1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. 'PLAJ' DAVALIK
PLAJ DAVALIK

'PLAJ' DAVALIK

Alsancak’taki Mare Monte Otel ve çevresindeki arazilerin kiralanmasına ilişkin Net Turistik Hizmetler Ltd ve Vakıflar İdaresi arasında başlaması beklenen ‘talimat duruşması’na, Mare Monte Plajı ile ilgili olarak ‘ara emri’ duruşması da eklendi, Alsancak h

A+A-

Didem MENTEŞ

Alsancak’taki Mare Monte Otel ve çevresindeki araziler kiralanmasına ilişkin Net Turistik Hizmetler Ltd ve Vakıflar İdaresi arasında başlaması beklenen ‘talimat duruşması’na, Mare Monte Plajı ile ilgili olarak ‘ara emri’ duruşması da eklendi. Duruşma öncesinde Alsancak sakinleri mahkemeye akın etti.

Merit Oteller Grubu, “plajda bizim” diyerek Mare Monte plajını halka açmaya hazırlanan Alsancak Belediyesi’nin ‘çalışmalarını durdurmak amacıyla kısa süre önce ara emri başvurusunda bulundu. Ara emri tebligatı önceki gün Alsancak Belediyesi’ne gönderilmesiyle, dün Girne Kaza Mahkemesi’nde ara emri duruşması görüşüldü.

Kıdemli Yargıç Bertan Özerdağ, Net Turizm LTD tarafından belediyenin çalışmalarını durdurulması için istenen ‘ara emri’ talebini vermeyerek, duruşmayı 21 Mayıs’a erteledi. 21 Mayıs Perşembe günü ‘ara emri duruşması’ yansıra Net Turistik Hizmetler Ltd ve Vakıflar İdaresi arasındaki ‘talimat duruşması’ da Mahkeme tarafından görüşülecek.

Ara emri başvurusu ertelendi
Bir süre önce Net Turistik Hizmetler Ltd ve Vakıflar İdaresi arasında başlayan dava, Net Turizm tarafından Mare Monte Otel ve çevresindeki arazilerin sit alanı olup bu nedenle bu arazileri kullanamaması nedeniyle kira sözleşmesinden çıkarılması için açılmıştı. Ancak Net Turistik Hizmetler Ltd ve Vakıflar İdaresi tarafında ‘talimat safhası’ gerçekleşecek olan duruşma, Vakıflar İdaresi’ne ‘dilekçe tebliğ edilmediği’ gerekçesiyle son olarak 21 Mayıs 2015 tarihine ertelenmişti.

Bu sürede Alsancak Belediye’si Mare Monte Plajı’nın halka açılması için bir takım çalışmalar başlatarak, 15 Mayıs’ta yurttaşın kullanıma açma hedefi koydu. Ancak NET Turizm, “plajda bizim” diyerek belediye personelini engelleyerek,  çalışmaları durdurmak amacıyla kısa süre önce ara emri başvurusunda bulundu.

Ara emri tebligatı önceki gün Alsancak Belediyesi’ne gönderilmesi ardından dün Girne Kaza Mahkemesi’nde ara emri duruşması görüşüldü. Kıdemli Yargıç Bertan Özerdağ, Net Turizm LTD tarafından belediyenin çalışmalarını durdurulması için istenen ‘ara emri’ talebini vermeyerek, duruşmayı 21 Mayıs’a erteledi.

Alsancak halkı Mahkemede toplandı
Öte yandan dünkü ara emri duruşma öncesinde Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, belediye personeli ve bölge halkından çok sayıda insan Girne Mahkemesi’nde toplandı. 2 otobüs eşliğinde Mahkemeye gelen Alsancaklılar, NET Turizmin ara emri talebine tepki gösterdi.

Vatandaşlar, “denizler ve plajlar halkındır” diyerek, Mare Monte Plajı’nın gerçek sahiplerine bırakılmasını istedi. Mahkeme sonrası Avukat Buğra Akter’in belediye çalışmalarının durdurulması için ‘ara emri’ verilmediğini açıklaması üzerine, Alsancak sakinleri büyük mutluluk yaşadı ve alkış tuttu.
Hatırlanacağı üzere Alsancak sakinleri 29 Mart günü plajın belediyeye devredilmesi talebiyle ‘Mare Monte halkındır’ diyerek eylem düzenlemişti.

Alsancaklılar ne dedi? Alsancaklılar ne dedi?

Zehra Serdaroğlu (Alsancak Belediyesi Meclis Üyesi):
“Denizler, plajlar halkındır halkın kalacak. Ama maalesef halkı düşünen yok. Herkes kendi menfaatini düşünür. Biz halk olarak mücadelemize devam edeceğiz. Mare Monte’yi kazanacağız”

İrfan Konuksal (Muhtar):
“Mare Monte plajı halkımızındır. Alsancaklılar oraya gidip vakit geçirirler. Gençlerimizin eğlendiği vakit geçirdiği bir yerdir. Ben balık avlarım, bir keresinde oradaki güvenlik beni engellemeye çalıştı. Muhtar olduğumu söyleyince bıraktı. Plaj bizlerindir ve sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğiz”

Zehra Özdurak:
“Kucağımızdaki çocuğu zorla almak istiyorlar. Mare Monte plajı bizim hakkımızdır. Her yeri aldılar bu olsun bize kalsın”

Özkan Safkara:
“Mare Monte Alsancak halkının nefes borusudur. Gençlerimiz orada vakit geçirir, balık avlar. Turistler gidip orada gezerler, köpeklerini gezdirirler. Bizler orada gider dinlendir vakit geçiririz. Ancak onlar bu nefes borumuzu kapatmaya çalışırlar. Bir tarafı asker aldı diğer tarafı da almaya çalışırlar. Etrafımızı sardılar. Yaşımız 70- 80’e geldi çocuklarımızın geleceğini düşünürüz. 10 bin nüfuslu bir kasaba ve bizi saf dışı bırakmaya çalışılar. Biz bunca yıl bu ülke için mücadele ettik, şimdi bizi atmaya çalışırlar”

Erol Ataser:
“Plajlar ve denizler halkındır. Mare Monte plajı da bizlerindir ve bunun mücadelesini vereceğiz. Dağdan gelip bağdakini kovamazlar”

Bu haber toplam 1682 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler