1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Polis: “Başkasının kimliğine büründü, bankalardan para çekti”
Polis: “Başkasının kimliğine büründü, bankalardan para çekti”

Polis: “Başkasının kimliğine büründü, bankalardan para çekti”

Kasım 2012 ile Ekim 2013 tarihleri arasında David Gardner adına sahte pasaport düzenleyip başkasının kimliğine bürünerek, birçok banka şubesinden 127 bin 501 Euro, 159 bin 774 Amerikan Doları ve 10 bin 620 TL parayı sahte davranışla temin ettiği iddia ed

A+A-

Gamze PİR BAYKUR

Ülke genelinde faaliyet gösteren birçok banka şubesinde David Gardner adına düzenlenmiş sahte pasaportu tedavüle sürerek 127 bin 501 Euro, 159 bin 774 Amerikan Doları ve 10 bin 620 TL parayı sahte davranışla temin ettiği iddia edilen 29 yaşındaki zanlı D.A.O’nun önceki gün yurt dışına çıkış yapmak isterken tespit edilerek gözaltına alındı.

“Sahte resmi belge düzenleme”, “Sahtelenmiş resmi belgeyi tedavüle sürme”, “Başkasının kimliğine bürünme” ve "Sahte davranışla para temin etme” suçlamalarıyla dün Mağusa Kaza Mahkemesi’nde nöbetçi yargıç huzuruna çıkarılan zanlı Olanrewaju tahkikat maksatları bakımından 3 gün süreyle poliste tutuklu kalacak.

Yurt dışına çıkış yapmak isterken tespit edildi...

Mali Şuçlarla Mücadele Amirliği’nde görevli polis memuru Yılmaz Kuş, 20 Eylül 2013 tarihinde Maliye Bakanlığı’na bağlı Para Kambiyo Dairesi tarafından David Gardner ile ilgili olarak şüpheli işlem ihbarında bulunulduğunu söyledi.

Akabinde David Gardner ile ilgili yapılan soruşturmada böyle bir kişinin KKTC’ye giriş yapmadığının tespit edildiğini belirten Kuş, yürütülen ileri soruşturmada zanlı D.A.O’nun 12 Kasım 2012 ile 3 Ekim 2013 tarihleri arasında David Gardner adına sahte pasaport düzenleyip başkasının kimliğine büründükten sonra konu sahte pasaportu Kuzey Kıbrıs genelinde faaliyet gösteren birçok banka şubesinde tedavüle sürdüğü ve adına 127 bin 501 Euro, 159 bin 774 Amerikan Doları ve 10 bin 620 TL parayı sahte davranışla temin ettiğinin tespit edildiğini açıkladı.

Zanlının 26 Haziran 2015 tarihinde yurt dışına çıkış yapmak isterken tespit edilip tutuklandığını belirten Kuş, zanlının Lefke’de bulunan evinde yapılan aramada banka hesap numaraları ile bazı kişilerin isimlerinin yazılı bulunduğu çeşitli not kağıtlarının tespit edildiğini açıkladı.

El yazı ve imza örnekleri alındı...

Polis Memuru Yılmaz Kuş, Mağusa’da faaliyet gösteren Ziraat Bankası’ndan kamera kayıtlarını temin ettiklerini ve diğer bankalardan da kamera kayıtlarının temin edilip inceleneceğini söyledi.

Zanlı D.A.O’nun konu kamera kayıtlarındaki kişinin kendisinin olmadığını iddia ettiğini söyleyen Kuş, bu iddialar üzerine zanlıdan el yazı ve imza örneklerinin alınıp El Yazı ve İmza Örnekleri Uzmanı tarafından incelendiğini belirtti.

Kuş, uzman tarafından yapılan incelemede ise bankalardaki formların zanlının kendi el yazısı ile yazılıp doldurulduğu ve imzalandığının tespit edildiğini açıkladı.

Zanlı aleyhine yürütülen tahkikatın yeni başladığını belirten Kuş, zanlının 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.

3 gün tutuklu kalacak...

Mağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Ayşen Toroslu, zanlı D.A.O’nun tahkikat maksatları bakımından 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Bu haber toplam 1025 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler