1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. POLİS YASASI KOMİTEYE İADE EDİLDİ!
POLİS YASASI KOMİTEYE İADE EDİLDİ!

POLİS YASASI KOMİTEYE İADE EDİLDİ!

Polislere 25 yılda emeklilik hakkı tanıyacak düzenlemeler içeren Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasa Önerisi, YENİDEN KOMİTEYE İADE edildi, ilgili düzenleme de SEÇİMDEN SONRAYA kaldı...

A+A-

Meltem SONAY

SAAT: 15:45

Polis Yasası yeniden komiteye iade!

Polislere 25 yılda emeklilik hakkı tanıyacak düzenlemeler içeren Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasa Önerisi, YENİDEN KOMİTEYE İADE edildi.

Komite Başkanı Dr. Ahmet Kaşif’in, Yasa Önerisi’nin komiteye geri alınması önerisi Genel Kurul’da Oyçokluğu ile kabul edildi.

Yasa Önerisi’nin komiteye iade edilmesiyle ilgili düzenleme de seçimden sonraya kalmış oldu.


SAAT: 15:35

KOMİTE BAŞKANI KAŞİF DE ÖNERİ'NİN GERİ ÇEKİLMESİNİ ÖNERDİ:

Kaşif: “Başsavcılığı çağırdık, gelen olmadı… Biz de aynen bıraktık”

“Başsavcılığı çağırdık, çağrıya uyan olmadı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ‘sosyal güvenliğe dinamit koyulacağı’ görüşü verdi. Başsavcılık’tan biri gelmeyince biz de bir düzenleme yapmadık, aynen bıraktık.

Burada bir Anayasal aksaklık var mı, var… Yıllarca yasa yapan birisi olarak Anayasa Mahkemesi’nden dönmesini ben de istemem. Burada ne oy avcılığı yaparız, ne de başka bir şey… Sosyal Güvenlik’le çatışmaması ve Anayasa’dan dönmemesi adına Sayın Başbakan’ın önerisini, komiteye geri alınmasını ben de öneriyorum”.


SAAT: 15:30

Angolemli: “Kaç tane yasa gördük, hepsi Anayasa’ya uygun muydu?”

“Bırakın oylansın, herkes vicdanı ile hareket etsin. Belli ki Başbakan ile kendi milletvekillerinin vicdanı aynı değil. Bırakın oylayalım… Geçmezse, tamam. Kaç tane yasa gördük, hepsi Anayasa’ya uygun muydu?

Bırakalım milletvekillerimizi, herkes kararını versin.”


SAAT: 15:25 

ÖGÜRGÜN'DEN 'YASA KOMİTEYE GERİ ÇEKİLSİN' ÖNERİSİ:

“Anayasal sıkıntısını bile bile Başbakan olarak onay veremem”

Komiteye geri çekerken düzeltme istediği hatırlatan Başbakan Hüseyin Özgürgün, yasanın aynı şekliyle Genel Kurul’a geldiğine işaret etti.

Özgürgün’ün ifadeleri şöyle:

“Komite Başkanı’nı bir gün önce arayıp ikaz etmeme rağmen aynı şekilde geldi. CTP Anayasa’ya aykırılık şerhi de düşmüş durumda. Polis tarafından yaratacağı Anayasal eşitsizliğin komitede yapılması için geri gönderdik ancak bu noktada hiçbir değişiklik yapılmadı.

Öneri sahibi arkadaşlardan yasa önerisinin yeniden komiteye geri alınıp gerekli düzenlemenin yapılmasını istiyorum. Seçim var bunu alel acele geçirelim noktasında olamayız.

Mali boyutunda bir sıkıntımız yok, onu yaparız ama Anayasal sıkıntısını bile bile Başbakan olarak onay veremem.

Şu şekliyle geçirilmesinin doğru olmadığı görüşündeyim. Bugün düzeltilmez yarın düzeltilir, bugün olmaz yarın olur, seçimden sonra geçirilir. Şimdi napalım seçim var geçirelim dersek hem ben kendimle ters düşmüş olurum, hem de yanlış bir şey yapmış oluruz.

Komite Başkanı’ndan yasayı yeniden komiteye çekmesini istiyorum.

Polisin görevi farklı mı, faklı… Polisin hakkı olduğunu teslim etmemek mümkün değil, görevini üstün ve kutsal tutarken düzgün yapmamız lazım. Önemli olan popülizm yapmadan, kendi kendimizle ters düşmeden yapmak. Önerim geri çekilip komitede düzeltilmesidir.”


SAAT: 15:15

Çakıcı: “Polis çocuğuyum ben… Küfeyi ben taşıdım. Serdar Denktaş saraylarda büyüdü!”

Bağımsız Milletvekili Mehmet Çakıcı’nın “Polis çocuğuyum ben… Küfeyi ben taşıdım. Serdar Denktaş saraylarda büyüdü… Senin çocuğun kurtardı kendini, torunun da kurtardı” sözleri Serdar Denktaş’la aralarında kısa süreli bir gerginlik yaşanmasına neden oldu.

Serdar Denktaş ‘ayakta alkışladığı’ Çakıcı’ya daha sonra yanıt vereceğini ifade ederek Genel Kurul Salonu’ndan ayrıldı.

Çakıcı’nın ifadeleri şöyle:

“Polise yok, çiftçiye yok, dar gelirliye yok… Mercedes alırsınız, arazi dağıtırsınız ama para yok. Babalarınız üniversite izinleri için dışarıda oturur… Bana küfeden bahsetmesin… Ben hamallık yaptım, garsonluk yaptım da geldim buraya… Polis çocuğuyum ben. Kimse anlatmasın bana, ben bilirim. Bana kimse otel kredisi vermedi, kimse üniversite izni vermedi.

Tabi ki en büyük bilboardlar sizin, en büyük televizyonlar sizin olacak…

Fakire, orta gelirliye yok ama efendilere var… Örgüt başkanlarına var, kumarhane patronlarına var. İşte yasa, işte meydan!..”

 


Saat:15:00

Denktaş: “Sırtında küfe taşımayan çıkıp kahramanlık yapmasın”

Beklenti içine sokulan polisler ve ailelerini anladığını ve saygı duyduğunu ifade eden Serdar Denktaş, “Burası tiyatro sahnesine döndü” ifadelerini kullandı.

Başbakan Özgürgün’ün geçtiğimiz hafta ‘Anayasal sıkıntı var’ diyerek Yasa Önerisi’ni komiteye geri gönderdiğini anımsatan Maliye Bakanı Denktaş, “Bun insanlara, bu memlekete yazıktır yapmayın” çağrısı yaptı.

‘Günah keçisi’ olmaya hazır olduğunu da ifade eden Denktaş, polislerin emeklilik yaşının düşürülmesi ile hemşireleri öğretmenler ve daha birçok kesimden aynı talebin geleceği görüşünü belirtti.

Denktaş’ın ifadeleri şöyle:

“Bu insanlara ayıp ediyoruz, yazık ediyoruz. Sırtında küfe taşımayan çıkıp kahramanlık yapmasın. Seçimden sonra yine küfe taşımayacaksınız ama biz yine elimizi o taşın altına koyacağız.

Bu kadar sorumsuzluk olmaz. Bu insanlar bana kızabilir, oy da vermeyebilir ama sadece oy mu önemli? Varsın seçilmeyelim ama insanların psikolojisi ile geleceği ile oynamayalım oy için.

Lütfen bu tasarıyı geri alın. Bu tasarının gerçekten geri dönmesi gerekir… Aksi takdirde Anayasa’dan dönecek, oylar da çalınmış olacak.


SAAT: 14:55

Meclis Genel Kurulu şimdi, yeniden değerlendirilmek üzere komiteye geri gönderilen ve polislere 25 yılda emeklilik hakkı tanıyacak düzenlemeler içeren Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni görüşüyor.

Komite'de sadece yürülük tarihi değiştirilmiş Yasa Önerisi'nin, Genel Kurul'daki görüşmelerine geçildi.


SAAT:14:50

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı OYÇOKLUĞU ile kabul etti.

SAAT: 14:45

Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın görüşüleceği Genel Kurul toplantısı, ilgili komite başkanı ve yardımcısının olmaması nedeniyle ertelenmek istendi.

Bir süre sonra Genel Kurul’a gelen yasa tasarısının görüşüldüğü komitenin başkanı UBP Milletvekili Dr. Ahmet Kaşif, raporu okudu, yasa tasarısına ilişkin görüşmeler başladı.

Yasayla ilgili hiçbir milletvekili söz almadı, oylamaya geçildi.


SAAT: 14:35

Meclis Genel Kurulu, konuşmaların ardından Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Yasa Önerisi'ni OYBİRLİĞİ ile kabul etti.

Genel Kurul Polis Örgütü Yasası'nı görüşüyor...

SAAT: 13:20

Meclis Genel Kurulu, yapılan konuşmaların ardından Anayasa’nın 159’uncu maddesinin (1)inci fıkrasının (b) bendi kapsamına giren Taşınmaz Malların Tazmini, Takası ve İadesi (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı OYBİRLİĞİ ile onayladı.

Meclis Genel Kurulu Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Yasa Önerisi'ni görüşüyor...


SAAT: 12:05

Taşınmaz Malların Tazmini, Takası ve İadesi (Değişiklik) Yasa Tasarısı…

Komite Başkanı İzlem Gürçağ’ın raporunu sunmasının ardından Genel Kurul, Anayasa’nın 159’uncu maddesinin (1)inci fıkrasının (b) bendi kapsamına giren Taşınmaz Malların Tazmini, Takası ve İadesi (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı görüşmeye başladı.

Angolemli: “Önce Polis Yasası gelmeliydi”

İlk sözü alan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, öncelikle Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın görüşülmesi gerektiğini ifade etti, bu yasaya öncelik verilmemesini eleştirdi.

Anayasa’nın 159’uncu maddesinin (1)inci fıkrasının (b) bendi kapsamına giren Taşınmaz Malların Tazmini, Takası ve İadesi (Değişiklik) Yasa Tasarısı’na ilişkin de görüşlerini ifade eden Angolemli, olumlu oy vereceklerini kaydetti.

 

Erhürman: “Ciddiyetle ele alınmalı…”

Ciddiyetle ele alınması gereken bir konu olduğuna işaret eden CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun hukuki pozisyonunun risk altına girmemesi adına, önümüzdeki Meclis’in en önemli konularından da biri olması gerektiğinin altını çizdi.

Bir zamanlar bu konuda çalışanların ‘vatan haini’ olarak ilan edildiğini ki bunlardan birinin de kendisi olduğunu ifade eden Erhürman, bugün herkesin sürenin uzatılması için oy vereceğine işaret etti.

Bu konunun popülizm olmaktan çıkıp ciddiyetle ele alınması gerekliliğine vurgu yapan Erhürman, “2005 yılın bu komisyon kurulsun diye uğraşan bizlerdik, süresinin uzatılmasına da süremiz olumludur ama yeterli değildir, yeni Meclis’in ciddiyetle eğilmesi lazım” şeklinde konuştu.

 

Çakıcı: “Komisyon’un en büyük eksiği kendi insanı…”

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun en büyük eksiğinin kendi insanına bir açılım sağlayamaması olduğunu ifade eden Bağımsız Milletvekili Mehmet Çakıcı, sadece Kıbrıslı Rumların bu konudaki başvurularının değerlendirilmesinin eşitsizlik olduğu görüşünü belirtti.

 


SAAT: 11:45

Cumhuriyet Meclisi, aralarında Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkileri) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın da bulunduğu yoğun gündemi ile toplandı. Meclis, Danışma Kurulu kararı ile ilk olarak Anayasa’nın 159’uncu maddesinin (1)inci fıkrasının (b) bendi kapsamına giren Taşınmaz Malların Tazmini, Takası ve İadesi (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı görüşecek.

15 GÜN ARA VERİLDİ…

Cumhuriyet Meclisi Danışma Kurulu, Genel Kurul çalışmalarına 15 GÜN ARA VERİLMESİNE karar verdi, karar oyçokluğu ile onaylandı. Bu karar uyarınca Meclis seçime kadar toplanmayacak.

Bu haber toplam 2385 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler