1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. POLİTİS: TÜRKİYE GERÇEK MERMİLERLE TATBİKAT YAPACAK
POLİTİS: TÜRKİYE GERÇEK MERMİLERLE TATBİKAT YAPACAK

POLİTİS: TÜRKİYE GERÇEK MERMİLERLE TATBİKAT YAPACAK

Türkiye Deniz Kuvvetleri’nin, 14-17 Ağustos tarihleri arasında Karadeniz’den Doğu Akdeniz’e kadar olan bölgede gerçek mermilerle 6 tatbikat yapacağı iddia edildi.

A+A-Türkiye Deniz Kuvvetleri’nin, 14-17 Ağustos tarihleri arasında Karadeniz’den Doğu Akdeniz’e kadar olan bölgede gerçek mermilerle 6 tatbikat yapacağı iddia edildi.
Haberi “Türkiye’den Altı Tatbikat” başlıklarıyla yayımlayan Politis, Türkiye’nin Suriye’deki durumun ülkenin askeri mekanizmasını harekete geçirdiğini kanıtlarcasına, önümüzdeki hafta içerisinde bazıları gerçek mermilerle gerçekleştirilecek altı deniz tatbikatı yapmayı planladığını yazdı.
Gazete, Ankara’nın bir NAVTEX yayımlayarak, gerçekleştireceği deniz tatbikatlarının 14-17 Ağustos tarihleri arasında ve Karadeniz, Ege ile Doğu Akdeniz’deki deniz bölgelerinde yapılacağını bildirdiğini anlattı.
Ankara’nın 17 Ağustos’ta gerçek mermilerle tatbikat yapmak için Ege’deki bir deniz bölgesini bağladığını kaydeden gazete, Ankara’nın 15-16 Ağustos tarihlerinde de Marmara bölgesinde gerçek mermilerle tatbikat yapacağını ekledi.
Ankara’nın Karadeniz bölgesi için, gerçek mermilerle yapacağı 3 tatbikat için NAVTEX yayımladığı da belirtildi.
Türkiye’nin Doğu Akdeniz bölgesinde ise, 14-15 Ağustos tarihlerinde ateş açma tatbikatları yapacağını kaydeden gazete, bölgeyle ilgili koordinatlar verilmediğini ancak bölgenin kodunun “LT- D13” olduğunu belirtti.

“NATO ÜZERİNDEN…”

Gazeteye açıklamada bulunan yetkili kaynakların, Suriye’deki durumun Türkiye deniz kuvvetlerinin Doğu Akdeniz’de yoğun bir şekilde bulunmasına yol açtığını belirttiklerini kaydeden gazete, Maraş’a kadar yol almakta olan savaş gemilerinin arttığını ifade etti.
Türkiye’nin bölgedeki deniz hareketliliğinin, bir nebze ve gayri resmi olarak da NATO üzerinden geçmekte olduğu yorumunda bulunan gazete, bunun Suriye’ye giden gemilerin abluka altına alınmasını veya kontrol edilmesini kolaylaştırmakta olduğuna dikkati çekti. Gazete aynı kaynaklara dayanarak, Türkiye’nin Suriye’deki krizde oynamak istediği rolün haricinde, Kürt sorununun yeniden canlanması yüzünden alarm durumunda olduğunu ekledi.

İNGİLTERE DE AKDENİZ BÖLGESİNDE TATBİKAT YAPMAYI PLANLIYOR

İngiltere Savunma Bakanlığına dayanarak, İngiltere ve müttefiklerinin de ekim ve kasım aylarında Akdeniz bölgesinde bir dizi deniz tatbikatı yapmayı planladıklarını yazan gazete, İngiltere Savunma Bakanlığının Rum Haber Ajansı KİPE’ye konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklamada bulunduğunu kaydetti.
Bakanlık sözcüsünün açıklamasına dayanarak, tatbikatların İngiliz Kraliyet Donaması'na bağlı “Acil Mukabele Kuvveti Görev Grubu” (RFTG) tarafından gerçekleştirileceğini dile getiren gazete, bakanlık sözcüsünün, RFTG ve Akdeniz bölgesindeki müttefikler tarafından, ekim ve kasım aylarında bir dizi tatbikat yapılmasıyla ilgili uzun vadeli planlamalar bulunduğunu söylediğini kaydetti.
Gazete, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın da bir açıklamada bulunarak, İngiliz vatandaşlarının Suriye ve çevre bölgelerden tahliye edilmesinin bakanlık ve İngiliz Milletler Topluluğu tarafından planlanmadığını, bakanlığın 2011 yılını nisan ayından bu yana İngiliz vatandaşlarına Suriye’ye gitmemeleri yönünde çağrıda bulunduğunu belirttiğini ekledi.

“İSRAİL VE TÜRKİYE’Yİ AYNI TARAFA ÇEKMEK İSTİYORLAR”

Fileleftheros gazetesi ise yukarıdaki alt başlıkla yayımladığı haberinde, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un Türkiye hükümetiyle üst düzey temaslarda bulunmak amacıyla bugün İstanbul’da bulunacağını yazdı.
Suriye’deki krizin Clinton’un ziyaret gündeminin en üst sırasında bulunduğunu, ancak Clinton’un sadece bu konuyla sınırlı kalmayı düşünmediğini yazan gazete, çeşitli yerlerden sızan bilgilere dayanarak, ABD’nin Türkiye siyasi liderliğiyle gerçekleştireceği görüşmelerde Suriye’nin ardından gelen en önemli konunun Türkiye’nin İsrail ile olan ilişkilerinin yeniden ısınması olduğunu belirtti.
Türkiye-İsrail ekseninin ABD için belirleyici öneme sahip olduğunu, çünkü bunun Amerikan çıkarlarına hizmet ettiğini kaydeden gazete, Amerika’nın bu ilişki korunduğu sürece İran’ın bölgeyi kontrol etme çabalarının da zayıflayacağına inanmakta olduğunu ifade etti. Gazete, Türkiye-İsrail ilişkilerinin ısınması çabalarına son zamanlarda İngiltere’nin de karıştığını ekledi. İngiltere Başbakanı David Cameron’un, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun kişisel mesajını TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiğini kaydeden gazete, yaklaşık iki hafta önce İsrail’de bulunan Clinton’un da Türkiye temasları sırasında Netanyahu’dan benzer bir mesajı Başbakan Erdoğan’a ileteceğinin tahmin edildiğini ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 542 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler