1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'POLİSLER MALİ ÇÖKÜNTÜ İÇERİSİNDE'
POLİSLER MALİ ÇÖKÜNTÜ İÇERİSİNDE

'POLİSLER MALİ ÇÖKÜNTÜ İÇERİSİNDE'

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, polis nakil sisteminin değiştirilmesini istedi.

A+A-

 

 

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, polis nakil sisteminin değiştirilmesini istedi.

Hareket başkanı Barış Mamalı yazılı açıklamasında, son aylarda özellikle akaryakıta ve zorunlu giderlere yapılan zamların halkı derinden etkilediğini belirtirken; çalışan bir diğer kesim olan polis mensuplarının da yapılan son zamlarla ciddi bir mali çöküntü içerisine girdiklerini; aldıkları nakil ile evinden uzak görev yerlerinde çalışmak zorunda kalan polislerin mali durumunun daha da vahim hale geldiğini söyledi.

 

Açıklamanın tam metni şöyle;

 

 

 

SON YAPILAN ZAMLAR SONUCUNDA ÖZELLİKLE NAKİL YEMİŞ POLİSLERİN CEBİNDE HİÇBİR ŞEY BIRAKILMAMIŞTIR.

 

Ülke genelinde son aylarda özellikle akaryakıta ve zorunlu giderlere yapılan zamlar halkımızı derinden etkilemiştir. Yıllardır maaşlarına artış alamayan ve çok düşük asgari ücretle çalışmak zorunda kalan insanlarımızın beli bu zamlarla kırılmış bulunmaktadır. 

 

Çalışan bir diğer kesim olan polis mensupları yapılan son zamlarla ciddi bir mali çöküntü içerisine girmiş bulunmaktadır. Aldıkları nakil ile evinden uzak görev yerlerinde çalışmak zorunda kalan polislerin mali durumu daha da vahim hale gelmiştir. 

 

Polis Genel Müdürlüğünce, aileleri, ekonomik durumları, barınma imkanları ve sosyal hayatları pek düşünülmeden yapılan bu nakiller nedeniyle polisler ciddi şekilde bunalımın eşiğine gelmiş bulunmaktadır. Yapılan nakiller, polisleri bir çok açıdan olumsuz etkilemekte ve onların iç huzuru, sosyal yaşam ve ailevi ilişkileri yanında insan haklarını da menfi yönde zedelemektedir.

 

İkamet ettiği yerden çok uzağa nakil olan polisler, benzin ve yiyecek paralarını kendi bütçelerinden karşılamak zorunda kalmaktadır. Özellikle Lefkoşa’dan diğer kazalara hiçbir servisin olmayışı da polislere ciddi bir maddi külfet yaratmaktadır. Polisler ailesinin rızkından kesmek zorunda kaldıkları ciddi meblağları zorunlu olarak araçlarının yakıt parası olarak kullanmak durumunda kalmaktadır.

 

Mevcut nakil tüzüğüne göre bir polis mensubunun nakil olduğu yerde 6-8 yıl görev yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu da özellikle uzak yerde görev yapanlar için büyük ekonomik ve sosyal yıkıma yol açmaktadır.

 

Alt yapı, servis ve lojman yetersizliği nedeniyle yapılan nakiller her açıdan zulme dönüşmektedir.

 

Polisler yasal hakları olmasına rağmen fazla çalışma halinde ek mesai ücreti de almamaktadır. Keza sürekli olarak alarm adı altında ilave görevlere çağrıldıkları için ek ödenek almaları da engellenmektedir. Bu ek görevlere ilişkin tüm harcamaları polisler kendi ceplerinden yapmak zorunda kalmaktadır (Ulaşım, iaşe, vs..). Halen 24 saat sistemiyle çalışan polisler zaten yasa gereği fazla çalışırlarken bir de ek görevler altında büyük yük çekmektedirler.

 

Polislerimize, yasal hakları olmasına rağmen bugün hala, kırk sekiz saatin üzerinde yapılan çalışmalar için ek mesai ücreti ödenmemekte, Tehlike, İş Güvenliği ve Görev Riski Ödeneği verilmemekte, Devlet Hastanelerinde bulunmayan ilaçların bedelleri ödenmemekte ve Kamu Araçlarından yararlanma hakkı tanınmamaktadır. Yasal zorunluluk olan bu ödemelerin polislere verilmesiyle onların kötü mali durumlarına az da olsa katkı yapılabilecektir. 

 

Bu kadar olumsuzluğa sahip olan polis nakil sisteminin derhal değiştirilmesi gerekmektedir. Yürütme yetkisini elinde tutan Hükümetin yeni bir nakil tüzüğü hazırlanana dek yapılması planlanan nakilleri durdurması elzem bir hal almıştır. Mevcut nakil sistemi içerisinde yapılacak görevin ne polise ne de halka hiçbir fayda sağlamadığı ortadadır. Bakanlar Kurulu demokrasinin ve sosyal devletin gereği olarak bu yetkisini kullanmalı ve yapılacak nakillerin yürütmesini derhal durdurmalıdır.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 768 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler