1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. POLITIS GAZETESİNİN BÜYÜK İDDİASI
POLITIS GAZETESİNİN BÜYÜK İDDİASI

POLITIS GAZETESİNİN BÜYÜK İDDİASI

“3,2 Milyon Sterlin’lik tazminat kararı” KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu’nun, başvuru sahibi bir Kıbrıslı Rumla yaptığı dostane anlaşma uyarınca Yeni İskele’deki 187 dönümlük eski arazisi için ödediği tazminat; hem bu yıl içeris

A+A-

 

“3,2 Milyon Sterlin’lik tazminat kararı”

KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu’nun, başvuru sahibi bir Kıbrıslı Rumla yaptığı dostane anlaşma uyarınca Yeni İskele’deki 187 dönümlük eski arazisi için ödediği tazminat; hem bu yıl içerisinde yapılmış olmasına karşın başvurunun süratle sonuçlandırılması hem de tazminat olarak ödenen meblağ nedeniyle Politis’in ilgisini çekti.
Gazete “Trikomo’da (Yeni İskele) ‘Üstlük’... 187 Dönüm Kıbrıs Rum Arazisi İçin 3,2 Milyon Sterlin Tazminat” başlığıyla yansıttığı haberinde “Tazminat Komisyonu Kıbrıslı Rumun 2012’de yaptığı Trikomo’yla (İskele) ilgili başvuruyu şaşırtıcı bir hızla ileri götürdü, hem de tarihindeki en yüksek tazminatla...” ifadesini kullandı.

2012’NİN İLK BAŞVURUSU

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun geçen Çarşamba günü resmî web sayfasında; bu başvuruyla ilgili kararını yayınladığını yazan gazete, dostane (Kıbrıslı Rumun para karşılığında mülkiyetinden düşürdüğü) anlaşmayla 3 milyon 320 bin Sterlin’e dayanan tazminata hükmedildiğini açıkladığını yazdı, şöyle devam etti:
“Bu elbette dikkatten kaçacak bir meblağ değil çünkü Komisyon’un 5 yıllık işleyişi süresince hükme bağladığı en yüksek üçüncü tazminat miktarıdır. Şu anda Merit Otelin bulunduğu Lefkoşa’daki atölye için 2009’da 11,4 milyon Sterlin ve aynı yıl Omorfo’daki (Güzelyurt) bin 900 dönümlük arazi için 9,3 milyon sterlin tazminat belirlemişti. Komisyon’un bahse konu başvuruyu sonuçlandırmadaki sürati de dikkatlerden kaçacak gibi değil. Başvuru 2012 içerisinde, yani birkaç ay önce yapılmıştı. Şuna dikkat çekelim; bu, 2012 yılı içerisinde sonuçlandırılan (olumlu veya olumsuz) ilk başvurudur, şu ana kadar 2010 yılı ve öncesinde yapılan başvurular hallediliyordu (2011’de 15 başvuru işlemi tamamlandı, ancak çoğu başvuru sahipleri tarafından geri çekildi.)
Bu veri; sahte devletin ve Türkiye’nin gerek işadamları halen yatırım yaptığından (ve yatırımını Türkleştirmek istediğinden) veya başka nedenlerden dolayı Trikomo’daki 187 dönüm araziyle oldukça ilgilendikleri sonucu çıkartılabilir. Yüksek tazminat ve başvurunun yıldırım hızıyla sonuçlandırılması başka nasıl izah edilebilir ki? Şunu da belirtelim, bir Kıbrıslı Rum’un 2009’ yaptığı Trikomo’daki 22 dönümlük araziyle ilgili daha eski başvurusu 1,2 milyon Euro; 2009’da yapılan yine Trikomo’daki 100 dönüm araziyle başvuru da 410 bin sterlin tazminata bağlanmıştı.Kıbrıslı Türk çevreleri gazetemize, medyayla da bağlantısı olan bir işadamının Trikomo’da halen turistik yatırım yaptığını ve bölgenin turistik kalkınma açısından yeni Girne olarak görüldüğünü söylediler. (İşgal bölgelerinde halen ‘hükümetin’ bölgenin turistik değerini düşürerek taş ocağı kurma niyetinde olduğu söylentisi dolaşıyor).”

“ÖZEL DEĞİL HALİ ARAZİ”

“Aynı çevreler Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı Şirketi tarafından karasal petrol aramaları yapılmakta olan Sigkarasi’nin (Sınırüstü) de Trikomo ‘kazası’ içerisinde bulunduğunu belirterek 187 dönümlük arazinin bu çabaya dahil olabileceğini ima ettiler. Ancak sondaj bölgesinin özel değil hali arazi olduğu görülüyor.Son olarak şuna işaret edelim, bu yüksek tazminat meblağı, Komisyon’un elektronik adresinde yapılan değişikliğin (Türkiye’nin ‘tr’ simgesi eklendi) hemen ardından geliyor. Edindiğimiz bilgilere göre bu değişikliğe, Türkiye bankacılık sektörünün tazminatlara müdahil olması bilgileri de eşlik etmişti.”


 

 

 

 

Bu haber toplam 1634 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler