1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Polis, başlayacak yeni eğitim öğretim yılı dolayısıyla bazı uyarılarda bulundu
Polis, başlayacak yeni eğitim öğretim yılı dolayısıyla bazı uyarılarda bulundu

Polis, başlayacak yeni eğitim öğretim yılı dolayısıyla bazı uyarılarda bulundu

Polis Genel Müdürlüğü, bu hafta itibari ile açılacak 2018-2019 eğitim yılında oluşabilecek trafik karşısınnda alınabilecek önlemleri yayımladı

A+A-

Okulların açılması ile yoğun olan trafik akışı okul giriş ve çıkış saatlerinde yolların daha fazla yoğunlaşacağına vurgu yapılırken, çocukların trafikte davranışları konusunda daima büyüklerini örnek aldıkları bilinciyle hareket edilmesi gerektiği işaret edildi.

Polis ayrıca " Çocukların aileler tarafından okula bırakıldıkları veya alındıkları sırada, okul önlerinde bulunan uygun cepler veya boş alanlar tercih edilmeli, kesinlikle okul giriş-çıkış kapıları önlerine araçlar park edilmemelidir. Bu süreler içerisinde mümkün olduğunca seri ancak güvenli hareket edilerek, okul önlerinde yığılmalara sebep olunmamalı ve çocukların can güvenliği açısından tehlikeli bir trafik ortamı yaratılmamalıdır. Sürücüler, özellikle okulların olduğu bölgelerde öğrencilerin davranışlarını takip ederek doğacak tehlikelere karşı önceden hazırlıklı olmalı, park halindeki araçlar arasından çocukların aniden yola dikkatsizce atılabileceğini düşünmeli ve okul önlerinde bisiklet kullanan öğrencilere de dikkat edip sürat yapmadan araç kullanmalıdır." uyarısında bulundu.

Açıklamada, sürücüler araçlarını yaya geçitlerine ve köşe başlarına park ederek diğer sürücü ve yayalara tehlike yaratmamalı ayrıca trafik akışına engel olmaması gerektiği de belirtildi.  "Toplu Taşımacılık yapan sürücüler mutlaka kurallara uymalıdır" Yapılan açıklamada, toplu taşımacılık yapan araç sürücüleri daima trafik kurallarına uyması gerektiği ifade edilirken, öğrencileri okullarına zararsız bir şekilde taşımakla sorumlu olduklarını unutmamaları gerektiği savunuldu.

Polis "Sürücüler, yolcuları ayakta taşımamalı, otobüs durmadan öğrencilerin araçtan inmesini mümkün kılmamak için otobüs kapısı açılmamalıdır. Trafiğin uygun ve emniyetli olduğu noktalarda yolcu indirip alınmalıdır. Öğrencileri araçtan indirdikten sonra, her zaman gözlemleyerek güvende olduklarından emin olduktan sonra hareket edilmelidir. Öğrenci taşımacılığında kullanılan otobüs ve minibüslerde on bir yaşından küçük öğrencilerin taşınması halinde, küçük yolcuların güvenliğinden sorumlu olacak bir refakatçi bulunmalıdır. Öğrencilerimiz, okullarına emniyet içinde gidebilmek için son derece dikkatli olmalı, daima kaldırımda yürümeli, kaldırım yoksa yolun sağ tarafını kullanmalıdır" uyarısında bulundu.

Bu haber toplam 782 defa okunmuştur
Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler