1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'POLİSLE EYLEMCİLERİN FİZİKİ TEMASI OLMAMALI'
POLİSLE EYLEMCİLERİN FİZİKİ TEMASI OLMAMALI

'POLİSLE EYLEMCİLERİN FİZİKİ TEMASI OLMAMALI'

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, polisin eylemlerde halk psikolojisini ve mekânı iyi etüt etmesini istedi

A+A-

 

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, Polis örgütünün, toplumsal olaylara karşı halk psikolojisini ve mekan durumunu iyi etüt ederek gerekli emniyet tedbirlerini ve hakla polisin fiziki temasının mümkün olmayacağı önlemler alması gerektiğini kaydetti.

Hareket Başkanı Avukat Barış Mamalı yazılı açıklamasında, Anayasa’nın 118 (2) maddesinde polis örgütünün demokratik hukuk devleti ilkelerine ve yurttaşların temel haklarına saygılı, Anayasa ve yasalar çerçevesinde görev yapması gerektiğinin belirtildiğini kaydetti.

İnsanların toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının da anayasal koruma ve güvence altına alındığını ifade eden Mamalı, salı günü Lefkoşa Türk Belediyesi önünde toplantı ve gösteri yürüyüşü yapan insanlara polisin özel timlerle saldırdığını; “yaşlı ve masum insanları darp edecek kadar sınırları aşan bir müdahalede bulunduğunu” söyledi.

Bu olayın belediye çalışanları ve genelde halk içinde infial yarattığını kaydeden Mamalı, dün de Başbakanlık önünde yapılan eylemde, polisin halk kitlesi karşısına direkt temas edebilecek şekilde çıkarılmasının büyük bir hata ve yaşanan olayların sebebi olduğu görüşünü ifade etti.

“Polis Örgütü’nün hatalı düzen alması nedeniyle hem polis mensuplarının hem de eylemcilerin yaralanmasına çanak tutulmuştur” diyen Mamalı, şu görüşleri belirtti:

“Bir gün öncenin öfkesini taşıyan, darp edilmenin psikolojik etkisi ve aylardır maaş alamamanın haklı kızgınlığıyla oraya gelen eylemcilere karşı onlarla fiziki temasın mümkün olmayacağı bir polis emniyet tedbirinin alınması gerekirdi.

Polisin korumak görevini üstlendiği alan Başbakanlık Binasıydı ve bu binanın çevresi 2.5 metrelik ucu da sivri demirlerle kaplıydı. Eylemcilerin bu demirler üzerinden geçerek binayı girmesi fiziken imkansızdı. Bu sebeple polislerin başbakanlık binası içerisinde ve demirler arkasında düzen almaları halinde polisle eylemcilerin çatışması ve onlarca insanın bundan olumsuz etkilenmesinin önüne geçilebilecek, Başbakanlık da yine korunmuş olacaktı.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 618 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler