1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'POLİS YASASI' MECLİSTEN GEÇTİ
POLİS YASASI MECLİSTEN GEÇTİ

'POLİS YASASI' MECLİSTEN GEÇTİ

Yapılan değişiklik, polis terfi sistemi ile tehlike işgücü ve görev riski ödeneklerine yeni düzenleme getiriyor.

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu dün akşam, Polis Örgütü (Kuruluş Görev ve Yetkileri) Yasa Tasarısı’nı oy çokluğuyla kabul etti.

Polis Örgütü (Kuruluş Görev ve Yetkileri) Yasa Tasarısı üzerine görüşlerini açıklayan CTP Milletvekili Abbas Sınay, ülkede 1993 polis olmasına karşın ciddi bir iç güvenlik sorunu olduğunu, bunun en büyük sebebinin ülkenin giriş çıkış kapılarındaki “sorma gir hanına dönmesi” olduğunu söyledi.

Polisin sivile bağlanması gerektiğini, Başbakan İrsen Küçük’ün de bunu benimsediğini söylemesine karşın yapılmamasını eleştiren Abbas Sınay, ülkede hala daha “golifa” gibi vatandaşlık dağıtıldığını savundu.

6 ay önce değiştirilen Polis Yasası’nın Anayasa Mahkemesi’nde olduğunu, terfilerle ilgili mahkemenin sonuçlanma noktasında olduğunu ifade eden Sınay, o nedenle tasarıya olumsuz oy vereceklerini söyledi.

TEBERRÜKEN ULUÇAY

CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay da yaptığı konuşmada, tasarıda polis tahsisat ödeneklerinin 1 Ocak 2013’e kadar %50, 1 Ocak 2014’ten sonra % 100’e kadar ödeneceğinden bahsedildiğini belirterek, bunu anlamakta güçlük çektiğini söyledi.

“Bugünden 2013’de bu olacak, 2014’te bu olacak” demenin yanlış olduğunu, bu durumun UBP’nin polis konusundaki hassasiyetsizliğinin bir göstergesi olduğunu savundu.

TURGAY AVCI

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı ise, Polis Teşkilatı’nın işinin gerçekten zor olduğunu, bunu en başta kabul etmek gerektiğini söyledi.

Polis örgütünün alt yapısı ile birlikte güçlendirilmesine inanan bir parti olduklarını vurgulayan Avcı, daha huzurlu ve daha güvende bir toplumun ancak böyle sağlanabileceğini söyledi.

Avcı, tasarıya oylarının olumlu olacağını belirterek konuşmasını tamamladı.

MUSTAFA EMİROĞLULARI

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları da yaptığı konuşmada, parti olarak polisin sivile bağlanmasının her zaman öncelikleri olduğunu söyledi.

Görüştükleri ve konuyu gündeme getirdikleri Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın “Siz adım atın, biz yardımcı oluruz” dediğini anımsatan Emiroğluları, UBP’nin vaatleri arasında olmasına karşın bu konuda bir adım atmadığını belirtti.

“Lefkoşa Belediyesi 10 tane ford arabayı Polise niye bağışladı? Mali Polisin şimdi Lefkoşa Belediyesi’ni nasıl soruşturacağını merak ediyorum” diyen Emiroğluları, bu tür yardımları almakla polisin töhmet altında bırakıldığı inancını dile getirdi.

Poliste Anayasa’ya aykırı işler olduğunu, polislerin Güney’e geçişlerinin ve Kıbrıs Pasaportu çıkartmalarının yasak olduğu  belirten Emiroğluları , Nakil Tüzüğü nedeniyle ailesi dağılan bir çok polis bildiğini dile getirerek, bu tüzüğün bir an önce değiştirilmesini istedi.Türkiye’deki polis maaşlarının, KKTC’deki polis maaşlarından daha yüksek duruma geldiğine işaret eden Emiroğluları “Oradaki hükümeti ve milletvekillerini kutluyorum, ama sizi kınıyorum” dedi.

“Recep Tayyip Erdoğan sizi ayağınızdan yakaladı kümese koydu. İstediği gibi sağacak” diyen Emiroğluları, UBP hükümetinin sorun çözme yeteneğinden yoksun olduğunu savundu.

Emiroğluları yasa tarsısına ret oyu vereceklerini dile getirerek sözlerini tamamladı.

Yapılan konuşmalardan sonra yasanın madde madde görüşülmesine geçildi. Madde madde görüşülmesinden sonra tasarının bütünü üzerindeki görüşmeler yapıldı.

Tasarının bütünü oy çokluğuyla kabul edildi.

Yapılan değişiklik, polis terfi sistemi ile tehlike işgücü ve görev riski ödeneklerine yeni düzenleme getiriyor.

 

 

 

 

Bu haber toplam 1168 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler