1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Pomo ve Atalassa'da kazılar sürüyor
Pomo ve Atalassada kazılar sürüyor

Pomo ve Atalassa'da kazılar sürüyor

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinin, ülkemizdeki yoğun yağışlar nedeniyle zaman zaman imkansız hale gelip aksayan kazıları, havalar elverdikçe devam ediyor. Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinin adamızın güneyinde, bir Kıbrıslırum okurumuzun göstermiş olduğu

A+A-

 

 

 

 

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinin, ülkemizdeki yoğun yağışlar nedeniyle zaman zaman imkansız hale gelip aksayan kazıları, havalar elverdikçe devam ediyor.

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinin adamızın güneyinde, bir Kıbrıslırum okurumuzun göstermiş olduğu ve 1964 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’in gömülü olduğunu söylediği olası gömü yerinde, Atalassa’da yeniden kazılara başladıkları öğrenildi. Sözkonusu Kıbrıslırum okurumuzun yanısıra, bölgede çalışan bazı yaşlı Kıbrıslırum şahitler de, Kayıplar Komitesi’ne bu bölgede bir şironun gömü yaptığına tanık olduklarını anlatmışlardı.

Atalassa’da geçtiğimiz yıl yürütülen bazı kazılardan sonuç elde edilemememişti. Şimdi Atalassa’da gerek okurumuzun göstermiş olduğu noktada, gerek bu noktanın karşısındaki alanda, gerekse Atalassa’da aynı bölgede başka bir noktada kazılara devam edilmesi bekleniyor.

Öte yandan yine bir Kıbrıslırum okurumuzun göstermiş olduğu ve “kayıp” Kıbrıslıtürk milletvekili Cengiz Ratip ile Turgut Sıtkı’nın gömülmüş olduğunu söylediği Pomo’da da kazılara başlandığı öğrenildi. Cengiz Ratip ile Turgut Sıtkı, 14 Şubat 1964 tarihinde Poli’de bir pusuya düşürülerek öldürülmüşler, naaşları da “kayıp” edilmişti. Cengiz Ratip ile Turgut Sıtkı’nın önce o günlerde henüz yapım halinde olan Pomo barajı yanına gömüldükleri ancak dönemin Üçlü Karargahı’ndan Cengiz Ratip ve Turgut Sıtkı için arama ekipleri devreye girince naaşlarının buradan çıkarılarak Pomo ormanında bir noktaya gömüldükleri söyleniyordu. Kıbrıslırum okurumuzun gerek Pomo’da göstermiş olduğu noktada, gerekse Pomo’da ilk kazı yapılan nokta yakınlarında Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinin kazıları sürdürecekleri öğrenildi.

Kıbrıs’ın kuzeyinde ise Demirhan’da  (Trahoni) ve Cihangir’de (Abohor-Ebiho) kazılar devam ediyor. Cihangir’deki kazıda zaman zaman “kayıplar”dan geride kalan kemiklerin bulunduğu da öğrenildi.

Sihari’de ise (Kaynakköy) bir okurumuzun göstermiş olduğu kuyunun çevresinde insan kemikleri bulunmaya devam ediyor. Okurumuz, bu kuyunun çobanlar tarafından boşaltılmış olduğunu ve içinde bulunan “kayıplar”dan geride kalan kemiklerin çevreye atılmış olduğunu söylemiş ve kuyuyu da bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermişti. Kuyunun çevresindeki kazılar devam ediyor.

Lapta’da Kayıplar Komitesi’nde görevli olan deneyimli şirocu Ergin Tarancı’nın kendi girişimleriyle bulmuş olduğu ve içinden biri beş yaşında bir erkek çocuk olmak üzere toplam beş “kayıp” şahıstan geride kalanların çıkarıldığı kuyu kazısı sona ererken, şimdi arkeologlarımız kuyudan çıkarılmış olan topraklara sulu elek yapmayı sürdürüyor. Topraklar eleniyor ki gözden herhangi bir şey kaçmasın. Ancak “sulu elek” oldukça zahmetli, büyük dikkat gerektiren ve oldukça pis bir iş... Eleğin içerisine kuyudan çıkarılmış olan toprak konuyor, üzerine su fışkırtılıyor ve toprak eleniyor, bu arada arkeologlarımız da çamurlaşan toprağı karıştırarak, içinde herhangi bir insan kemiği kalıp kalmadığından emin oluyor... Bu zahmetli süreci yürüten tüm arkeologlarımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

Kayıplar Komitesi’nin bir diğer kazısı da Karpaz’da Sazlıköy’de (Livadya) bir okurumuzun göstermiş olduğu bir kuyuda yürütülüyor. Kuyunun dibinin bulunduğu ancak kuyunun boş çıktığı öğrenildi. Bu konuda daha ayrıntılı araştırmalar yürüteceğiz.

Kayıplar Komitesi’nin bir başka kazısı ise Mirtu’da (Çamlıbel) devam ediyor. Bu kazıda da savaş sırasında arabasıyla kaçarken arabasına bir bomba isabet edince ölen bir Kıbrıslırum “kayıp”tan geride kalanlar aranıyor.

Kayıplar Komitesi’nin bu zahmetli ve zaman zaman oldukça tehlikeli kazılarında görev yapan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlarına “Kolay gelsin, kazasız belasız kazılar dileriz” diyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 782 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler