1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. POİ ART, ATEŞLE ESTETİĞİN BULUŞMASI…
POİ ART, ATEŞLE ESTETİĞİN BULUŞMASI…

POİ ART, ATEŞLE ESTETİĞİN BULUŞMASI…

“Ateşle oyun oynamak bu kadar zevkli ama bir o kadar da tehlikeli olmamıştı…”. Bu sözleri çok genç yaşta kendini Poi sanatına adayan Arda Dağlı ifade ediyor

A+A-

 

 

 

Didem MENTEŞ

 

 

“Ateşle oyun oynamak bu kadar zevkli ama bir o kadar da tehlikeli olmamıştı…”. Bu sözleri çok genç yaşta kendini Poi sanatına adayan Arda Dağlı ifade ediyor. Poi Art (Points of interest) yani ‘İlgi Noktaları’… Yeni Zelanda kabilelerinde savaş dansı olarak kadınların yaptığı ve yavaşça dünyaya yayılmış bir sanat. Bir ipin ya da zincirin üstüne sarılmış ağırlıkla yapılan Poi Art, 5 farklı şekilde yapılan bir sanat dalı. “Kanatla, kuyrukla, fosforla, ışıkla ve ateşle” yapılan Poi sanatı, görenlere eğlenceli ve heyecanlı saatler yaşatsa da oldukça tehlikeli. Arda Dağlı da bu sanat dalını ustalığa çevirmiş bir jonglör (poi art yapanlara verilen isim). 21 yaşında büyük şovlar gerçekleştiren, özellikle “ateşli poi sanatı” yapan Arda, adeta tehlikeyle oyun oynuyor.

Acapulco Tatil Köyü’nde animasyonlarda gösteriler yapan Arda Dağlı, Poi sanatının kendisini, özgür hissettirdiğini ve motivasyonunu artırdığını söylüyor.

 

İLK HEYECAN İLK ADIM

Avustralya’da dünyaya gelen Arda Dağlı, Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları’nda okuyor. Yaklaşık 3 yıl önce Acapulco Tatil Köyü’nde animasyonluk yaptığı sırada Poi sanatıyla tanışan Arda, otelin koreografinin yaptığı ateşle yaptığı büyük şovlardan oldukça etkilendiğini dile getiriyor. Koreografın “öğretmekle olmaz kendin öğrenmelisin” demesi üzerine, izleyerek kendini geliştirmeye başlar. Ve ilk kez futbolcu çoraplarının içine tenis topu koyarak, ‘kuyruklu poi’ yapmaya başlar. 5 ay boyunca hiç durmadan çalışan Arda Dağlı, “ateş yapmam lazım” diyerek ateşli sanata ilk adımlarını atar.

 

 

“HER YERİMİ YAKTIM”

Arda Dağlı, “ateşten ilk çekindim, elim iyice doydu dedikten sonra ateşi elime aldım. Ama başlayamadım. Akşamları şovdan önce çalışmalara başladım. Koreografım bir gün ateşi yaktı ve getirdi. Bir şey diyemedim ateşi elime aldım. Ateşin yanma sesini duyunca kilitlendim. 10 dakika boyunca öyle kaldım, içime aşırı bir korku doğdu. Sadece ‘hade başla’ dediğini duydum. İlk o gün başladım ve her yerimi yaktım. Ateş o gün üç defa üzerime vurdu, birinci derece yandım ve hastaneye gittim. Ama o kadar zevk aldım ve motivasyonumu sağladı ki hastaneden çıkınca devam etmeye karar verdim.”

 

ATEŞLE TEHLİKELİ DANS

Poi sanatının sadece ateşle olanının tehlike içerdiğini söylüyor genç jonglör Arda Dağlı. “Ateş yutma, ateş çevirme, ateş üfleme ve ateşle yürüme”nin en tehlikeli gösteriler arasında yer aldığını söylüyor. Dağlı, ışıklı ve fosforlu olanın birbirine dolandığını ya da vurarak darbeye neden olduğunu belirtiyor. Poi sanatıyla uğraşan kişilerin kendini daha özgür ruhlu hissettiğini vurgulayan Dağlı, “ilk başta bacaklar darbe alsa da alıştım, zamanla bu sorunlar ortadan kalkıyor ve güzel bir motivasyon halini alıyor” şeklinde konuşuyor.

Arda, ateş poisinin çok çalışmakla öğrenilebileceğini söylüyor, stres, koordinasyon, ritim ve dengeyi sağlamada yardımcı olduğunu ifade ediyor.

 

“KENDİNİZİ KAYBEDİYORSUNUZ”

Çevirme işinin çok kolay görüldüğünü ancak hiç kolay olmadığını aktaran Arda Dağlı, “bir süre sonra bu sanatın içine girdiğiniz zaman kendinizi kaybedip, çok eğlenceli ve aktif biçime getirebilirsiniz” diyor. Açılışlarda ya da organizasyonlarda şov yapmak için insanlardan destek bekleyen Arda Dağlı, 0533 8454512 numaralı telefondan kendisine ulaşılabileceğini vurguluyor.

Kıbrıs’ta poi sanatının 5-6 kişi tarafından yapıldığını ancak ateş üfleyen birini duymadığını aktaran Arda Dağlı, Poi sanatının tarihine de değiniyor.

 

ESTETİK ELLER İÇİN POİ SANATI…

 “Poi Art insanı kendisiyle tamamen baş başa bırakan, iyi yapılan bir dans ile harikalara dönüşebilen ve izlemesi çok keyif verebilen bir sanattır. Bu sanat 1000 yıl önce Yeni Zelanda kabilelerinin kutsal savaş dansı olarak ortaya çıktı. O zamanlar bu sanatı dikiş dikerken elleri estetik kazanması için kadınlar yapıyordu. Daha sonra Avustralya’ya yayılan bu sanat, 20- 30 yıl öncesine kadar dünyayla tanışmamıştı. Yavaş bir şekilde yaygınlaşmaya başlayan poi sanatı, özellikle İngiltere’de popülarite kazanmaya başladı. Tam bir performans sanatı olan poi, artık insanların aşırı ilgilisi nedeniyle sirklerde ve büyük şovlarda gösterilen bir sanata döndü.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 829 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler