1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PLÜMER: KAZILAR HIZLANDIRILMIŞ ŞEKİLDE SÜRÜYOR
PLÜMER: KAZILAR HIZLANDIRILMIŞ ŞEKİLDE SÜRÜYOR

PLÜMER: KAZILAR HIZLANDIRILMIŞ ŞEKİLDE SÜRÜYOR

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Türk üyesi Gülden Plümer Küçük, komitenin çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

A+A-

 

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Türk üyesi Gülden Plümer Küçük, “Kayıplara İlişkin Genel Kazı, Kimlik Tespiti ve Kalıntıların İadesi Projesi”nde, kazıların hızlandırılmış bir şekilde sürdüğünü, ancak DNA safhasında, kimlik tespiti yapılacak laboratuarla ilgili bazı sorunlardan dolayı son zamanlarda aksamalar olduğunu bildirdi.

Plümer, DNA tespit çalışmalarını Kıbrıs’ta yapmak istediklerini, fakat şu anda çalışmakta oldukları Genetik ve Nöroloji Enstitüsü ile bir takım sıkıntılar yaşadıklarını, bundan dolayı testlerin yapılabileceği bir laboratuarla anlaşmak için uluslararası ihaleye çıkıldığını kaydetti.

Komite olarak Kıbrıs’tan bir laboratuarla birlikte çalışmak istediklerini, ancak anlaşamazlarsa ihale sonucuna göre bir laboratuarla çalışacaklarını belirten Plümer, ancak bu gelişmelere rağmen Genetik ve Nöroloji Enstitüsü’nün elindeki kimlik tespit çalışmalarını bitireceğini vurguladı.

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Türk üyesi Gülden Plümer Küçük, komitenin çalışmaları hakkında TAK muhabirine açıklamalarda bulundu.

Gülden Plümer Küçük, projenin aileler ve sponsor olan AB’nin talepleriyle hızlandırılmış bir şekilde devam ettiğini ve kazıların sürdüğünü, bu kapsamda kazıların hızlandırılması amacıyla kazı ekiplerinin 9’a, mevcut Antropoloji laboratuarının da kapasitesinin 2 katına çıkarıldığını anlattı.

Plümer, kimlik tespit çalışmalarının yapıldığı Genetik ve Nöroloji Enstitüsü’nden bir takım isteklerde bulunduklarını, laboratuarın uluslararası standartlar çerçevesinde geliştirilmesini istediklerini sonra bazı anlaşmazlıkların olduğunu, komiteden bir Rum üyenin alındığını, bu gelişmelerin de bazı gecikmelere neden olduğunu anlattı.

Şu anda DNA konusunda bir anlaşmanın sağlanamadığını, bu konuda tüm planlamaların UNDP tarafından yapıldığını, yıllık bütçenin de UNDP tarafından hazırlandığını ve teftişlerin yapıldığını ifade eden Plümer, enstitü ile anlaşılamaması durumunda çıkılan uluslararası ihaleyi kazanacak uluslararası laboratuarla çalışmaların sürdürüleceğini kaydetti.

Plümer, komitenin yaptığı çalışmalarda en büyük giderinin kazı ve laboratuar safhasında olduğunu belirterek, 9 ayrı kazı ekibine sahip olduklarını, komitenin bazı kazı aletlerine sahip olduğunu, ancak yetersiz kaldığından bazı şirketlerle çalıştıklarını anımsatarak, ihale ile yapılan bu çalışmalara aylık en fazla 20 bin Euro ödeme yaptıklarını belirtti.

Plümer, zaten kazı ve kimlik tespiti olmaması halinde bu komitenin ve çalışmaların da olamayacağına dikkat çekti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 559 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler