1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Politis: “Cep Telefonu ve Elektrik Temmuz’da”
Politis: “Cep Telefonu ve Elektrik Temmuz’da”

Politis: “Cep Telefonu ve Elektrik Temmuz’da”

Adanın iki tarafındaki cep telefonu ve elektrik şebekelerinin birleştirilmesiyle ilgili Güven Yaratıcı Önlemlerin nihai aşamada bulunduğu ve Temmuz ayında hayata geçirilmesinin beklendiği haber verildi.

A+A-

Politis gazetesi “Cep Telefonu ve Elektrik Temmuz’da… Pilidis, Ağların Birleştirilmesi İçin Yoğun Çalışmalar Yapıldığını Söylüyor” başlıklarıyla verdiği haberinde, Kıbrıs Rum Ticaret ve Sanayi Odası (KEVE) Başkanı ve Ekonomik ve Ticari Konular Komitesi Kıbrıslı Rum Başkanı Fidias Pilidis’in konuyla ilgili açıklamalarını aktardı.

Habere göre Pilidis, liderlerin siyasi kararıyla benimsenen iki önlemin nihai çalışma aşamasında bulunduğunu belirtti. 
Cep telefonlarının tüm adada çalışmasıyla ilgili konuda tarafların (üç Kıbrıs Rum ve iki Kıbrıs Türk şirketi) teknik meselelerin son ayrıntılarının ve ücretlendirmelerin yapılacağı yöntemle ilgili ekonomik kısmın çözülmesi için yoğun istişarelerde bulunduğunu ifade etti.
Pilidis, doğrudan iletişimin yapılacağı yöntemde anlaşmaya varılması durumunda uygulanmasının gün meselesi olduğunu ve en fazla bir haftalık zamana ihtiyaç duyulacağını belirtti.
Göz önünde bulundurulması gereken birçok hassasiyetin bulunduğunu ifade eden Pilidis, meşruiyet meselelerinin söz konusu olduğuna değindi.
Elektrik şebekelerinin birleştirilmesi konusunda ise teknik sorun değil prosedürün çözümünün askıda beklediğini ifade eden Pilidis, bunun da birleştirilmesinin Temmuz ayında olabileceğinden söz etti.
Ara bölgede Çetinkaya sahasında ortak pazar kurulması konusuna da değinen Pilidis, gerekli onayların alındığını ve BM’nin de onayının beklendiğini anlattı. Pilidis, konuyla ilgili kısa süre içerisinde yeni bir şeyin beklenmemesi gerektiğini de belirtti.

TAK

Bu haber toplam 1280 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler