1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. POLAT ALEMDAR OLAYI ve BU İŞLER
POLAT ALEMDAR OLAYI ve BU İŞLER

POLAT ALEMDAR OLAYI ve BU İŞLER

Aslında bu gerçekten de yoğun istek üzerine bir yazı… Hafta sonu farklı vesilelerle birçok kişiyle görüşme, kısa sohbet etme imkanı buldum. Birbirinden farklı mekanlarda birbirinden farklı kişilerin birleştikleri ortak tek bir nokta vardı. ̶

A+A-

 

Aslında bu gerçekten de yoğun istek üzerine bir yazı…

Hafta sonu farklı vesilelerle birçok kişiyle görüşme, kısa sohbet etme imkanı buldum. Birbirinden farklı mekanlarda birbirinden farklı kişilerin birleştikleri ortak tek bir nokta vardı.

“Bu Polat Alemdar olayını yazmayacak mısın?”

“Neden yazmadın ki?”

Gazete bayiinde yanıma gelen, tanımadığım orta yaşlı bir kadın, “söyleyecek söz bulamıyoruz artık. Bu memleketin çivisi çıktı. Ne olacak bu işler böyle” diyordu.

Kuafördeki dost sohbetinin de ana teması, Polat Alemdar’dı. Turgay Ağbi aslında, “memleketin  geldiği noktada, tam da duruma uygun olduğunu söylüyor, bu seçimin.”

 Mafya düzeninde yaşayan bir ülkede, mafya babası imgesi üzerinden tanıtım, belki de yadırganmamalı gerçekten!

Ne var ki, toplum vicdanında en küçük bir yer bulmayan uygulamalar, toplum tarafından bertaraf edilemiyor.

“Ne olacak bu işler” diye sorarken, en fazla kendi kendimize hayıflanmakla kalıyoruz.

Birden bire, tek bir mafya dizisiyle şöhret olmuş bir kişi, kültür elçisi seçiliyor. Aşırı dinci gelenekten gelen, temsil ettiği rol üzerinden tanınan bir kişinin elçi seçilmesi düşünülür de, neden Kıbrıslı Türk yönetmen Derviş Zaim’in dediği gibi, dünyadan yalıtılmış halimize de bir çare olabilecek evrensel  sanatçıların seçilmesi düşünülmez mesela?

YENİDÜZEN’in Kıbrıslı Türk sanatçılarla yaptığı röportajlarda elçi konumunda bir kişinin ülkeyi çok iyi tanıması ve vatandaş olması gerektiği söyleniyor.

Hükümetin vatandaşlık vermeyeceğini düşünüp, haksızlık etmiş olmuyor muyuz, acaba?

Vatandaşlıklar bu kadar kolay dağıtılırken, fahri elçi için de muhakkak henüz düşünülmemişse düşünülecektir, bir şeyler.

Emin Çizenel, “Bu maruz kaldığımız durumlar karşısında, düştüğüm üzüntüyü anlatamam” diyor.

Ne kadar can yakan bir ifadedir bu!

Ne acıdır ki, bir ülkenin sanatçısından gazetecisine kadar oldukça geniş bir kesimi bu kadar öfkeyle tepki gösterirken, edilgen durumda olmak, dikkate alınmamak ve hiçbir şeyi değiştiremediğini düşünmek gibi bir çıkmazdayız.

Günlerdir konuştuğum herkesin, Polat Alemdar olayında,  muhakkak bir yerlere şirin görünme ya da farklı bir küçük hesap olduğuna ilişkin yaygın bir kanı taşıdığını görüyorum.

Yakında belki bir aşiret reisi olacak, mafya babası tiplemesinden öte sanatsal bir başarısı olmayan, Türkiye dışındaki tanınırlığı tartışmalı bir kişinin dünyadan yalıtılmış bir ülkenin fahri kültür elçisi olması böyle bir kanıyı besliyor, ne yazık ki.

Ne var ki, toplum vicdanında en küçük kabul görmeyen türlü icraat karşısında derin bir şekilde yutkunuyor ve kader bekçisi gibi kabulleniyoruz karşımıza çıkan her şeyi.

Örneğin kemer sıkılması gerektiğinden dem vuran, zam ardına zam yapan hükümet birden bire bütün makam araçlarının yenilenmesi için karar üretiyor.

Üstelik Resmi Gazete’de yayımlanmamak koşuluyla.

İhalesiz!

Daha 3 yıl önce önceki hükümet döneminden kalan beyaz makam araçları toptan yenilenmemiş miydi?

Daha tüp gaza gelen son zam sindirilmemişken, bu tavrın da toplum vicdanında yer bulmadığı açıktır.

Ancak hükümetin yolsuzluğu, usulsüzlüğü ya da kabul edilmez tavırları ne kadar acıysa, toplumsal reflekslerin bastırılması da o kadar, hatta belki daha ondan da fazla acıdır.

Sanırım artık sivil toplumun, muhalefetin ve toplumsal dinamiklerin neden bu kadar ayrı ve içe dönük olduğunu sorgulamalıyız.

Doğru ve cesur tespitler yapıp, bir yol haritası çizebilmeliyiz.

Yoksa hükümetler, hata yapar.

Devletler diktatörlük yaratır.

Ama aslolan, bunu denetleyecek, bunu dizginleyip disipline edecek mekanizmaların yaşamasıdır.

Yoksa demokrasi tek başına bir yerden beklenemeyecek çok dallı bir sarmaşık.

Ya boğulursunuz dikenli dallar arasında ya da tırmanır çıkarsınız aydınlığa.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1022 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler