1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. POLİSTEN TRAFİK UYARISI
POLİSTEN TRAFİK UYARISI

POLİSTEN TRAFİK UYARISI

Polis, sürücüleri ve öğrencileri “dikkatli olmaları ve trafik kurallarına uymaları” konusunda uyardı.

A+A-

 

Öğrenci ve öğretmenler, uzun yaz tatilinin ardından ders başı yapıyor. Özel okullar farklı tarihlerde yeni öğretim yılına başlarken, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı ilköğretim kurumları 17 Eylül Pazartesi, ortaöğretim kurumları da 18 Eylül Salı günü yeni öğretim dönemine başlayacak.

Yaklaşık 20 bin ilköğretim, 15 bin de ortaöğretim öğrencisinin ders başı yapmasıyla trafikte yoğunluğun artacağına işaret eden polis, sürücüleri ve öğrencileri “dikkatli olmaları ve trafik kurallarına uymaları” konusunda uyardı.

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Müdürlüğü’nün yazılı açıklamasında, okulların giriş ve çıkış saatlerinde trafik akışında yoğunluk yaşanacağı, mevcut haliyle yoğun olan trafik akışının okulların açılmasıyla daha da sıkışacağı belirtildi.

SÜRÜCÜLERE… YAYALARA DİKKAT

Araç sürücülerinin araçlarını her zaman dikkatli ve trafik kurallarına uygun kullanması gerektiği hatırlatılan açıklamada, özellikle okul bölgelerinde çok dikkatli araç kullanılması istenerek şöyle denildi:

“Öğrencilerin davranışlarını takip ederek doğacak tehlikelere karşı önceden hazırlıklı olunuz. Park halindeki araçların arasından, çocukların aniden yola dikkatsizce atılabileceğini düşünerek yanlarından geçerken aracınızı sürat yapmadan dikkatli olarak kullanınız. Yaya geçitlerine ve köşe başlarına araçlarınızı park ederek diğer sürücülerin ve yayaların görüş açılarını kapatarak tehlike yaratmayınız.”

VELİLERE... “TRAFİK EĞİTİMİ AİLEDEN BAŞLAR”

Polis açıklamasında velilere yönelik “Trafik eğitimi aileden başlar. Çocuklarınızı trafikte nasıl davranmaları konusunda eğitiniz. Trafikte bulunduğunuz zaman kurallara uyarak çocuklarınıza örnek olunuz. Unutmayınız ki çocuklar daima büyüklerini örnek alırlar” ifadeleri yer alırken, toplu taşımacılık yapan araç sürücülerine de sorumlulukları hatırlatıldı.

OTOBÜS ŞÖFÖRLERİNE…

Öğrencileri salimen okullarına taşımakla sorumlu olan sürücülerin daima trafik kurallarına uymaları, öğrencilerin emniyetli şekilde okula gidip gelmelerini sağlamaları gerektiği ifade edilen açıklamada, ayakta yolcu taşınmaması, otobüs durmadan kapısının açılmaması, trafiğe uygun ve güvenli noktalarda yolcu indirip alınması, öğrenciler indikten sonra güvende olduklarından emin olduktan sonra hareket edilmesi konularında uyarılar yapıldı.

ÖĞRENCİLERE… “KALDIRIMDAN VEYA SAĞDAN YÜRÜYÜN”

Polis Trafik Müdürlüğü açıklamasında, öğrencilerin de okula gidip gelirken çok dikkatli olmaları, daima kaldırımlarda yürümeleri, kaldırım yoksa yolun sağını kullanmaları gerektiği belirtilerek, şöyle denildi:

“Yolu kontrol etmeden aniden yola atılmayınız. Yolda yürürken arkadaşınızla vücut şakası yaparak yol içerisinde kendinizi tehlikeye atmayınız. Karşıdan karşıya geçerken dikkatli olunuz. Ani olarak yol içerisine çıkmayın, sağınızı ve solunuzu kontrol ederek sizleri sürücülerin görebileceği yerlerden, varsa yaya geçitlerini kullanarak koşmadan ancak hızlı adımlarla karşıya geçiniz. Görüşün uzun olduğu yerleri, yaya geçitlerini ve polisin bulunduğu yerleri seçiniz. Polis var diye hemen yola atılmayın. Polisten gelecek işarete göre hareket ederek yolu karşıdan karşıya geçiniz. Otobüs veya araçlarınızda ayakta durmayın, vücudunuzun herhangi bir yerini dışarı çıkarmayın. Bulunduğunuz araçtan inerken mutlaka yol kenarına açılan kapıları kullanınız. Kendinizi daima korumak için trafik kurallarına uyunuz. Kendinizden küçük kardeşlerinize ve arkadaşlarınıza daima örnek olunuz. Öğrendiklerinizi onlara da öğretiniz.”

ÖĞRETMENLERE... “BİLGİ AKTARINIZ”

Polis Trafik Müdürlüğü açıklamasında, öğretmenlere hitaben de “Çocuklarımızı geleceğe hazırlarken trafik kurallarıyla ilgili bilgileri onlara aktarınız. Sizin vereceğiniz bilgilerin öğrencileri iyi yönde daha fazla etkileyeceğini unutmayınız” denildi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 566 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler