1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. POMAK VE PSEKA TOPLANTILARI GERGİN GEÇTİ
POMAK VE PSEKA TOPLANTILARI GERGİN GEÇTİ

POMAK VE PSEKA TOPLANTILARI GERGİN GEÇTİ

Güney Kıbrıs’ta 24’üncüsü gerçekleştirilen yurt dışındaki POMAK ve PSEKA örgütlerinin konsey toplantısının önceki gününe yine Kıbrıs Rum siyasi arenasındaki tartışmaların damga vurduğu bildirildi.

A+A-

 

 

“Çözüme gidecek yeni süreç başlatılmalı”

 

Güney Kıbrıs’ta 24’üncüsü gerçekleştirilen yurt dışındaki POMAK ve PSEKA örgütlerinin konsey toplantısının önceki gününe yine Kıbrıs Rum siyasi arenasındaki tartışmaların damga vurduğu bildirildi.
Politis ve diğer gazeteler, toplantının dünkü bölümüne katılarak konuşma yapan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ile DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis’in toplantıya katılanlara seçim öncesi havası yaşattıklarını yazdı.
Habere göre, AKEL Genel Sekreteri Kiprianu konuşmasında, Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerinin ardından Kıbrıs sorununun bütünlüklü bir değerlendirmeye tabi tutulması ve çözüme götürecek yeni bir sürecin başlamasının talep edilmesi gerektiğini söyledi.
Kiprianu konuşmasınd,a Anastasiadis’in önceki açıklamalarına da yanıt vererek, müzakere sürecinin Kıbrıslılara ait kalması tezinin, dışarıdan empoze edilecek bir çözümün kabul edilmemesi anlamını taşıdığını vurguladı.
DİSİ Başkanı Anastasiadis ise konuşmasında, “müzakere sürecinin 38 yıldır Kıbrıslılar ait olduğunu ancak bunun işgalin oldu bittilerinin kalıcılaşmasını engellemediğini” söyledi.
“Sırf dıştan çözüm empoze edilmemesi için 38 yıl sonra da müzakerelerin Kıbrıslılara ait olduğunu söylemeye devam mı edecekleri” sorusunu gündeme getiren Anastasiadis, “Türk uzlaşmazlığının bahane olarak gösterilmekten vazgeçilmesi gerektiğini” savundu.
Anastasiadis ayrıca, Güney Kıbrıs’ın NATO’ya üyeliği yönündeki görüşünü yineleyerek, bunun Türkiye’yi suçlu sandalyesine oturtacağını iddia etti.

SEÇİM DE KONUŞULDU

 

Gazete, DİKO Başkanı Marios Karoyan ve EURO.KO Başkanı Dimitris Silluris’in toplantıda yaptıkları konuşmalarda müzakere sürecinin ve temelinin değişmesi konusundaki tartışmalardan uzak durmayı tercih ettiklerini belirterek her iki partinin bu tutumunun, Güney Kıbrıs’taki seçimlerin ilk turunda Anastasiadis’i destekleme konusunu görüşmeleriyle ilişkili olduğu yorumunda bulundu.
Habere göre, KS EDEK Başkan Vekili Marinos Sizopulos konuşmasında, Kıbrıs sorununa ilişkin stratejinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini belirtirken Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Milletvekili Yorgos Perdikis ise, Kıbrıs sorununda daha saldırgan bir politikanın benimsenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“HRİSTOFYAS İÇ ÇATIŞMALARDAN ÖTÜRÜ ÜZGÜN”

Diğer yandan gazete, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın önceki gün dış Rum örgüt temsilcilerini Başkanlık Sarayında kabul ettiğini, burada yaptığı konuşmada iç cephede mevcut çatışma ortamından ötürü üzüntü duyduğunu söylediğini yazdı.
Habere göre, Hristofyas, başkanlık görevine yeniden aday olmamasının bir sebebinin de içteki çatışma ortamı olduğunu belirterek, partilerin Türk tarafını sarsan önerilerin geri çekilmesini istemelerinin üzücü olduğunu söyledi.
Hristofyas konuşmasında doğalgaz konusuna da değindi ve Yunanistan ile Türkiye’ye mesaj göndererek, her iki ülkenin de “doğalgazdan faydalanacaklarını ve imtiyazlı kullanıma sahip olacaklarını” iddia etti. 

Bu haber toplam 675 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler