1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ‘Polis şiddeti’nin kararı: Cinayet
‘Polis şiddeti’nin kararı: Cinayet

‘Polis şiddeti’nin kararı: Cinayet

Jüri, bir siyahîyi sırtından vurarak öldüren polisin, kanunsuz silah kullanıp cinayet işlediğine karar verdi

A+A-

ABD'nin Güney Carolina eyaletinde oluşturulan soruşturma kurulu (jüri), siyahî şüpheli Walter Scott'u öldüren beyaz polis Michael Slager'in kanunsuz silah kullanıp cinayet işlediğine karar verdi.

Güney Carolina eyaletinin North Charleston kentinde, kaçan silahsız siyahî şüpheli Walter Scott'u sırtından vurup öldüren ve işine son verildikten sonra gözaltına alınan polis Slager'le ilgili jüri kararını açıkladı.

Nisanın ilk haftasında ilk suçlamanın yapıldığı davaya konu olan öldürme olayını soruşturan jüri, 33 yaşındaki polis Slager'in, silahını kanunsuz bir şekilde kullanıp 50 yaşındaki siyahî Scott'u öldürmesinin cinayet olduğuna karar verdi.

Scott ailesinin avukatı Chris Stewart, kararın ardından yaptığı açıklamada, "Bugün, karanlık zamanlarda dahi inancını korursan ışığı göreceğine dair bir örnektir. Bu sadece bir adım" dedi.

ABD savcılarının yaptıkları suçlamaya göre Slager'in mahkeme tarafından suçlu bulunması halinde 30 yıldan müebbet hapse kadar farklı cezalara çarptırılması beklenirken, duruşmanın tarihi henüz belli olmadı.

Trafik ışığı ihlali yaptığı gerekçesiyle durdurulan ve bu sırada kaçmaya çalışan donanma emeklisi siyahî Scott, nisan ayı başında, polis memuru Slager tarafından sırtına 8 el ateş edilerek öldürülmüştü. Olay, bir vatandaş tarafından çekilen ve "The Post and Courier" gazetesinin yayınladığı videoda ortaya çıkarılmıştı.

(AA)

Bu haber toplam 714 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler