1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. POLİS’TE 'YASA' HUZURSUZLUĞU
POLİS’TE YASA HUZURSUZLUĞU

POLİS’TE 'YASA' HUZURSUZLUĞU

İlgili komitede ‘oyçokluğu’nu bularak Meclis Genel Kurulu’na sevk edilen Yasa Tasarısı, ‘Terfi düzenlemede değişiklikler’ içeriyor. Terfilerde ‘Sicil Notu’nun düşmesini, Yabancı Dil Sınavı Tüzüğü ile bazı değişikl

A+A-

 

İlgili komitede ‘oyçokluğu’nu bularak Meclis Genel Kurulu’na sevk edilen Yasa Tasarısı, ‘Terfi düzenlemede değişiklikler’ içeriyor. Terfilerde ‘Sicil Notu’nun düşmesini, Yabancı Dil Sınavı Tüzüğü ile bazı değişiklikleri içeren yasa tasarısı, poliste ‘Kişiye özel düzenlemeler’ izlenimi de yarattı

Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) (Değişiklik)Yasa Tasarısı Meclis İdari ve Sosyal İşler Komitesi’nden ‘Oyçokluğu’ ile geçti, polisi ‘huzursuz’ etti.

İlgili komitede ‘oyçokluğu’nu bularak Meclis Genel Kurulu’na sevk edilen Yasa Tasarısı, ‘Terfi düzenlemede değişiklikler’ içeriyor. Terfilerde ‘Sicil Notu’nun düşmesini, Yabancı Dil Sınavı Tüzüğü ile bazı değişiklikleri içeren yasa tasarısı, poliste ‘Kişiye özel düzenlemeler’ izlenimi de yarattı.

 

SINAV YAPILDI, MÜLAKAT ÇAĞRILMADI

Polis Genel Müdürlüğü Sınav Komisyonu tarafından Polis Çavuşluğu ve diğer üst mevkiler için birkaç ay önce yapılan sınavların sonrasında, bu sınavlarda başarılı olanların gireceği mülakatın gerçekleştirilmemesi ve Meclis’e ‘yeni bir yasa’nın havale edilmesi huzursuzluğu artırdı.

 

SINAV GEÇERSİZ SAYILACAK

30 Mayıs 2012 tarihinde toplanan Cumhuriyet Meclisi İdari ve Sosyal İşler Komitesi “Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nı görüşerek, oyçokluğu ile onayladı. Polis terfi düzenlemelerinde değişiklik içeren tasarıdaki değişiklik ile terfi edeceklerin sayısının otomatik olarak artacağı ve bu bağlamda geçmişte yapılan sınavın da iptal edilerek geçersiz sayılacağı belirtiliyor.

İddialar ise, bu durumda torpilli olmalarına rağmen ilk sınavlarda başarısız olanların da tekrardan bu terfi sınavlarına girme hakkına sahip olacağı yönünde.

 

SİCİL NOTU DÜŞECEK

Tasarı’nın 5. Maddesi, yükselmede aranacak sicil ortalama puanının düşürülmesi ve ayrıca İngilizce sınavına ilişkin kulların belirlenmesini içeriyor.

Sicili yetersiz olanların da sınava girebilmeleri için Sicil Notlarının ortalamasının düşürülmesini de sağlayacak yasa tasarısı ile sicil puanları yeterli olmayanların da terfisi sağlanacak.

İlk sınavın iptal edilmesi söz konusu olduğu için haklarının yendiğini ve sindirildiklerini düşünen personelin de disiplin cezası almamak için seslerini çıkartamadığı da iddialar arasında.

 

75’TEN 70’E

‘Polis mensuplarının bir üst dereceye yükselmelerinde sicillerle ilgili aranan niteliklerde, bulunduğu derecedeki aldığı tüm sicillerin ortalaması 75 olması gerekmektedir. Sicil puanının yüksek tutulması nedeniyle üst dereceye terfi edecek az sayıda aday bulunmaktadır” denen Yasa Tasarısı’nın gerekçesinde, özellikle polis memurlarında ilk hizmet yıllarında deneyimi ve meslek bilgileri yeterli olmadığı nedeniyle düşük sicil verildiğinden istenilen sicil puanına ulaşamadıkları da kaydedildi.

 

İNGİLİZCE SINAVI İÇİN TÜZÜK

“Polis Örgütü’nde yeni oluşturulan birimlerde yönetici olarak atanacak polis müdür muavini kadrosu yetersiz kaldığından polis memuru kadrosunun eksiltilerek bu kadronun artırılması, derece yükselmelerinde aranan niteliklerde İngilizce bilme şartı arandığından İngilizce sınavlarının düzenlenmesine ilişkin kuralların belirlenmesi” gerekçesiyle de hazırlandığı belirtilen Yasa Tasarısı’na göre, İngilizce sınavlarının ne şekilde yapılacağı ve bağlı olacağı usul ve esaslar ile değerlendirme ve başarı puanı Bakanlar Kurulunca onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlanacak bir Tüzükle belirlenecek.

 

TEHLİKE, İŞ GÜÇLÜĞÜ VE RİSK ÖDENEĞİ

Tasarıda, Polis görevlerinin tehlikeli, riskli ve zor görevler olarak sayıldığından Yasa’da polis mensuplarına Tehlike, İş Güçlüğü ve Görev Riski Ödeneği ödenmesi öngörülmesine rağmen ödenek oranları belirtilmediğinden bu ödeneğin gerçekleşmediği de belirtildi. gerçekleşmemiştir. Bu nedenle polis mensuplarının yapmış oldukları görevlere uygun olarak Tehlike, İş Güçlüğü ve Görev Riski Ödeneği ödenmesi için oranlar da belirlendi.

 

Ayrıntılar bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1126 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler