyor

Pomo’daki kazılar genişletilerek devam ediyor

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar”dan geride kalanları aramakta olduğu kazılara devam ediliyor. Baf’ta Pomo ormanında “kayıp” milletvekili Cengiz Ratip ile öğretmen Turgut Sıtkı için yürütülme

A+A-

 

 

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar”dan geride kalanları aramakta olduğu kazılara devam ediliyor.

Baf’ta Pomo ormanında “kayıp” milletvekili Cengiz Ratip ile öğretmen Turgut Sıtkı için yürütülmekte olan kazılar, buradan geçen yolun geçmişte dört metre kadar genişletilmiş olduğu yönündeki bilgiler üzerine, genişletilerek sürdürülüyor. Bilindiği gibi Pomo’da bir okurumuz “kayıp” Cengiz Ratip ve Turgut Sıtkı’nın ikinci olası gömü yerini göstermişti. Yine Kıbrıs’ın güneyinde Atalassa Parkı’nda da bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler için yürütülen kazılara devam ediliyor. Bu alanda da bir Kıbrıslırum okurumuz, parkın içinde olası bir gömü yeri göstermişti.

Sazlıköy’de (Livadya) bir “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanların bulunduğu kazı sona ererken, bölgede ikinci bir kuyu kazısına başlanıyor.  Sazlıköy’deki (Livadya) kuyunun bulunduğu alanı, birkaç okurumuzun vermiş olduğu bilgi üzerine Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiştik. Bu alandan bir “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanların çıkarılması nedeniyle bu okurlarımıza sonsuz teşekkürler diyoruz.

Bozdağ’da (Aspro Mutti) bazı şahitlerin yer göstermesi üzerine, oluşturulan yeni bir ekiple kazılara başlanırken, Sihari’de de (Kaynakköy) bir okurumuzun göstermiş olduğu kuyunun çevresindeki kazılar devam ediyor. Geçmişte birkaç kez çobanlar tarafından boşatılmış olan bu kuyunun çevresinde bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’a ait kemikler bulunmaya devam ediliyor.

Lapta’da biri beş yaşındaki bir Kıbrıslırum çocuğu olmak üzere toplam beş “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanların bulunduğu kuyu kazısı ise sona ermek üzere... Arkeologlar, burada “sulu elek” yaparak toprağı elemekteydi. Bu kuyuyu da, Kayıplar Komitesi şirocularından Ergin Tarancı bulmuş ve kazılmasını sağlamıştı.

Demirhan’da (Tirfon-Trahoni) 11 kişilk bir Kıbrıslırum ailesinin “kayıp” edildiği alanda da kazılar sürüyor. Bu alanda da sözkonusu “kayıp” aileden geride kalanlar bulunmuştu ve aralarında minik bir de bebek vardı... Cihangir’de (Abohor-Ebiho) de, bazı “kayıplar”dan geride kalanların bulunduğu kazılar sürdürülüyor. Bir diğer kazı da Çamlıbel’de (Mirtu) sürdürülüyor. Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinde bulunan tüm Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum arkeologlara, şiroculara ve diğer çalışanlara “kolay gelsin” diyoruz.

 

 


 

Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor...

 

“Maraş’taki toplu mezara 22-23 kişi gömülmüştü...”

 

Bir Kıbrıslırum okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“Geçtiğimiz gün sayfanızda sözünü ettiğiniz Maraş’taki Ayios Memnon mezarlığı dışındaki toplu mezarla ilgili bir Kıbrıslırum okurunuzun anlattıkları doğrudur. O mezara 22-23 kişi gömülmüştü. Bunlardan 20 kadarı sanırım Kıbrıslırumlar, 2-3 tanesi de Yunanlılar’dı. Bu 22-23 kişilik grup, “kayıplar listesi”ne konmamıştı, “ölü olduğu bilinenler” listesine konulmuştu. Ayios Memnon dediğiniz, Ayios Memnon Stavroz Kilisesi mezarlığıdır. Bu 22-23 kişi, Türk uçaklarının napalm bombaları atması sonucu yanarak ölenlerdi ve okurunuzun da işaret ettiği gibi insanlar tanınamayacak durumdaydılar...”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1047 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler