1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. PLATFORM KARARLI: 'MÜSADE ETMEYECEĞİZ'
PLATFORM KARARLI: MÜSADE ETMEYECEĞİZ

PLATFORM KARARLI: 'MÜSADE ETMEYECEĞİZ'

Petrol Dolum Tesisine Hayır Platformu, Kalecik’te Petrol Dolum Tesisi'ne karşı Toplumcu Demokrasi Partisi’nden (TDP) destek istedi.

A+A-

 

Petrol Dolum Tesisine Hayır Platformu, Kalecik’te Kirli Sanayi ve Enerji Depolama Bölgesi ilan edilmesi ve bölgede petrol dolum tesisi yapılmasına karşı verilen mücadelede Toplumcu Demokrasi Partisi’nden (TDP) destek istedi.

Platformdan bir heyet, bugün TDP’yi ziyaret ederek, “yeniden alevlenen mücadele” hakkında bilgi verdi. Platform adına ilk konuşmayı yapan Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, petrol dolum tesisi konusunda Lefke’de başlayıp, Yedikonuk ve Kalecik ile devam uzun uzun soluklu bir mücadele yürüttüklerini söyledi.

Sarpten, hükümetin, bütün tartışmalara rağmen Kalecik’te, Kirli Sanayi ve Enerji Depolama Bölgesi ilan edip, bölgeyi petrol dolum tesislerine tahsis ettiğine işaret ederek, “Ülkenin hiçbir noktasında böyle bir yatırıma müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Tepki gösteren tüm örgütlere ulaşarak, platformu genişlettiklerini kaydeden Sarpten, cuma günü yeniden alevlendirdikleri mücadele çerçevesinde eylem ve protestoları önümüzdeki günlerde artıracaklarını söyledi. Hasan Sarpten, “yeniden alevlenen mücadelede” TDP’nin desteğini beklediklerini belirtti.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Asbaşkanı Teksen Köroğlu da konuşmasında, “Kirli sanayi, kirli siyasetin başımıza açtığı bir derttir... Birlik ve beraberlik içinde bu cennet adanın cehenneme dönüşmesini engellemeliyiz” dedi.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da konuşmasına, “TDP’nin, toplum ve halk adına, halk yararına güzel şeyler söyleyip, güzel şeyler yapan platformun bir parçası olarak görülmesini” isteyerek başladı.

Toplumsal tepkilere rağmen petrol dolum tesisinde “inat edilmesinin” kendisini düşündürdüğünü söyleyen Çakıcı, “Benim bildiğim bu ada hizmetten kazanacak bir adadadır. Bir yerde de petrol fırlamadığına göre, halkın yararına olmayan, binlerce kişiyi olumsuz etkileyeceği aşikar olan ve sadece belli başlı kişilerin faydalanacağı bu yatırımda ısrarcı olmak niye? Bunun arkasında bir şaibe var” dedi.

Mehmet Çakıcı, TDP’nin iktidara gelmesi halinde, yeni petrol dolum tesislerine izin vermeyeceğini, olanları da yasalar çerçevesinde yıkacağını söyledi. Çakıcı, dünya görüşlerinin bu tesisin kurulmasına izin vermediğini kaydetti.

Siyasi konulara ve UBP kurultayına yönelik hazırlıklara da değinen Çakıcı, hafta sonu Güzelyurt’ta gerçekleştirilen ve ülkenin sorunlarıyla ilgili tek kelimenin edilmediği UBP İlçe Kongresi’nde, sadece “şakşakçıları” gördüğünü iddia etti. Çakıcı, “Ülkede şakşakçılarla, toplumun menfaatlerini düşünen idealistler arasında bir kavga vardır. Herkesi bu kavganın içinde davet ediyorum” dedi.

Çakıcı, muhalefet partileriyle birlikte mücadeleye hazır olduklarını ancak samimiyetin şart olduğunu belirtti. Mehmet Çakıcı, Cumhuriyet Meclisi İç Tüzüğü’nde “konuşma sürelerini kısaltılmasına” ve “milletvekillerinin kürsüden indirilmesine” yönelik değişikliklerle ilgili komite çalışmalarında DP ve CTP’nin, UBP ile işbirliği içinde hareket etmesi halinde, muhalefet arasındaki işbirliğinin sadece medyaya dönük olacağını söyledi.

Çakıcı, “Halkın UBP hükümetinden kurtarılması gerekir. Biz, TDP olarak genel grev ve meclisten çekilme de dahil olmak üzere her şeyi yapmaya hazırdır. Yoksa medyaya görüntü ve PR çalışması yapmak, TDP’ye göre bir tavır değildir” dedi.

Çakıcı, UBP Güzelyurt İlçe Kongresi’ni canlı yayınlayan BRT’yi de protesto etti.

 

 

Bu haber toplam 501 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler