1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. POLİS BİNASI KİME KALACAK?
POLİS BİNASI KİME KALACAK?

POLİS BİNASI KİME KALACAK?

Lefkoşa Sarayönü yakınındaki eski Polis Müdürlüğü binası şimdilerde atıl durumda bekliyor. Tarihi bir öneme sahip binaya Başsavclık, Yakın Doğu Üniversitesi ve sanatçıların talip olduğu belirtiliyor. Devlete ait binanın mimarisi, konumu ve tarihi olmas

A+A-

 

 

 

Lefkoşa Sarayönü yakınındaki eski Polis Müdürlüğü binası şimdilerde atıl durumda bekliyor.

Tarihi bir öneme sahip binaya Başsavclık, Yakın Doğu Üniversitesi ve sanatçıların talip olduğu belirtiliyor.  Devlete ait binanın mimarisi, konumu ve tarihi olması değerine değer katarken Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel binayı başsavcılığa verdiklerini açıkladı. CTP-BG Mağusa Milletvekili Arif Albayrak ise kararın değiştirilmesini isterken, binanın kültür ve sanat merkezi olması gerektiğini söylüyor.

 

ALBAYRAK: “GÜZEL SANATLAR MÜZESİ YAPILMALI”

CTP-BG Mağusa Milletvekili Arif Albayrak Eski Polis Müdürlüğü binasının otantik bir havasının olduğunu belirterek Güzel Sanatlar Müzesi olmaya müsait olduğunu söyledi. Başsavcılık binası için yeni bir bina yapılabileceğini ifade eden Albayrak, böylesi tarihi bir binayı sanata ve sanatçıya açmanın doğru olacağını vurguladı. Albayrak, binayı Başsavcılık, bölge esnafı ve Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kurmak için istiyor.

 

ÜSTEL: “UYGUN BİNA BULUNACAK”

Öte yandan Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel konuyla ilgili olarak geçen hafta bir açıklama yaptı.

Atıl durumdaki Kumarcılar Hanı’nın restorasyonunun sürdüğünü, sanatçılarla bu konuda görüşebileceklerini ifade eden Üstel, sanata ve sanatçıya önem verdiklerini belirtti. Kültür–sanat müzesinin gerekli olduğunu, ancak Polis Müdürlüğü binalarının Başsavcılığa verildiğini ifade eden Üstel, müze için başka yer bulunabileceğini sözlerine ekledi.

Sanatçılar ne dedi? Ayrıntılar bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1147 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler