1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'POLİS ÖRGÜTÜ SİVİLLEŞSİN'
POLİS ÖRGÜTÜ SİVİLLEŞSİN

'POLİS ÖRGÜTÜ SİVİLLEŞSİN'

Barış Mamalı, polis örgütünün sivile bağlanmasının şart olduğunu, ancak bu yapılırken siyasetin oyuncağı haline dönüştürülmemesi gerektiğini ifade etti.

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Hukuk Komitesi Başkanı Barış Mamalı, polis örgütünün sivile bağlanmasının şart olduğunu, ancak bu yapılırken siyasetin oyuncağı haline dönüştürülmemesi gerektiğini ifade etti.

Mamalı, TDP Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, “militarist hakimiyet nedeniyle polis örgütünün hukuka, demokrasiye ve insan haklarına dayalı olarak görev yapmakta ciddi zafiyet içinde olduğunu” söyledi.

Mamalı, “askerin vesayet ve emri altındaki” polis örgütünün demokratik hukuk devleti ilkeleriyle yönetilmesinin mümkün olmadığını, polis örgütünün demokratik ilkeler çerçevesinde insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir yapıya kavuşabilmesi için sivil idare ve denetim sistemine sahip olmasının şart olduğunu ifade etti.

Siyasi iktidarların pek çok kez hukuka dayalı değil, partizanlığa dayalı hareket ettiklerinin görüldüğünü kaydeden Mamalı, polis örgütünün sivil ve hukuki güvencelerle donatılmış üyelerden oluşan özerk bir kurum tarafından yönetilmesi gerektiğini vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 593 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler